Svensk klädjätte varslar hundratals anställda

2022 10 12

Klädbolaget H&M kommer att varsla anställda om uppsägning, vilket kommer påverka nästan hälften av företagets butiker i Sverige.

Hennes & Mauritz bekräftar att en varsel om uppsägning har lämnats över till Facket och Arbetsförmedlingen. Enligt Handelsanställdas förbund handlar uppsägningen om 69 butiker och drygt 400 anställda, uppger Ekot.

– Vi har tidigare idag informerat våra kollegor i butik om att vi har beslutat att se över vår nuvarande organisationsstruktur och bemanning i våra H&M-butiker i Sverige, skriver Laura Mendez Blanco vid företagets pressavdelning. 

Anpassat efter kundbehov

Uppsägningen handlar om att klädkedjan har ett behov av att anpassa sig till nya beteenden hos kunderna, något som resulterat i färre anställda. Tidsplanen för omorganisationen är ännu okänd, och företaget är återhållsamma vad gäller information om beslutet. 

– Då detta är en pågående förhandlingsprocess och av respekt för våra kollegor kommer vi inte dela med oss av någon ytterligare information kring varslet, skriver H&M:s pressavdelning.

Stora nedskärningar

H&M har omkring 12 000 anställda i Sverige. Klädjätten offentliggjorde i och med delårsrapporten för det tredje kvartalet ett åtgärdsprogram som ska hjälpa till att effektivisera verksamheten och spara ytterligare 2 miljarder kronor per år. 

Dessa besparingar förväntas bli synliga under andra halvåret 2023, men enligt H&M själva har varslen inte att göra med det nylanserade sparprogrammet.

Varslet är en uppskattning

H&M har via mejl meddelat att alla butiksmedarbetare kommer att erbjudas fortsatt anställning i butik, varslet är en uppskattning av hur många som kommer tacka nej, rapporterar Ekot. 

H&M meddelade förra året att de skulle stänga 250 butiker under 2021, någonting som berodde på tillväxten hos den digitala shoppingen, en faktor som även kan vara bidragande i år. 

Anställda hör av sig till facket

Efter massutskicket till H&M:s anställda hörde flertalet av sig till facket. 

– Oroliga medlemmar har hört av sig till våra fackliga rådgivare, men vi har inte så mycket att säga i nuläget. Först när förhandlingar tar vid, både på lokal och central nivå, kommer det att klarna vad varslet innebär och om det också omfattar andra utöver Handels medlemmar, enligt Fritjof Carlsson-Brandt, pressekreterare på Handelsanställdas förbund.

Foto: N. de Partee

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Bra resultat – våra soldater avancerar

2025 09 14

Ukrainska soldater avancerar i Sumy-regionen.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på söndagskvällen.

Sumy-regionen i nordöstra Ukraina nära den ryska gränsen har varit under enormt tryck från ryska styrkor under året.

Men nu menar Zelenskyj att det är de ukrainska styrkorna som avancerar, rapporterar RBC Ukraine.

“Våra soldater avancerar”

Den ukrainska armén gör betydande framsteg i Sumy-regionen. 

Samtidigt lider ryska styrkor stora förluster i Kharkiv-regionen, säger Zelenskyj.

– Det finns goda resultat längs gränsen till Sumy. Våra enheter fortsätter att avancera mot Ukrainas statsgräns, förklarar han.

“Ryska förluster”

Han tackar soldaterna i 225:e separata stormregementet och 71:a jägarbrigaden och noterar också framgångar på andra fronter.

– Ryska styrkor lider stora förluster i Kharkiv, Kupjansk och Donetsk. Vi fortsätter operationerna i riktning mot Dobropillia. Det är viktigt att notera att våra trupper slår tillbaka de ryska attackerna, uppger Zelenskyj.

Läs mer: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Fortsatta attacker

Samtidigt som Zelenskyj hävdar framgångar i Sumy fortsätter Ukraina med drönarattackerna mot ryskt territorium.

En ukrainsk militär observatör uppgav den på lördagen att foton och filmklipp tyder på att ukrainska drönare har attackerat Bashneft-Novoil-oljeraffinaderiet i Ufa, Republiken Basjkortostan, och att det brinner i bearbetningsenheten, vilket kan störa driften.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Drönarskrot”

Geolokaliserade bilder publicerade den 13 september visar en brand vid raffinaderiet.

Republiken Basjkortostans president Radiy Khabirov hävdade att branden orsakades av fallande drönarskrot, inte av en direkt attack, och kallade attacken för en “terroristhandling”.

Läs mer: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen