Svenska folket uppmanas – döda inte myggor

2025 05 22

Fånga myggor i stället för att slå ihjäl dem.

Uppmaningen kommer från Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, och riktar sig till hela svenska folket.

Myndigheten har inlett en stor kartläggning om var olika stickmyggor finns i Sverige. Syftet är att få fram bättre analyser av risker för spridning av myggburna sjukdomar.

Nu uppmanas svenska folket att fånga och skicka in myggor till SVA. Myndigheten betonar att det är viktigt att hålla insekterna vid liv.

– På SVA:s webbsida Myggkartan finns en film om hur mygg fångas utan att de skadas och hur man ser till att den är död innan den skickas, framhåller SVA i ett uttalande.

Nya virus

SVA har inte möjlighet att sätta ut myggfällor i hela Sverige och tömma dem regelbundet. Därför behöver myndigheten allmänhetens hjälp.

– Vi är särskilt intresserade av att kartlägga de myggor som finns där människor finns. Det är de myggorna som medför störst risk för smittspridning. Kan vi få in myggor från hela Sverige får vi en bra geografisk täckning över var olika arter lever. Eftersom långa dataserier är viktiga vill vi få infrasstrukturen på plats så vi kan börja insamlingen redan nu i sommar, säger Tobias Lilja, forskare på SVA.

Enligt Lilja genomförs kartläggningen i ett kritiskt skede.

De senaste åren har olika myggarter spridit sig norrut i Europa på grund av klimatförändringar som ger dem gynnsammare förutsättningar med kortare och mildare vintrar.

För två år sedan upptäcktes den fruktade asiatiska tigermyggan, Aedes albopictus, för första gången i Sverige.

– Under senare år har vi sett hur myggburna sjukdomar som West Nile virus och usutuvirus har spridit sig norrut. Det är bara en tidsfråga innan de dyker upp i Sverige, säger Anders Lindström, forskare på SVA.

–  Vissa myggarter är bättre på att sprida de här virusen mellan fåglar, andra arter är bra på att sprida dem från fåglar till människor. Ju mer vi vet om var de olika myggarterna finns desto bättre kan vi förutsäga risken för spridning av myggburna smittor.

Så skickar du myggan till SVA

- När en mygga fångats ska fyndet rapporteras i Artportalen på SVA:s hemsida. Användare behöver inte registrera ett konto. Rapportören får ett nummer som kuvertet ska märkas med. När myggan är artbestämd registrerar SVA arten i Artportalen och rapportören får ett mejl om vilken art det var.

- På SVA:s webbsida Myggkartan finns en film där forskaren Anders Lindström visar hur du fångar myggor utan att krossa dem och hur du ser till att den är död innan du skickar den.

- Från Artportalen kan SVA:s forskare, och andra, göra analyser på alla fynd av myggor. SVA:s myggfynd från insamlingsprojekt sedan 15 år kommer bidra med långa serier av data.

- Artportalen har skapat en särskild ingång för att rapportera mygg som redan är igång. Hela infrastrukturen blir klar under 2025. SVA och Artportalen får sammanlagt 425 000 kronor i finansiering.

Källa: SVA

Foto: W. Hasselmann

Text: Redaktionen


SVERIGE: Bransch slår larm – “Det här är inte normalt”

2025 07 10

Det råder kris inom vården i sommar.

Personalbrist hotar patientsäkerheten under sommarmånaderna, där vårdpersonal slår larm om pressade sommarscheman. Detta enligt en ny undersökning från Vårdförbundet.

Enligt den nya undersökningen saknas det personal för var tredje sommarschema inom vården. Allra värst är det inom akutsjukvård och intensivvård.

– Vi går verkligen på det minsta möjliga vi kan just nu. Är det så att någon blir sjuk, ja då går vi underbemannade, säger Cecilia Asp Paulrud, sjuksköterska och fackligt förtroendevald till TV4.

Hon berättar att hon ofta väntar på ett sms om att jobba extra, någonting som gör att arbetet blir mer än krävande.

Facket kräver åtgärder

Många anställda upplever också press att avbryta eller flytta sina semestrar – 28 procent enligt undersökningen.

Sineva Ribiero, ordförande för Vårdförbundet menar att det krävs mer pengar och bättre villkor. Det behövs hållbara scheman där personalen vet i förväg hur man ska jobba.

Hon varnar för att dagens läge är ohållbart.

– Det här är inte normalt. Det får inte bli standard att vården går på knäna varje sommar, säger hon till samma kanal.

Vårdförbundet flaggar för lösning

Enligt Vårdförbundet behövs kortare veckoarbetstid, tydligare semesterregler och mer paus i schemat – så kallade "hållbara heltider". Om alla kunde arbeta heltid, skulle vården kunna få in upp till 8 000 fler heltidsanställda.

– Medlemmar i Vårdförbundet ska kunna ta semester utan att vården riskerar att krascha. Att vi år efter år får rapporter om tomma schemarader och påtryckningar kring ledighet är ett systemfel, säger Sineva Ribiero i rapporten.

SKR: Patienter får den vård de behöver

Trots larmen tonar Sveriges kommuner och regioner (SKR) ner oron. De menar att det inte finns några tecken på att svenskar inte får den vård de behöver, även om de medger att regionernas ekonomi är pressad.

Foto: G. Henderson

Text: Redaktionen


JUST NU: Rocklegendar kommer till Sverige

2025 07 10

En av musikens stora legendarer kommer till Sverige.

Det är Bob Dylan som ska ut på turné.

Rocklegendaren ger sig nu ut på vägarna igen och kommer att besöka en rad länder – bland annat kommer han att ta sig till Sverige och Stockholm.

Det meddelar han via hemsidan.

Kommer till Sverige

Dylan kommer att spela live på Avicii Arena i Stockholm den 18 oktober.

Det blir den enda spelningen i Sverige för Dylan.

Utöver Sverige kommer han att uppträda i en rad europeiska länder – däribland Finland, Danmark, Belgien, Frankrike, Nederländerna, Storbritannien, Nordirland och Irland.

Vunnit Nobelpris

Bob Dylan har under de senaste årtiondena tagit plats som en av de absolut största artisterna.

Han har även fått Nobelpriset i litteratur år 2016.

– När jag först fick Nobelpriset i litteratur började jag fundera på exakt hur mina låtar förhöll sig till litteraturen, sade han i ett tal efter det.

– Jag ville reflektera över det och se var kopplingen fanns. Jag ska försöka formulera det för er. Och troligen kommer det att ske på ett omständligt sätt, men jag hoppas att det jag säger kommer att vara värdefullt och ändamålsenligt.

“Nya uttryck”

Rocklegendaren fick priset ”för att ha skapat nya poetiska uttryck inom den stora amerikanska sångtraditionen”.

Han blev då den första amerikanen att vinna sedan romanförfattaren Toni Morrison 1993.

President Obama sade att utmärkelsen var ”välförtjänt”.

– Grattis till en av mina favoritpoeter, kommenterade Obama enligt BBC.

“Som dikter”

Den tidigare pristagaren Sir Andrew Motion är en av dem som tidigare har hyllat Dylans texter och sagt att hans sånger ”fungerar som dikter”.

– De har ofta extremt skickliga rimmade aspekter. De är ofta de bästa orden i den bästa ordningen.

Dylan föddes år 1941 som Robert Allen Zimmerman och inledde sin musikaliska karriär i Minnesota innan han begav sig till New York. 

Bland Dylans många album kan nämnas Highway 61 Revisited 1965, Blonde on Blonde 1966 och Blood on the Tracks 1975.

Foto: Stockholm Live

Text: Redaktionen