12 okt 26

Svenska folkets besked – här är bästa statsministern

2024 10 05

Svenska folket har fått svara på vem som har varit den bästa statsministern i Sverige av dem som fortfarande lever.

Sverige har haft sju statsministrar efter att Olof Palme blev mördad 1986.

Det handlar om fyra socialdemokrater och tre moderater.

Men vem har varit den bästa statsministern de senaste 38 åren? Vem är mest populär av Sveriges nu levande statsministrar?

Den frågan har svenska folket fått besvara i en ny undersökning från Indikator Opinion, rapporterar TV4.

Tar en klar seger

Svaret kanske överraskar vissa: Fredrik Reinfeldt (M) är den mest nu levande statsministern bland svenska folket.

20 procent anger honom som favorit.

TV4:s politiske kommentator påpekar att Reinfeldt förvisso har kritiserats en del från höger på senare år, med anledning av Alliansregeringens migrationspolitik. Men här är det hela folket, både höger-, mitten- och vänsterväljare, som har svarat.

– Han tar en ganska klar seger här faktiskt, han plockar också poäng från mittenväljarna och även en del väljare till vänster uppskattar Fredrik Reinfeldt, säger Marcus Oscarsson till kanalen.

Men det finns också andra överraskningar i undersökningen.

Magdalena Andersson populär

Magdalena Andersson (S) ligger tvåa på listan med 16 procent av rösterna.

Detta trots att Andersson bara var statsminister i tio månader innan Ulf Kristersson (M) tog över.

Hennes fina resultat är ett styrkebesked inför valet, menar Marcus Oscarsson.

– Det säger nog också en hel del om själva personen och inte bara politiken, säger han.

Betydligt sämre gick det för Anderssons företrädare, Stefan Löfven.

Bara 5 procent av svenskarna anger honom som sin favorit bland svenska statsministrar.

Bland övriga socialdemokratiska statsministrar som fortfarande är i livet får Ingvar Carlsson 10 procent och Göran Persson 8 procent av rösterna.

Marcus Oscarsson är imponerad av Carlssons fina resultat. Han tycks fortfarande vara populär trots att det var länge sedan han var statsminister, och trots att han sällan syns i offentligheten.

Kristersson mindre populär än Bildt

Den nuvarande statsministern Ulf Kristersson (M) får bara 8 procent av rösterna, men har å andra sidan inte innehaft posten lika länge som de två andra moderaterna, Reinfeldt och Bildt.

Carl Bildt är fortfarande mer populär än Kristersson, av undersökningen att döma. 13 procent av svenskarna har Bildt som favorit.

Här är Sveriges mest populära nu levande statsministrar

Fredrik Reinfeldt (M) 20 procent

Magdalena Andersson (S) 16 procent

Carl Bildt (M) 13 procent

Ingvar Carlsson (S) 10 procent

Ulf Kristersson (M) 8 procent

Göran Persson (S) 8 procent

Stefan Löfven (S) 5 procent

Källa: Indikator Opinion

Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen