Svenska ekonomer förvånade – “Det har överraskat oss”

2023 12 07

Svenska ekonomer uttrycker nu förvåning efter marknadsräntornas fall.

Under den senaste tiden har det kommit mer positiva inflationssiffror än väntat från flera olika länder.

I bland annat USA kom den senaste siffran in under förväntningarna, vilket satte fart på börsen och gav hopp om en definitiv räntetopp.

Även de internationella marknadsräntorna har fallit oerhört snabbt, någonting som överraskar ekonomerna.

Det rapporterar Dagens industri.

“Har överraskat oss”

Det är mycket tack vare de allt mer positiva inflationssiffror som kommer in som marknadsräntorna har fallit.

Just att de har fallit bedöms inte vara någon större överraskning, men hur snabbt det har gått var ekonomerna inte beredda på.

Det menar Länsförsäkringars chefsekonom Alexandra Stråberg.

– Men nedgången har överraskat oss med sin hastighet, säger hon till Di.

Då sänks styrräntan

Det har sedan Riksbanken gav besked om att man pausar räntehöjningarna diskuterats ordentligt angående när den första räntesänkningen kan tänkas komma.

Stråberg menar att det kan dröja.

Länsförsäkringar bedömer att den första räntesänkningen kommer i juli 2024.

Det är marknadsräntor

Marknadsräntorna, som ekonomerna är överraskade över hur snabbt de har fallit på sistone, är den ränta som olika aktörer vill betala för lån och krediter.

– En internationell marknadsränta är den ränta som aktörerna är beredda att betala för antingen korta eller långa krediter och som prissätts utanför den svenska marknaden, framhåller Riksbanken.

Fler kan följa

Flera storbanker har under den senaste tiden sänkt räntorna på bundna bostadslån.

De fallande marknadsräntorna bedöms vara en indikator på att fler institut lär följa framöver.

Samtidigt pekar många ekonomiska bedömare på att vi har nått en räntetopp och att det inte kommer att bli några fler höjningar.

Detta trots att riksbankschef Erik Thedéen flaggat för flera höjningar framöver.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: F16-plan har skickats upp – attack nära gränsen

2025 11 22

Rumänien har tvingats skicka upp stridsflygplan.

Beskedet kommer på lördagen.

Under natten har Ryssland på nytt attackerat Ukraina med drönare.

Rumänien blev tvungna att skicka upp två F16-stridsflygplan på grund av en attack nära landets gräns med Ukraina, rapporterar Ukrainska Pravda med hänvisning till Rumäniens försvarsdepartement.

Skickade upp plan

Rumänien skickade upp stridsflygplan under natten som svar på ryska luftangrepp i södra Odessa oblast, nära statsgränsen, och flyglarm utfärdades för byar längs floden Donau i Rumänien. 

Klockan 01:33 utfärdades ett flyglarm för byar i norra Tulcea län efter att ryska attackdrönare identifierats i området kring den ukrainska staden Izmail.

Rumänien kommenterar

Så här lyder en kommentar från Rumäniens försvarsdepartement:

– Två F-16 Fighting Falcon stridsflygplan skickades upp under natten mellan den 21 och 22 november från den 86:e flygbasen för att övervaka luftsituationen vid gränsen till Ukraina, i samband med de attacker som Ryska federationen genomförde nära flodgränsen mot Rumänien, menas det enligt RBC Ukraine.

– Vi har ständig kontakt med våra allierade, delar operativ information i realtid och agerar beslutsamt för att garantera säkerheten för Rumänien och Natos östra flank.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

“Dynamiskt” i Pokrovsk

Samtidigt kommer nya uppgifter om situationen i Pokrovsk.

Ukrainska styrkor fortsätter enligt tankesmedjan Institute for the Study of War att genomföra motanfall i riktning mot Pokrovsk, där situationen är “fortsatt allvarlig och dynamisk”.

Försöker slå tillbaka

ISW förklarar.

– Ukrainska styrkor har nyligen avancerat i och runt Pokrovsk och fortsätter att hålla tillbaka ryska framryckningar i området, uppger tankesmedjan.

– Geolokaliserat bildmaterial som publicerades den 20 och 21 november indikerar att ukrainska styrkor nyligen avancerade söder om Rodynske norr om Pokrovsk längs motorvägen T-0515 Pokrovsk-Dobropillya och nordost om Myrnohrad öster om Pokrovsk.

Läs mer: UPPGIFTER: Putin har tappat tålamodet – slår till mot anhängare

Foto: Ryuno

Text: Redkationen


6 november 2025

“Alternativet finns inte” – Åkesson stänger ner diskussionen

2025 11 22

Sverigedemokraterna kommer att vara ett regeringsparti eller ett oppositionsparti.

Det tydliggör partiledaren Jimmie Åkesson på lördagen.

Beskedet kommer efter att Liberalerna under gårdagen sade nej till att Sverigedemokraterna skulle få några ministerposter.

Nu växer sprickan – och Jimmie Åkesson menar att Liberalerna står för en “strategisk miss”.

“Alternativet finns inte”

Det var under gårdagen som Liberalerna antog partiledningens förslag om att fortsätta Tidösamarbetet – men att SD inte ska få några ministerposter.

Nu svarar Jimmie Åkesson.

– De vill ha ett nytt Tidöavtal. Det alternativet finns inte. Alternativet är att vi antingen är ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, säger han enligt Aftonbladet.

“Strategisk miss”

Åkesson benämner det vidare som en “strategisk miss” att Liberalerna säger nej till Sverigedemokratiska ministerposter.

Han säger att “det är väldigt märkligt att det är vi som ska flytta oss från regeringspositionen”.

– Det vore rimligen var de mindre partierna som får anpassa sig.

Läs mer: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Liberalernas besked

I linje med partiledaren Simona Mohamssons besked i oktober kommer Liberalerna inte att arbeta för ett SD i regeringen – utan istället för ett nytt Tidöavtal.

Detta trots Jimmie Åkessons krav på ministerposter.

– Vi kan erbjuda att vi fortsätter det bra samarbete som vi har i dag, som fungerar väldigt väl. Vi ser inget behov av att ändra det samarbetet, säger partisekreteraren Fredrik Brange (L) till SVT.

“Övertygad”

Brange medger att “det kommer att vara tuffa förhandlingar efter nästa val”.

– Men jag är övertygad om att vi kommer att kunna lösa det, säger han.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare sagt att han tror att man kommer att kunna få ihop ett samarbete.

Läs mer: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen