Svenska folket överens: Klarar sig inte utan två matvaror
2025 01 22
Januari brukar beskrivas som årets fattigaste månad.
Efter julklappsköp och andra festligheter gapar många plånböcker tomma. Det indikerar inte minst svenskarnas köpbeteende under årets första månad.
Många anpassar sina inköp av livsmedel för att spara på slantarna, enligt en färsk undersökning från mejeriföretaget Arla.
Men vissa produkter håller svenska folket hårt i.
Två matvaror är hushållen inte beredda att kompromissa med, oavsett plånbokens status.
I undersökningen svarar en tredjedel (32 procent) att de inte kan tänka sig att vara utan smör och nästan lika många (30 procent) uppger att de håller fast vid osten.
– Smör och ost är basvaror som används till mycket. Förutom att de är goda håller de länge, vilket också kan vara en anledning till att de prioriteras även i kärvare tider, säger Tony Fredriksson, innehållschef för Arla.
Årets fattigaste dag
Den 24 januari sägs ofta vara årets fattigaste dag.
Väntan på januarilönen kan bli lång. Den som brukar få lön den 25:e behöver vänta 32 dagar innan lönen trillar in på bankkontot.
Enligt Arlas undersökning tar svenskarna till flera knep för att spara på utgifterna under årets fattigaste månad.
Nästan var tredje svensk (32 procent) svarar de lagar mer hemlagad mat, 18 procent gör mer storkok, 16 procent köper storpack och fryser in, och 16 procent drar ner på godis och snacks.
– När vi letar efter billigare alternativ är det lätt att glömma att maten inte bara ska mätta oss, utan också ge oss rätt mängd energi och de näringsämnen vi behöver. Men svenska folket verkar ha koll på läget och göra sunda prioriteringar, säger Elin Boll, hälso- och nutritionsexpert på Arla.
Experten presenterar ytterligare ett knep för att spara pengar i januari.
– Ytterligare ett bra tips är att lita på sina sinnen och titta, lukta och smaka innan man slänger mat, säger Elin Boll.
Foto: J. Briscoe
Text: Redaktionen