SVENSK POLIS: Upprörda känslor efter uttalanden kopplade till Putin

2022 03 16

En poliskvinna inom svenska gränspolisen anklagas för flera allvarliga uttalanden kopplat till Rysslands diktator och Ukrainakriget.

– Vi vill inte att hon sätter sin fot här, säger en av poliskvinnans upprörda poliskollegor till Expressen.

”Ryssland krigar inte”

Enligt uppgifter till tidningen har den anklagade poliskvinnan sagt att Ryssland inte krigar i Ukraina vilket är precis vad den ryska regimens lögnaktiga retorik går ut på.

Och på sin skärmsläckare på datorn har hon ingen mindre än Vladimir Putin på bild rapporterar tidningen.

Tror inte på media

Det råder nu turbulens i polishuset i den svenska stad där kvinnan är verksam då hennes poliskollegor rasar mot händelserna.

– Det är flera som inte vill jobba med henne längre. Hon hävdar att det som sägs i svensk media är fejk, säger en poliskollega till Expressen.

Pressat andra personer

Den anklagade poliskvinnan uppger bland annat till tidningen att hon inte vill uttala sig och att hon har vänner på båda sidor i kriget.

I hennes roll som gränspolis skall hon enligt uppgifter från andra poliser ha pressat personer från före detta sovjetstater att tala ryska utan att andra haft kunskap om vad hon framfört för budskap.

Reser till Ryssland

Kvinnan, som är känd för att göra en hel del resor till Ryssland, skall nu vara föremål för en utredning men ansvarig polischef i den aktuella regionen vill inte vara med i tidningen.

Enigt EU

I samband med den ryska diktaturens anfallskrig mot den självständiga och europeiska nationen Ukraina har Europeiska Unionen och samtliga länder i Norden markerat kraftigt mot Putinregimen.

Kanske 15 000 dödsoffer

Uppskattningsvis upp emot 15 000 personer kan redan ha förlorat livet i Rysslands anfallskrig mot Ukraina med syfte att krossa landets demokrati och förvandla Ukraina till en rysk lydstat i stil med Belarus.

ANALYS

Detta handlar inte minst om förtroendet för Sveriges polismyndighet.

Statsanställda som uppvisar aktiva sympatier för Putinregimen på sin arbetsplats inklusive framför att svensk media har fel om Ukrainakriget och dessutom samtidigt jobbar i en så känslig roll som inom polisen riskerar att kraftigt rubba förtroendet för den svenska poliskåren.

I nuläget står emellertid de faktiska omständigheterna inte klara ännu och ärendet utreds enligt uppgift.

Foto: President of Russia Office resp Polisen Södermalm FB

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen