Svensk mjölkjätte har gjort bort sig

2023 07 06

Sju miljoner kronor i konkurrensskadeavgift.

Det blir straffet för ett av Sveriges största mejeriföretag.

Närmare bestämt är det Norrmejerier, som bland annat tillverkar Västerbottenost och Gainomax, som har hamnat i blåsväder.

Begränsat konkurrensen

Anledningen är att mjölkjätten enligt Konkurrensverket har gjort sig skyldiga till att begränsa konkurrensen genom att ha ingått ett avtal med logistikföretaget Frigoscandia AB.

Ett företag som sysslar med tempererade transporter av varor som behöver fraktas kylda eller frysta.

I avtalet kom de två bolagen bland annat överens om att man skulle låta bli varandras kunder.

Delade upp marknaden

Norrmejerier Ekonomisk förening och Frigoscandia, som tidigare kallades Bring Frigo AB, delade därmed upp marknaden för tempererade vägtransporter mellan sig.

Överenskommelsen pågick mellan 2011 och 2021.

– När företag begränsar konkurrensen genom att dela upp kunderna mellan sig begår de en allvarlig överträdelse av konkurrensreglerna som kan ge höga sanktionsavgifter, säger Rikard Jermsten, Konkurrensverkets generaldirektör, i ett pressmeddelande.

Han tillägger:

– Otillåtna samarbeten sätter konkurrensen ur spel och riskerar att leda till högre priser för kunderna.

Ena bolaget anmälde

Det var Frigoscandia som anmälde situationen till Konkurrensverket. 

Genom att själva ha slagit larm undkommer man därmed böter, utan får istället eftergift av konkurrensskadeavgiften vilket innebär att de inte behöver betala.

– För att ett företag ska få eftergift krävs att det är först med att anmäla överträdelsen och att anmälan innehåller uppgifter som gör att Konkurrensverket kan ingripa, framhåller myndigheten i samma pressmeddelande.

Norrmejerier får betala allt

Att samarbeta med Konkurrensverket under utredningen är också obligatoriskt om man som företag ska slippa betala.

– Eftergiftsprogrammet är en viktig del av tillsynsverksamheten, säger Rikard Jermsten.

Hela bötesbeloppet på sju miljoner kronor går alltså därmed till Norrmejerier Ekonomisk förening.

Fakta Norrmejerier

- Bildades 1971

- Sveriges nordligaste mejeriförening

- Ägs av bönder i Norrbotten, Västerbotten och delar av Västernorrlands och Jämtlands län

- Har mejerier i Luleå, Burträsk och Umeå

- Tillverkar bland annat Västerbottenost, Gainomax och Verum Filmjölk

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen