Svenska jättesuccén har kommit till Netflix – kan streamas idag

2025 09 02

En hyllad svensk film från 2015 har landat på Netflix.

Streamingtjänsten har fyllt på sitt filmutbud på nytt.

Bland de filmer som har lagts till finns den hyllade svenska succén “En man som heter Ove” från 2015.

Filmen har 7,7 i betyg på IMDB och kan streamas från och med idag.

Landat på Netflix

Rolf Lassgård, Bahar Pars och Filip Berg finns med i huvudrollerna i den svenska succén.

Filmen handlar om en misantrop som plågar bostadsrättsföreningen med sitt vresiga uppförande.

– Men när några nya grannar flyttar in börjar hans frostiga yttre långsamt att tina, förklarar Netflix.

Har hyllats

“En man som heter Ove” har hyllats i såväl Sverige som i utlandet.

Clemens Poellinger på Svenska Dagbladet hade följande att säga om filmen när den släpptes för tio år sedan:

– Hannes Holm är en mycket rutinerad regissör av filmmys med bred träffyta. Alla får sitt till såväl tårar som skratt – inklusive en Nangiljala-upplevelse, skrev Poellinger då.

– Min personliga behållning är de omsorgsfullt gestaltade 60- och 70-talsinteriörerna och en hel svit av fina gamla Saab-bilar.

“Briljerar”

DN:s Helena Lindblad hyllade Rolf Lassgårds prestation – och skrev att han “briljerar som livstrött ordningsfascist i Hannes Holms filmatisering”.

– Lassgård bygger ett gripande monument över ett slags daterad manlighet som har många praktiska funktioner (ställa upp stegar, backa med släp, laga cyklar, skotta bort morgonsnön) men lika många psykosociala defekter när det gäller att vårda relationer och att visa känslor.

En amerikansk version av filmen med Tom Hanks i huvudrollen släpptes 2022 under titeln “A man called Otto”.

En av flera

“En man som heter Ove” är en av flera nya filmer som nu har lagts till på Netflix.

En annan som nu går att streama är klassikern “Fanny och Alexander” från 1982.

Även den animerade succén “Flykten från hönsgården” från 2000 har lagts till i streamingtjänstens utbud.

Läs mer: Biljätte erbjuder rabatt hela september: Kunder kan spara 80 000 kronor

Foto: M. Sivaram

Text: Redaktionen


12 jun 26

”Det är kört” – chockbesked för Donald Trump

2026 06 12

Väljarstödet för Donald Trump har sjunkit i en stadig takt under hans andra mandatperiod, enligt flera opinionsmätningar.

Nu kommer nya mardrömssiffror för presidenten.

Enligt en färsk undersökning från Reuters är endast 22 procent nöjda med hur Trump hanterar levnadskostnaderna, medan 70 procent säger sig vara missnöjda.

Siffran innebär att missnöjet Trumps hantering av levnadskostnaderna är större än under hans föregångare Joe Bidens, som kritiserades kraftigt för sin ekonomiska politik. 

Under slutet av Bidens mandatperiod uppgav 29 procent av väljarna att det var nöjda med hans hantering av levnadskostnaderna, medan 63 procent var missnöjda.

”Det är kört”

Inflationen i USA har stigit till den högsta nivån på tre år i svallvågorna av landets krig mot Iran.

I maj landade inflationstakten på 4,2 procent. Stigande mat- och elpriser pekas ut som drivande faktorer, rapporterar Politico.

En tidigare tjänsteman inom Trumpadministrationen bedömer att Trump har förlorat kontrollen över ekonomin.

– Det spelar ingen roll om det här är inflationens topp eller inte. Det är kört när det gäller hur folk ser på ekonomin, säger personen enligt Politico.

ANDRA LÄSER: Kollaps för Putin – sjätte månaden i rad |

Värsta sedan pandemin

Irankriget slår hårt mot ekonomier världen över.

Kriget väntas bromsa den globala ekonomiska tillväxten till den lägsta takten sedan covid-19-pandemin, enligt ny rapport från Världsbanken.

Den globala ekonomiska tillväxten väntas bli 2,5 procent i år – en minskning från 2,9 procent 2025.

– En förnyad upptrappning av fientligheterna eller mer långvariga störningar i råvaruflödena skulle kunna höja råvarupriserna ytterligare, intensifiera inflationstrycket och osäker livsmedelsförsörjning, utlösa finansiell stress och långsam tillväxt, står det i rapporten.

LÄS OCKSÅ: Norge förlorar miljarder – pekar ut Sverige

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


12 jun 26

UPPGIFTER: Putins armé nära enormt fiasko

2026 06 12

Ukrainas har inlett en omfattande militär kampanj med syfte att skära av den ryskockuperade Krymhalvön från fastlandet.

Under natten lyckades den ukrainska militären slå ut flera broförbindelser till Krym, rapporterar RBC Ukraine.

Flera broar har förstörts.

– Det verkar som att det inte finns några intakta broar kvar vid landförbindelserna till halvön, uppger lokala Telegramkanaler enligt nyhetsbyrån.

Nu kommenterar Robert ”Madyar” Brovdi, befälhavare för Ukrainas obemannade systemstyrkor (USF), de senaste attackerna.

Han uppger att Ukrainas målsättning är att tvinga ryska trupper att dra sig tillbaka från Krym.

Enligt Brovdi kan målet snart vara uppfyllt.

– Vi kommer att isolera Krym inom en snar framtid, säger han till Reuters.

– Vi kommer att skapa förhållanden som gör det extremt svårt för militär personal eller de som arbetar inom försvarsindustrin att stanna kvar på Krym, fortsätter han.

Enormt fiasko

Ett ryskt tillbakadragande från Krym skulle vara ett enormt fiasko för den ryske diktatorn Vladimir Putin.

Halvön är central för Putins drömmar om ett nytt ryskt imperium.

– Putin är helt besatt av Krym. Ukraina är viktigt för honom, men Krym är det viktigaste av allt och dessutom ett mycket unikt område, har Jussi Lassila, forskare vid Finlands utrikespolitiska institut, tidigare sagt till Yle.

ANDRA LÄSER: Kollaps för Putin – sjätte månaden i rad

”Små gröna män”

Ryssland annekterade Krym 2014.

Den ryska militären skickade soldater utan nationella symboler till den ukrainska halvön.

Soldaterna tog snabbt kontroll över viktiga byggnader, flygplatser och militära installationer. Samtidigt förnekade Ryssland all inblandning.

Krym överlämnades till Ukraina 1954. Beslutet fattades av den dåvarande Sovjetledaren Nikita Chrusjtjov.

LÄS OCKSÅ: Skattelättnader på gång – ”Kommer bli fler jobb”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen