20 april 26

Svenska folkets besked – här är bästa statsministern

2024 10 05

Svenska folket har fått svara på vem som har varit den bästa statsministern i Sverige av dem som fortfarande lever.

Sverige har haft sju statsministrar efter att Olof Palme blev mördad 1986.

Det handlar om fyra socialdemokrater och tre moderater.

Men vem har varit den bästa statsministern de senaste 38 åren? Vem är mest populär av Sveriges nu levande statsministrar?

Den frågan har svenska folket fått besvara i en ny undersökning från Indikator Opinion, rapporterar TV4.

Tar en klar seger

Svaret kanske överraskar vissa: Fredrik Reinfeldt (M) är den mest nu levande statsministern bland svenska folket.

20 procent anger honom som favorit.

TV4:s politiske kommentator påpekar att Reinfeldt förvisso har kritiserats en del från höger på senare år, med anledning av Alliansregeringens migrationspolitik. Men här är det hela folket, både höger-, mitten- och vänsterväljare, som har svarat.

– Han tar en ganska klar seger här faktiskt, han plockar också poäng från mittenväljarna och även en del väljare till vänster uppskattar Fredrik Reinfeldt, säger Marcus Oscarsson till kanalen.

Men det finns också andra överraskningar i undersökningen.

Magdalena Andersson populär

Magdalena Andersson (S) ligger tvåa på listan med 16 procent av rösterna.

Detta trots att Andersson bara var statsminister i tio månader innan Ulf Kristersson (M) tog över.

Hennes fina resultat är ett styrkebesked inför valet, menar Marcus Oscarsson.

– Det säger nog också en hel del om själva personen och inte bara politiken, säger han.

Betydligt sämre gick det för Anderssons företrädare, Stefan Löfven.

Bara 5 procent av svenskarna anger honom som sin favorit bland svenska statsministrar.

Bland övriga socialdemokratiska statsministrar som fortfarande är i livet får Ingvar Carlsson 10 procent och Göran Persson 8 procent av rösterna.

Marcus Oscarsson är imponerad av Carlssons fina resultat. Han tycks fortfarande vara populär trots att det var länge sedan han var statsminister, och trots att han sällan syns i offentligheten.

Kristersson mindre populär än Bildt

Den nuvarande statsministern Ulf Kristersson (M) får bara 8 procent av rösterna, men har å andra sidan inte innehaft posten lika länge som de två andra moderaterna, Reinfeldt och Bildt.

Carl Bildt är fortfarande mer populär än Kristersson, av undersökningen att döma. 13 procent av svenskarna har Bildt som favorit.

Här är Sveriges mest populära nu levande statsministrar

Fredrik Reinfeldt (M) 20 procent

Magdalena Andersson (S) 16 procent

Carl Bildt (M) 13 procent

Ingvar Carlsson (S) 10 procent

Ulf Kristersson (M) 8 procent

Göran Persson (S) 8 procent

Stefan Löfven (S) 5 procent

Källa: Indikator Opinion

Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


14 juli 2026

Bostadsrätter ska bli som hyresrätter – ny lag på gång

2026 07 14

Bostadsrättsföreningar ska få mer att säga till om när det gäller vem som ska få lov att bo i deras bostäder.

För två år sedan infördes strängare regler som gjorde det möjligt för fastighetsägare att säga upp hyresgäster som hamnat på fel sida av lagen.

Nu föreslås liknande regler när det gäller bostadsrätter. Den som missköter bostadsrätten, skapar otrygghet – eller till och med begår brott – ska framöver kunna kastas ut på motsvarande sätt som en hyresgäst kan vräkas från sin lägenhet idag.

Dessutom ska bostadsrättsföreningar redan från början få större makt att neka medlemskap och köp, rapporterar Aftonbladet.

Gränsen inte bestämd

Enligt förslaget ska en person bland annat kunna vräkas från sin lägenhet om den begår ett brott i närområdet. Det kan till exempel vara på en lekplats eller ett torg. Någon exakt gräns finns inte i nuläget.

– Det måste såklart avgöras av rättsvårdande myndigheter och domstolar exakt var gränserna går, säger Martin Kinnunen (SD) på en pressträff tillsammans med bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M), idag vikarie för justitieminister Gunnar Strömmer (M), enligt tidningen.

Andra läser: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer samma ränta

Blir som med hyresrätter

Tanken är att den proposition som föreslås ska likna de lagar som gav hyresvärdar och fastighetsägare större möjlighet att vräka hyresgäster och som alltså infördes 2024.

Redan då gavs vissa bostadsrättsföreningar större makt.

Det här berör förstås de bostadsrättsföreningar som har hyresrätter i sina föreningar. Tyvärr begås ju brott i bostadsområden oavsett upplåtelseform, så det finns även ett behov att se över bostadsrättslagstiftningen på det här området, i varje fall om de föreslagna ändringarna i praktiken ska leda till ökad trygghet i bostadsområden över hela landet, sade Ulrika Blomqvist, vd på Bostadsrätterna, i en kommentar vid tillfället.

Förändringen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Andra läser: Tung smäll för Sveriges bönder

Foto: M. Lis resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


13 juli 2026

Kunder slutar handla – hel butikskedja spås lägga ned

2026 07 14

Det går trögt för en av Sveriges mer omtalade matkedjor.

Idag kan Axfood med butikskedjor som Willys och Hemköp konstatera en historisk milstolpe: koncernen nådde rekordhöga 80,3 procent av hushållen under våren, rapporterar Dagligvarunytt med hänvisning till analysföretaget Yougov.

Däremot är City Gross, som togs över av Axfood för ett och ett halvt år sedan, en besvärlig huvudvärk för företaget.

Flera butiker har redan stängts eller konverterats till Willysbutiker och i våras visade City Gross ett rörelseresultat på minus 54 miljoner kronor.

Enligt de senaste siffrorna når kedjans 40 butiker enbart 16,3 procent av hushållen. Och City Gross har dessutom tappat 13 procent av kunderna på ett år.

Ett riktigt bottennapp, konstaterar Fredrik Bendz, analytiker på Yougov.

– Det är i det närmaste rekordlågt, säger han till Dagligvarunytt.

Förutspås lägga ned

City Gross har dock en relativt lojal kundbas med höga snittkvitton. Men inget av det kan kompensera för den låga penetrationen, menar experten.

Och det skulle kunna gå riktigt illa för matkedjan.

Handelsprofessorn Ulf Johansson från Lunds universitet har tidigare förutspått att City Gross så småningom kommer att gå under. Märket är för okänt, löd hans slutsats för drygt ett år sedan.

Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, sade han till Dagligvarunytt då.

Andra läser: Färre svenska bolag går i konkurs

Sänkte priserna

City Gross har det senaste året gjort tappra försök att locka kunder, kanske främst genom omfattande prissänkningar. Förra sommaren sänktes priset på över 2 000 vardagsprodukter, vilket var den andra prissänkningen samma år.

Inför att matmomsen halverades i våras sänkte City Gross sina priser ytterligare.

Momssänkningen ligger helt i linje med vår ambition att göra bra mat mer tillgänglig. Nu tar vi det ett steg längre och väljer att sänka priserna lite mer än momsen. Det är en fortsättning på det arbete vi påbörjade under 2025, då vi genomförde två stora prissänkningar för att långsiktigt positionera oss som Sveriges mest prisvärda matmarknad, sade Patrick Grabenbauer, vd för City Gross, i mars.

Axfood har tidigare påtalat att man betraktar City Grossatsningen ur ett längre perspektiv.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhöll Axfood efter vårens kvartalsiffror.

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera döda

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen