Svensk polis får nytt vapen: Först i Norden – Amnesty rasar

2024 08 08

Från och med i höst kommer svensk polis att utrustas med ett nytt vapen.

Polisen kommer få tillåtelse att använda så kallade gummiprojektiler.

Beskedet innebär att svensk polis blir först i Norden att utrustas med gummikulor.

Vapnet är avsett att användas mot enskild individ i en folksamling eller mot enskild individ vid ingripande i särskilt farliga eller komplicerade situationer. 

– Syftet är att det ska bidra till en förbättrad säkerhet och arbetsmiljö för de poliser som arbetar mot allvarliga ordningsstörningar eller vid ingripanden i särskilt farliga och komplicerade situationer, säger Ulf Sand, verksamhetsutvecklare av utrustning på Noa, Nationella operativa avdelningen.

Kraftig kritik

Det nya vapnet är en del av ett åtgärdspaket som tagits fram efter de våldsamma påskupploppen 2022.

Henrik Moreau, verksamhetsutvecklare för SPT (särskild polistaktik) på Noa, menar att gummiprojektilen kommer öka säkerheten och minska skaderisken.

– Det minskar riskerna för allvarliga skador när poliser kan använda detta vapen i situationer då de annars skulle ha behövt använde ordinarie tjänstevapen.

Människorättsorganisationen Amnesty delar inte polisens uppfattning.

De riktar stark kritik mot det nya vapnet, rapporterar SVT.

– En gummikula ska inte kunna penetrera huden men det kan den om man råkar träffas på för nära håll. Det kan också vara extra farligt för smalt byggda personer och äldre att träffas av en gummikula,

Det säger Anja Bienert vid Amnesty International till tv-kanalen.

Bienert påpekar även att Amnesty har rapporterat om flera allvarliga skador till följd av polisens användning av vapnet. Hon hänvisar bland annat till att 83 personer allvarligt skadades av polisens gummiprojektiler under protester i Frankrike 2018.

Fakta: Det här är gummiprojektilen

- Gummiprojektilen, där toppen på kulan är gummi och botten består av ett plasthölje för precision, avfyras från ett vapen som påminner om ett förstärkningsvapen.

- Det, eller liknande modeller, har sedan en tid använts för att skjuta gummiprojektiler i ett par europeiska länder och i USA.

-  Det kommer enbart att vara poliser inom SPT och inom ramen för det nationella insatskonceptet, NIK, som får använda det nya vapnet.

Källa: Polisen

Foto: Gustav Lindqvist

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


30 sep 2026

SD laddar för manöver – kan bli kalldusch för S

2026 09 30

Vid sidan om regeringsbildningen laddas det för en kommande strid om budgeten i riksdagen.

Senast den 12 november måste en budgetproposition ha lagts fram.

För Socialdemokraterna är det något av en kamp mot klockan för att få ihop de rödgröna partierna till dess.

– Det är stressat över budgeten. Det är ganska få som tänker att vi kommer hinna, sade en S-källa till SVT förra veckan.

Laddar för repris

Nu får Socialdemokraterna möjligen skäl att svettas mer. SD laddar nämligen för en repris från 2018, då en högerbudget vann mot den dåvarande S-regeringens övergångsbudget, rapporterar Di.

Oscar Sjöstedt, ekonomiskpolitisk talesperson för SD, bekräftar att partiet är öppet för ett sådant alternativ tillsammans med övriga Tidöpartier – om det dröjer med regeringsbildningen.

– Vi har jobbat ganska intimt ihop vad gäller budgetprocessen under fyra års tid. Vi vet var vi har varandra och även de tuffa frågorna har vi lyckats lösa ut, säger han till tidningen.

S-ledaren: "Sa inte ett ord"

Skulle högersidan lyckas med reprisdraget vore det något av en kalldusch för S, som därmed hade behövt konstatera ett nederlag både politiskt och prestigemässigt. Dessutom tycks SD redan ha fått med sig Liberalerna på banan, skriver Di. Och det krävs ingen absolut majoritet för att vinna en budgetomröstning. Flest röster vinner, helt enkelt.

Magdalena Andersson (S) menar att det inte vore överraskande om Tidöpartierna gör ett sådant gemensamt försök.

– Vi har bara haft en övergångsbudget en gång och där valde några partier att göra en praxis i riksdagen med det som då kallades servettskissen. Det var ingenting som de sa ett ord om då, när vi lade många timmar på att bestämma hur en övergångsbudget skulle se ut, säger hon till Di.

LÄS OCKSÅ: USA kräver omedelbar hjälp av Europa

M kan lägga egen budget

Dagen efter valet uppgav källor inom Moderaterna att partiet avser att gå fram med en egen budget, även vid ett scenario där Ulf Kristersson (M) leder en övergångsregering. Syftet ska vara att få över Centerpartiet, uppgav SvD då.

– Man tänker också att det finns ett läge där Centerpartiet väljer borgerlig politik framför att släppa fram V-ministrar, sade en källa till tidningen vid tillfället.

LÄS MER: ”Första gången sedan kalla kriget” – allvarlig varning utfärdas

Foto: Frankie Fouganthin, Wikimedia Commons, CC BY 4.0 resp Ninni Andersson/Regeringskansliet resp FrankieF, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Text: Redaktionen