Svenska folket laddar för semester – Här är 10 populäraste resmålen

2022 05 21

Efter att svenska folkets resande minskat kraftigt under pandemin bokas det nu semesterresor i stora lass.

Många har gått och längtat länge efter att få ge sig ut i stora vida världen och med bara några veckor kvar till skolavslutningar och semesterveckor kan man nu skönja vilka destinationer som är allra populärast.

Sedan andra världskriget

Det är ett stort uppsving för utlandsresor jämfört med de senaste åren.

– 2020, det första coronaåret, slutade vi nästan helt att resa utomlands. Fritidsresorna minskade med 84 procent – den största minskningen sedan andra världskriget, rapporterar resemagasinet Vagabond.

Även 2021 blev ett år med mycket färre utlandsresor än vanligt för svenska folket.

Rekordåret 2019

Men året innan – 2019 – restes det som aldrig förr och det pekar även på att resandet framöver kommer att nå nya rekordnivåer.

– 2019 var det sista referensåret och det var ett rekordår i resor. Vi har aldrig någonsin rest utomlands så mycket som då och sedan störtdök det, säger redaktör Per J Andersson på Vagabond till SVT.

Spanien i topp

TV-kanalen har nu kartlagt svenska folkets mest eftersökta destinationer inför sommaren 2022 och i topp kommer svenskfavoriten Spanien.

– Spanien är och förblir vårt vanligaste semesterland när vi räknar semesterresor med minst en övernattning.

– Inte ens vårt grannland Danmark, som det är så enkelt att ta bilen eller tåget till om man bor i södra Sverige, kan på allvar utmana, rapporterar Vagabond.

Spänning och sol

Orsakerna till att man reser utomlands på semestern är också något tidningen kartlagt.

– Vi reser av den enkla anledningen att vi vill komma bort från vår hemmamiljö och få att uppleva något annat än det vi har runt oss i vår vardag.

– Många av oss reser också för att komma till ett varmare och solsäkrare klimat och slippa frysa på semestern. 46 procent säger att när man börjar resa igen efter pandemin är det att få uppleva sol och bad vi önskar mest, enligt Vagabond.

10-i-topp-listan

Här är svenska folkets 10 populäraste resmål inför sommaren 2022 enligt SVT:s kartläggning:

1, Malaga, Spanien 

2, Alicante, Spanien 

3, Istanbul, Turkiet

4, Palma de Mallorca, Spanien

5, Barcelona, Spanien

6, Beirut, Libanon

7, Bangkok, Thailand

8, Antalya, Turkiet

9, Ankara, Turkiet

10, Split, Kroatien 

Österlen och Gotland

Många kommer dock även fortsättningsvis att semestra hemma i Sverige och givetvis kan man hinna med både utlandet och så kallad hemester om man bara planerar sin sommar.

– Allt tyder på att det kommer att vara proppfullt på några ikoniska platser i Sverige i sommar, säger Per J Andersson på Vagabond.

Men det är inte Stockholm och Göteborg som ökat mest utan istället är det svenska landsbygden som blir allt populäre.

– Platser som Österlen, Gotland, och vissa platser i fjällen, säger Per J Andersson.

Text: B. Mars och A. Yameen

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


Alla svenskar uppmanas: Anmäl er till Swedbank

2026 04 03

I mitten av juni kommer det nya elstödet att betalas ut till svenska hushåll.

Regeringen har gett Försäkringskassan i uppdrag att betala ut pengarna.

Nu går myndigheten ut med en viktig uppmaning till svenska folket.

För att kunna ta del av pengarna så fort som möjligt är det viktigt att anmäla sitt bankkonto till Swedbanks kontoregister, betonar Försäkringskassan.

– Om man inte tidigare anmält sitt bankkonto till Swedbanks kontoregister så bör man göra det för att enklare och snabbare få del av elstödet, framhåller myndigheten.

Snabbaste vägen

Vid tidigare utbetalningar av elstöd har de som inte anmält sitt bankkonto till Swedbank fått pengarna på andra vis.

– Om vi inte hittar något konto i kontoregistret tittar vi om man har ett konto hos Pensionsmyndigheten eller Försäkringskassan och skickar pengarna dit. Om vi inte hittar något konto i Swedbanks kontoregister, hos Försäkringskassan eller Pensionsmyndigheten, så skickas en utbetalningsavi, har Försäkringskassan framhållit.

Avin kan sedan lösas in på Swedbanks hemsida eller på ett kontor hos Swedbank eller Sparbankerna.

Men det snabbaste sättet att ta del av utbetalningen är att anmäla sitt bankkonto till Swedbanks kontoregister, understryker myndigheten.

LÄS MER: ”30 kronor per liter” – chockbesked till svenska bilister

Uppmaningen: ”Var alltid misstänksam”

I samband med de kommande utbetalningarna av elstödet varnar Försäkringskassan för bedragare. Enligt myndigheten kan bedragare utge sig för att representera Försäkringskassan i telefonsamtal och textkonversationer.

Målet är att komma åt hushållens bankuppgifter.

– Bedragarna använder sig då av mejl, sms eller telefonsamtal för att försöka få tillgång till dina uppgifter. Var alltid misstänksam om du får en uppmaning om att klicka på en länk och fylla i dina bankuppgifter. Följ aldrig sådana uppmaningar, uppmanar Försäkringskassan.

LÄS OCKSÅ: Ryskt fartyg ”utom kontroll” 

Foto: M. Lis resp MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen