SVENSK EKONOMI: Indikator rusar med 500 procent

2024 03 02

Nu kommer uppgifter som indikerar stora förändringar avseende delar i den svenska samhällsekonomin.

Informationen kommer från förvaltningsföretaget Sveriges Bostadsrättscentrum som presenterar ny statistik.

Lika många som hela 2023

Även om statistiken pekar på en ökning så är det inte på något sätt en efterlängtad ökning – tvärtom.

Det handlar nämligen om antalet familjer som vräks från sina bostäder.

– Under årets första månader har förvaltningsföretaget bistått lika många vräkningsärenden som under hela förra året.

Det rapporterar DI.

Väldigt stor ökning

Januari och februari utgör bara en sjättedel av året och antalet vräkningsärenden så här långt 2024 utgör alltså en genomsnittlig extrapolerad uppgång på omkring 500 procent på helårsbasis jämfört med 2023.

Detta förutsatt att antalet vräkningar de två första månaderna 2024 håller sig på samma nivå.

Det sammalagda antalet inkassoärenden har emellertid inte stigit hos Sveriges Bostadsrättscentrum.

Men av de inkassoärenden som ändå ha registrerats under januari och februari 2024 så är allt fler av så allvarlig art att familjer vräks från sina hem.

Svår påfrestning

– Inkassoärenden har hos våra kunder i princip inte förändrats i antal. Troligtvis då många prioriterar att betala boendet under utmanande ekonomiska tider, säger Therese af Jochnick till tidningen.

Generellt sett bedömder Sveriges Bostadsrättscentrum att det trots allt är ovanligt att en familjs ekonomi fallerar så pass mycket att man blir vräkt.

Men för de familjer som drabbas innebär det en ytterst svår påfrestning.

2 300 medarbetare

Kronofogden är den statliga myndighet som arbetar med skuldindrivning.

– Vi är omkring 2 300 medarbetare och vi finns på 32 orter i landet, uppger Kronofogden.

Myndigheten hjälper bostadsrättsföreningar eller bostadsbolag som vill ha hjälp med att bli av med en hyresgästen eller bostadsrättsinnehavare via så kallad avhysning.

– De vanligaste orsakerna till att en person eller företag blir vräkt är att hen eller företaget inte betalar hyran eller avgiften.

– Stör grannarna, vanvårdar lägenheten, lokalen eller bostadsrätten eller hyr ut i andra hand utan att hyresvärden eller bostadsrättsföreningen har godkänt det eller har en giltig ursäkt, förklarar Kronofogden.

Foto: D. Posteby

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk jättefabrik tvingas stänga – landets största

2025 11 17

En av Rysslands industrijättar tvingas att stänga sin fabrik.

Den ryska ekonomin slås tungt av situationen i landet och västvärldens sanktioner.

Flera industrijättar tvingas till minskningar av produktionen på grund av den bristande efterfrågan.

– Tidigare har minst tio ryska företag inom gruv-, transport- och verkstadssektorerna beslutat att förkorta arbetsveckan, uppger The Moscow Times.

– Detta för att minska kostnaderna i samband med de ekonomiska problemen, bristande inhemsk efterfrågan och fallande export.

Jättefabrik stänger

Idag kom beskedet att den gigantiska anläggningen Kremniy, som ligger i den ryska regionen Irkutsk, kommer att stoppa allt arbete från och med den 1 januari 2026.

– Företagets presstjänst gick ut och berättade att bristen på efterfrågan var orsaken, eftersom importerat kisel är mycket billigare än inhemskt kisel och leveranserna från utlandet ökar. Ryska produkter är inte heller efterfrågade på världsmarknaden, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Putinallierad halverar sitt stöd – tung smäll för Ryssland

Största i landet

Den stora fabriken är den största producenten av kisel i Ryssland och ägs av bolagsjätten Rusal.

Men Kremniv-anläggningen är inte den enda av företagets anläggningar som tvingas till åtgärder.

– En annan Rusal-anläggning, Silicon Ural, kommer att fortsätta att fungera med reducerad kapacitet, uppger företages presstjänst, enligt tidningen.

– Tidigare har företaget meddelat sina planer på att minska kiselproduktionen med 35 procent på grund av Kina. Förra året uppgick produktionen till drygt 53 tusen ton.

Rusals anläggningar är de enda tillverkarna av raffinerat kisel i Ryssland.

Oljan reas ut

De ryska kiselfabrikerna är inte ensamma om att ha det kämpigt med ekonomin.

Förra veckan kom rapporter om att landets oljeexport också stannat av kraftigt den senaste tiden, vilket har tvingat Ryssland till kraftigt rabatterade priser för att få oljan såld.

– Rabatterna på rysk olja har ökat kraftigt i samband med USA:s sanktioner mot Rysslands två största oljebolag, Rosneft och Lukoil, uppger The Moscow Times.

LÄS MER: Himlen lyser upp – Ryssland attackerat

Text: Redaktionen


Polens premiärminister. “Vår värsta farhåga har bekräftats”

2025 11 17

På söndagen inträffade en större explosion på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin.

Händelsen ägde rum omkring tio mil från huvudstaden.

Redan från början gick Polens premiärminister Donald Tusk ut med att det inte gick att utesluta att det handlade om sabotage.

Nu bekräftar Tusk att så är fallet.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftas. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, meddelar premiärministern på X och fortsätter:

– Explosionen av en sprängladdning förstörde järnvägsspåret. Räddningstjänst och åklagarmyndigheten arbetar på platsen. På samma sträcka, närmare Lublin, har man också identifierat skador.

Utesluter inte Ryssland

Tågsträckan används bland annat för att transportera vapen till Ukraina.

Det finns hittills inga uppgifter eller uttalade misstankar om vem som kan ligga bakom sabotaget.

Biträdande inrikesminister Maciej Duszczyk har dock varnat för att omedelbart skylla på Ryssland, även om det inte går att utesluta.

– Ryssland är inte så mäktigt att varje brand eller varje incident är orsakade av dem. Men ingenting kan uteslutas eller ignoreras, säger ministern enligt Polskie Radio.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

"Aldrig tidigare skådat"

Ingen person skadades i explosionen.

Enligt den polska regeringen har dock skador hittats även på andra ställen på samma tågsträcka.

Det senaste sabotaget följer en våg av incidenter i Polen med mordbränder, cyberattacker, drönarobservationer och luftrumskränkningar.

I vissa fall har kopplingen till Ryssland varit bevisad. Moskva har förnekat allt ansvar för sabotagehandlingarna.

– Sprängningen av järnvägsspåret på rutten Warszawa-Lublin är en aldrig tidigare skådad sabotagehandling riktad mot den polska statens och dess medborgare, framhåller Tusk på X.

Tidigare i oktober grep Polen och Rumänien åtta personer som misstänks ha planerat sabotage för Rysslands räkning.

LÄS MER: Årets uppgång utraderad – valuta faller kraftigt

Foto: CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Text: Redaktionen