SVENSK EKONOMI: Indikator rusar med 500 procent

2024 03 02

Nu kommer uppgifter som indikerar stora förändringar avseende delar i den svenska samhällsekonomin.

Informationen kommer från förvaltningsföretaget Sveriges Bostadsrättscentrum som presenterar ny statistik.

Lika många som hela 2023

Även om statistiken pekar på en ökning så är det inte på något sätt en efterlängtad ökning – tvärtom.

Det handlar nämligen om antalet familjer som vräks från sina bostäder.

– Under årets första månader har förvaltningsföretaget bistått lika många vräkningsärenden som under hela förra året.

Det rapporterar DI.

Väldigt stor ökning

Januari och februari utgör bara en sjättedel av året och antalet vräkningsärenden så här långt 2024 utgör alltså en genomsnittlig extrapolerad uppgång på omkring 500 procent på helårsbasis jämfört med 2023.

Detta förutsatt att antalet vräkningar de två första månaderna 2024 håller sig på samma nivå.

Det sammalagda antalet inkassoärenden har emellertid inte stigit hos Sveriges Bostadsrättscentrum.

Men av de inkassoärenden som ändå ha registrerats under januari och februari 2024 så är allt fler av så allvarlig art att familjer vräks från sina hem.

Svår påfrestning

– Inkassoärenden har hos våra kunder i princip inte förändrats i antal. Troligtvis då många prioriterar att betala boendet under utmanande ekonomiska tider, säger Therese af Jochnick till tidningen.

Generellt sett bedömder Sveriges Bostadsrättscentrum att det trots allt är ovanligt att en familjs ekonomi fallerar så pass mycket att man blir vräkt.

Men för de familjer som drabbas innebär det en ytterst svår påfrestning.

2 300 medarbetare

Kronofogden är den statliga myndighet som arbetar med skuldindrivning.

– Vi är omkring 2 300 medarbetare och vi finns på 32 orter i landet, uppger Kronofogden.

Myndigheten hjälper bostadsrättsföreningar eller bostadsbolag som vill ha hjälp med att bli av med en hyresgästen eller bostadsrättsinnehavare via så kallad avhysning.

– De vanligaste orsakerna till att en person eller företag blir vräkt är att hen eller företaget inte betalar hyran eller avgiften.

– Stör grannarna, vanvårdar lägenheten, lokalen eller bostadsrätten eller hyr ut i andra hand utan att hyresvärden eller bostadsrättsföreningen har godkänt det eller har en giltig ursäkt, förklarar Kronofogden.

Foto: D. Posteby

Text: Redaktionen


Norwegian sätter in direktflyg – UD uppmanar: boka inte

2025 11 20

Norwegian fortsätter att satsa hårt på svenska resenärer.

Inför sommaren sätter lågprisflygbolaget in fyra nya direktlinjer från Arlanda i Stockholm och Landvetter i Göteborg.

De nya flygningarna kommer att gå till Montpellier, Basel, Riga och Libanons huvudstad Beirut.

Direktlinjen till Beirut lanseras, trots att UD avråder svenska resenärer från att resa till Libanon, inklusive huvudstaden Beirut.

UD avråder från icke nödvändiga resor till distrikten Batroun, Jbail, Kesroun, El Metn och centrala Beirut samt flygplatsen och motorväg 51 mellan flygplatsen och centrala Beirut.

Dessutom avråder UD från alla resor till övriga Libanon.

– Avrådan gäller tills vidare, skriver departementet på sin hemsida.

Spänt läge mellan Israel och Hisbollah

UD:s avrådan baseras på det spända säkerhetsläget i regionen – i synnerhet konflikten mellan Israel och den libanesiska terrorgruppen Hezbollah.

– Det råder sedan den 27 november 2024 vapenvila mellan Israel och Hezbollah men det förekommer återkommande incidenter, däribland bombningar, framför allt i södra och östra Libanon men även i Beirut, varför situationen alltjämt präglas av osäkerhet, skriver UD.

Vidare varnar departementet för att en uppblossad konflikt mellan Israel och Iran kan få stora konsekvenser för turister.

– Det kan bland annat innebära att luftrummet stängs och att flyg skjuts upp eller ställs in. De svenskar som då befinner sig i Libanon kan inte förvänta sig att få hjälp av staten att lämna landet utan måste själva ombesörja sin hemresa.

Tillgången till mat och vård kan begränsas

Den som reser till Libanon uppmanas att tänka igenom sin beredskapsplanering.

–  Det kan vid en allvarlig kris bli mycket svårt att få tillgång till exempelvis vård och livsmedel, betonar UD.

Vidare konstaterar departementet att avrådan från resor till Libanon kan ha konsekvenser för villkoren i reseförsäkringar.

– Kontrollera med ditt försäkringsbolag vad som gäller, uppmanar utrikesdepartementet.

LÄS MER: Kundilska mot Norwegian – vägrar betala tillbaka

Kommenterar direktlinjerna

 Charlotte Ljunggren, direktör vid marknad och försäljning på Swedavia som äger Arlanda och Landvetter, har kommenterat Norwegians nya direktlinjer.

– Norwegians satsning på den svenska flygmarknaden är ett tydligt tecken på en fortsatt hög efterfrågan på internationella resor till och från Sverige. De nya direktlinjerna spelar en viktig roll för att stärka Sveriges tillgänglighet till väletablerade marknader i Europa och resten av världen, säger hon.

– Norwegian har trafikerat Swedavias flygplatser under många år och de spelar en viktig roll för att nå vårt mål om att möjliggöra för människor att mötas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner, fortsätter Ljunggren.

UD:s avrådan avser svenska medborgare, men man behöver inte vara svensk medborgare för att resa med Norwegian. 

LÄS OCKSÅ: Bunker busters har avfyrats – kan slå ut ryska skyddsrum 

Foto: T. Olsson

Text: Redaktionen 


20nov25

Handla med kontanter – uppmaning till hela Sverige nästa vecka

2025 11 20

Årets största shoppingvecka står för dörren. 

På måndag inleds reaperioden Black Week och den 28 november är det dags för årets största shoppingdag, Black Friday.

Men alla tänker inte hoppa på reatåget.

Organisationerna Kontantupproret, Hela Sverige Ska Leva, Småföretagarna och Positiva Pengar ut lanserar en alternativ kampanj: ”Lokala Veckan”.

Syftet är att få så många som möjligt att låta bli att nätshoppa under Black Week och i stället stödja den lokala handeln och den egna kommunen.

Dessutom uppmanas alla svenskar att handla med kontanter under ”Lokala Veckan”.

– Tillsammans med flera folkrörelser och organisationer lanserar vi Lokala Veckan. Det betyder att i stället för Black Week-shopping på nätet så vill vi att alla ska gå till sin lokala affär och handla med kontanter. Då får inte heller storbankerna ytterligare tillskott i sina vinstkassor och pengarna stannar i lokalsamhället, säger Björn Eriksson, ordförande Kontantupproret.

”Hållbart, lokalt och kontant”

Louise Kroon, ledamot i styrelsen för Småföretagarnas Riksförbund, välkomnar initiativet.

– Vi småföretagare står bakom kampanjen och uppmanar allmänheten att handla hållbart, lokalt och kontant, säger hon.

LÄS MER: Så många svenskar tänker handla under Black Week

”Den mest kraftfulla protest du kan göra”

Organisationerna påpekar att näthandelsjättarna och storbankerna gör rekordvinster under Black Week – samtidigt som lokala butiker går på knäna.

– Att handla kontant är faktiskt den mest kraftfulla protest du kan göra mot storbankernas övervinster. De kammar hem miljarder på kortavgifter, räntor, BankID och Swish. Kontanter är det enda statligt utgivna betalningsmedel vi konsumenter kan välja i dag, säger Samuel Färdow Kazen, kampanjledare Positiva Pengar.

– Ju mer kontanter vi använder, desto mindre bankvinster och mer vinst till statskassan och lokala företag, tillägger han.

Irene Oskarsson, ordförande för Hela Sverige Ska Leva, gör samma bedömning.

– Handlar vi kontant i riktiga butiker tänker vi efter noggrannare innan vi köper. Pengarna fortsätter cirkulera i närområdet och skapar jobb och skatteintäkter där vi bor, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Bransch skriker efter personal – här finns jobben 

Foto: Danske Bank

Text: Redaktionen