Svensk mjölk ska förändras i grunden – stort besked till alla konsumenter

2025 03 26

Ny teknik är på väg att möjliggöra en revolutionerande förändring i livsmedelsbranschen.

De flesta känner idag till Oatly, som är det kanske största bolaget i Sverige som erbjuder mjölk utan animaliska produkter.

Framöver kommer dock kunder inte att behöva göra den omställningen eftersom teknik nu möjliggör att byta ut animaliska ingredienser mot icke-animaliska.

Men den här gången med helt identiska egenskaper, rapporterar Dagligvarunytt.

– De kan fortsätta att dricka mjölk, men mjölken behöver ingen ko. Det är en revolution som håller på att hända där man kan utesluta djuret i värdekedjan, lyder beskedet till kunderna från Måns Ullerstam, vd för investeringsbolaget Kale United, enligt tidningen.

Exakt lika på cellnivå

Kale United storstasar på nya växtbaserade livsmedel. Målet är att minska matsvinnet och utsläppen.

Och de icke-animaliska ingredienserna är identiska kopior på de animaliska, ända ned på cellnivå.

Det gäller förutom mjölk även kött och ägg.

– Vi investerar i teknikbolag som löser ingredienstillgången för de stora matproducenterna, säger Måns Ullerstam.

"Framtidens mat"

Enligt Måns Ullerstam är “framtidens mat” redan tillgängligt idag. En del svenska bolag, exempelvis Remeat, Melt and Marble och Juice Marbles, har börjat sälja 3D-producerat kött och finns redan tillgängligt på den svenska marknaden.

Vd:n menar även att den nya tekniken och de nya produkterna skulle kunna få ned matpriserna, medan animaliska produkter på sikt kommer att öka i pris.

LÄS MER: Skulle utmana Oatly – ansöker nu om konkurs

Forskare: möjligen mindre hälsosamt

Växtbaserad mjölk har ofta beskrivits som ett mer hälsosamt alternativ än komjölk, men så kanske inte är fallet.

Det framhöll forskare vid Köpenhamns universitet efter en ny studie i januari tidigare i år.

Kemiska förändringar i de växtbaserade varianterna pekas ut som en orsak till att dryckerna inte innehåller lika mycket näring som komjölk.

– Vi behöver absolut äta mer växtbaserade livsmedel, men om man vill ha i sig ordentligt med näring och tror att de växtbaserade dryckerna kan ersätta komjölk, då misstar man sig, säger Marianne Nissen Lund på Institut för Fødevarevidenskab vid Köpenhamns universitet, i ett uttalande.

Foto: A. Green

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Tacka nej direkt – skarp uppmaning till Ulf Kristersson

2026 09 29

Magdalena Andersson (S) lämnade under gårdagen tillbaka sitt sonderingsuppdrag till talmannen Andreas Norlén.

På onsdag ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.   

Magdalena Andersson har uppmanat honom att lämna över uppdraget till M eller V efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Norlén i måndagens talmansomröstning.

Eftersom Norlén nominerades av Moderaterna anser Andersson att det bildats en ”ny konstellation” i riksdagen bestående av M och V.  

– Jag tar naturligtvis Vänsterpartiets besked seriöst. Jag kan utifrån det och de samtal som jag har fört sammantaget konstatera att det inte i nuläget finns någon möjlighet för mig att bilda en regering, sade hon på en pressträff under gårdagen.

Uppmanar Kristersson

Nu uppmanas M-ledaren Ulf Kristersson att tacka nej om han erbjuds sonderingsuppdraget. Flera M-källor anser att det vore oklokt att acceptera uppdraget just nu, rapporterar TV4.

– Det skulle bara hjälpa S, genom att ta fokus från deras problem att samla stöd. Jag vet inte vad strategin är, men jag hoppas att Ulf tackar nej snabbt om frågan kommer, säger en M-ledamot till kanalen.

På sikt bedömer dock flera moderater att Kristersson kan lyckas locka över Centerpartiet och på så vis bilda regering.

– Men jag tror det är för tidigt nu. Vi måste ha ett par misslyckade statsministeromröstningar först, säger en annan M-ledamot till TV4.

Läs mer: “Norrland kan bli som Dubai” – succéval för partiet 

Ebba Busch hoppfull

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch utrycker förhoppning inför Ulf Kristersson potentiella sonderingsuppdrag.  

– Jag ser att det finns en bred politisk majoritet för en borgerlig ekonomisk politik i Sveriges riksdag. Det tror jag skulle tjäna Sverige väl, säger hon till SVT.

Läs också: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen