Svensk militär får sparken

2024 01 08

En man inom Försvarsmakten tvingas bort från sitt jobb efter flera allvarliga händelser.

Den aktuella mannen är i 40-årsåldern och har varit verksam som militär, uppger Sydsvenskan.

Inte lämplig

Efter att det uppdagats att mannen begått två uppmärksammade brott bedömer Försvarsmakten att han inte längre är lämplig för sin tjänst.

Militären har bland annat dömts för grovt rattfylleri efter en bilolycka då han var påverkad av såväl alkohol som narkotika, rapporterar tidningen.

Själv har han framhållit att han förmodligen var sovandes när han framförde fordonet.

Kissade på soffa

40-åringen har även dömts för våldsamt motstånd efter en våt krogkväll i Malmö i fjol.

Det krävdes till slut fyra poliser för att övermanna militären.

Flera militärer och officerare inom Sveriges försvar har fått sparken de senaste åren kopplat till brottslig verksamhet.

En officer med flickvän i Dalarna fick sparken efter att ha dömts för grov kvinnofridskränkning.

– Han ska ha misshandlat sin flickvän vid flera tillfällen och även kissat på hennes soffa, rapporterade P4 Dalarna.

Kokain och hasch

Något Försvarsmakten ser mycket negativt på är narkotikarelaterade händelser.

2018 fick en soldat sparken efter en fest där både hasch, marijuana och kokain flödade enligt en säkerhetsutredning vid Artillerigregementet i Boden.

– Regementsledningen i Boden ville att sex soldater som anmälts skulle sparkas, rapporterade SVT.

Försvarsmaktens personalansvarsnämnd kom emellertid fram till att bara sparka en av personerna.

Fick löneavdrag

Han som fick sparken hade ljugit om tidigare knarkande i en säkerhetsprövning.

Två av de som inte fick sparken valde dock att själva säga upp sig enligt nyhetsbyrån Siren. Tre soldater fick löneavdrag.

Men det behöver inte handla om våld och narkotika för att Försvarsmakten ska vilja ge anställda sparken.

Passade inte tiden

2022 varslades en försvarsanställd i Halmstad om uppsägning på grund av att den anställde inte kunde passa tiden.

Personen i fråga misslyckades om och om igen att hålla närvaron och bedömdes ha missbrukat förtroendet att flexa, enligt Hallandsposten.

Foto: Joel Thungren, Försvarsmakten

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen