Svensk misstänks för fasansfullt brott – ”ett av de mest brutala morden”

2025 01 20

En svensk medborgare misstänkt för grov krigsförbrytelse och terroristbrott i Syrien.

Under måndagen har åklagare begärt mannen häktad vid Stockholms tingsrätt.

Den svenska mannen uppges ha gjort sig skyldig till brotten under sin tid i terrororganisationen IS.  

Enligt Åklagarmyndigheten misstänks svensken för att tillsammans och i samförstånd med andra gärningsmän ha utfört en avrättning som beskrivs som ”ett av de mest brutala mord som IS genomförde under kriget i Syrien”.

Brändes levande

Avrättningen ägde rum i december 2014. Ett flygplan tillhörande det jordanska flygvapnet sköts ned i Syrien.

Piloten tillfångatogs snabbt av Islamiska staten, IS.

Terrorsekten spärrade in piloten i en metallbur. En av IS-krigarna satte sedan buren i brand. Piloten hade ingen möjlighet att freda sig och avled till följd av branden.

Gärningen filmades av IS.

”Oerhört grym gärning”

Filmen, som utöver avrättningen manifesterar IS propaganda och terroristbrottslighet, har fått omfattande spridning.

– IS har som en terroristorganisation verkat som en väpnad grupp i kriget i Syrien. Piloten var försatt ur stridbart skick och har i strid mot krigets lagar utsatts för en oerhört grym gärning. Att avrättningen sedan har filmats och att filmen har spritts är ytterligare en kränkning av hans person, säger senior åklagare Reena Devgun. 

Vice chefsåklagare Henrik Olin berättar att den svenska medborgaren är den första personen där åtal kan komma att ske för det brutala mordet.

– Filmen manifesterar ett tydligt budskap riktat mot stater som attackerat IS och sättet som filmen producerats och sedan spridits har kunnat skada ett land eller en mellanstatlig organisation, säger Olin och tillägger:

– Det är en brutal film där man använt piloten som ett verktyg i IS propagandamaskineri. Ingen annan person har ställts inför rätta för den här gärningen och mannen som vi begärt häktad kommer vara den första där åtal kan komma att ske för den här händelsen.

Begärs överlämnad

Den svenska medborgaren är dömd i Belgien och i Frankrike för terroristbrottslighet och kommer att begäras överlämnad för att medverka vid en eventuell rättegång i Sverige.

Utredningen bedrivs gemensamt av Polismyndigheten, Nationella Operativa Avdelningen, och Säkerhetspolisen under ledning av åklagare från Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet och Riksenheten för säkerhetsmål.

Foto: L. Meir Clancy

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


Ukrainsk precisionsattack – ryssarna famlar i totalt mörker

2026 07 05

Under natten har den ukrainska militären slagit till.

Striderna fortsätter.

Samtidigt som Ryssland återkommande slår mot det ukrainska folket har också ryssarna i allt större utsträckning fått känna av krigets konsekvenser.

Ukraina har den senaste tiden intensifierat sina attacker mot Krym och i natt har nya mål träffats.

– Ukraina har slagit till mot flera transformatorstationer på Krym under natten, vilket har lett till att det ryskockuperade området hamnat i ett strömavbrott, rapporterar Kyiv Independent.

Två stationer

Enligt tidiga uppgifter är det transformatorstationerna Bakhchysarai och Zymyne på den ockuperade halvön som har träffats.

Elen har slagits ut och släckt ner regionen för ryssarna.

– Ukraina slår regelbundet mot militär infrastruktur djupt inne i Ryssland och ockuperade områden för att försöka minska Moskvas förmåga att fortsätta sitt krig, framhåller tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland"

Ryssland slår till

De ryska trupperna har också slagit till under natten.

Flera missiler och omkring 125 attackdrönare har avfyrats mot Ukraina, rapporterar RBC-Ukraine.

Majoriteten ska ha upptäckts och skjutits ner, enligt det ukrainska flygvapnet.

– Attacken fortsätter, det finns flera fientliga drönare i luftrummet, varnar flygvapnet i ett inlägg på Telegram.

– Följ säkerhetsreglerna!

Slår till allt oftare

Ukraina har under det senaste halvåret intensifierat sina attacker rejält.

Antalet anfall mot ryskt territorium har ökat med över 1 000 procent, i jämförelse med tidigare år, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till uppgifter från den ukrainska militären.

– De för med sig krigets smärtsamma konsekvenser in på ockupanternas territorium. Det finns inte längre någon säker bakre linje för fienden, säger befälhavaren för de obemannade systemstyrkorna, Robert "Madyar" Brovdi, enligt tidningen.

Under den senaste månaden uppger den ukrainska militären att över 170 ryska anläggningar har träffats.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Telegram/Exilenova Plus

Text: Redaktionen