18 maj 26

Svensk stad uppmärksammas internationellt

2023 09 09

Linköping kan nu vinna en tävling som anordnas av EU.

Det är EU-kommissionen som anordnar tävlingen iCapital Award där Linköping i år är en av kandidaterna till att vinna priset.

Det innebär att Linköping är en av Europas mest innovativa städer.

Detta då priset ges ut till städer i Europa som är goda exempel på hur samhälls- och hållbarhetsutmaningar kan lösas genom innovation och utveckling.

Det rapporterar Sveriges Radio.

En av sex städer

Linköping har nu nått semifinal i tävlingen tillsammans med fem andra städer runt om i Europa.

De andra städerna som nått dit är Brugge i Belgien, Cork i Irland, Leiden i Nederländerna, Linz i Österrike och Padova i Italien.

Städerna medverkar i kategorin The European Rising Innovative City som riktar sig till städer som inte har mer än 250 000 invånare.

“Är roligt”

Kommunstyrelsens ordförande Kristina Edlund (S) är mycket glad över nomineringen.

– Det är roligt att Linköping ses som ett föredöme ute i Europa när det kommer till att hitta nya lösningar för gemensamma samhällsproblem. Som kommun behöver vi ständigt anpassa vårt sätt att arbeta, säger hon.

Måste hjälpas åt

Linköping har i sin ansökan förklarat hur man arbetar med frågor som segregation och en åldrande befolkning.

– Ska vi bli handlingskraftiga och uppnå resultat behöver både det offentliga, näringslivet, akademin, med flera, hjälpas åt, fortsätter Edlund.

500 000 euro

Priset har delats ut sedan 2014 och vinnarstaden får 500 000 euro, motsvarande knappt sex miljoner svenska kronor.

– Sex städer har blivit semifinalister. Nu väntar en presentation inför tävlingsjuryn, som sedan ska utnämna tre finalister. Vinnaren presenteras av EU-kommissionen den 27 november på en prisutdelning i Marseille, och får 500 000 euro för att fortsätta satsa på sina innovativa lösningar, förklarar Linköpings kommun.

Kristina Edlund menar att samverkansandan i Linköping är en starkt bidragande orsak till nomineringen.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen