Svensk dokumentärfilm gör succé – ny etta på biotoppen

2024 10 14

En uppmärksammad dokumentärfilm når nu förstaplatsen på biotoppen.

I filmvärlden har stora diskussioner uppstått om den nya Joker-filmen, som minst sagt har fått blandade recensioner.

Filmen har fram tills nu legat etta på biotoppen.

Istället tar den svenska dokumentärfilmen “Det kunde varit vi” över som den mest sedda i Sverige just nu.

Det rapporterar MovieZine.

Från Glada Hudik-teatern

Filmstaden förklarar så här om dokumentärfilmens handling:

– Efter succén med Catwalk är Emma Örtlund och Ida Johansson från Glada Hudik-teatern två av landets mest älskade filmpersonligheter. Nu är de tillbaka i filmen "Det kunde varit vi".

– I en bedagad husbil ger de sig ut på vägarna tillsammans med Pär Johansson, för att ta reda på hur det var att leva med en intellektuell funktionsnedsättning i en annan tid.

– En tid då det utfördes fruktansvärda experiment på Vipeholmsanstalten.

Får högt betyg

MovieZines recensent ger “Det kunde varit vi” fyra av fem i betyg.

Emma och Ida i huvudrollerna hyllas av recensenten.

– Deras genuina, och spontana uttryck skapar tillsammans med den horribla historien en dokumentär som måste ses. Framför allt för de stunder då de vågar vila i tystnaden. 

Ny etta

Produktionsbolaget Scanbox Entertainment framhåller i ett pressmeddelande att filmen på kort tid har nått upp till toppen av biotoppen.

– Det är underbart att den här gripande filmen, som berättar om ett kapitel i svensk historia som många inte känner till, tas emot så starkt av publiken,  säger Annica Bellander Rune på Scanbox.

Lyft för dokumentärfilmer

“Det kunde varit vi” är inte den enda dokumentärfilmen som gjort succé i Sverige på senare tid.

Filip och Fredriks “Den sista resan” är en annan som har lockat många biobesökare - såväl i Sverige som internationellt.

Det är någonting som Bellander Rune glädjer sig över.

– Det är också fascinerande att två dokumentärer som bjuder på både skratt och gråt har bland de största svenska bioöppningarna det här året - Den sista resan och Det kunde varit vi. Man kan säga att verkligheten överträffar dikten.

Foto: K. Luhaers

Text: Redaktionen


Socialstyrelsen går ut med viktigt meddelande

2025 10 11

Socialstyrelsen blir nästa myndighet som tvingas varna för bedrägerier.

Svenska företag och myndigheter fortsätter att gå ut med varningar för bluffar.

Bedragarna hoppas kunna använda sig av den tillit som svenska folket har för myndigheterna i syfte att lura dem på pengar.

Nu går Socialstyrelsen ut med ett viktigt meddelande till svenskarna.

Socialstyrelsen varnar

Myndigheten är den senaste av en rad som har drabbats av bedragarna.

Därför varnar nu Socialstyrelsen svenska folket.

– Har du fått mejl från Socialstyrelsen med erbjudande om att göra en hälsokontroll? Socialstyrelsen skickar aldrig ut den typen av mejl. Vi vill därför uppmana till att vara uppmärksam på bedrägerier, framhåller myndigheten.

Flera hört av sig

Enligt myndigheten har Socialstyrelsen fått meddelanden om bedrägerierna.

– De senaste dagarna har flera personer hört av sig till Socialstyrelsen om att de fått mejl med erbjudande om att få sin hälsa bedömd genom att fylla i en hälsokontroll. Något som också kostar pengar. Socialstyrelsen skickar aldrig ut sådana mejl.

Läs mer: Finansinspektionen varnar för 40 företag – hela listan

Mejl och sms

Socialstyrelsen framhåller att det i deras fall främst rör sig om bluffar via mejl.

De understryker dock att det inte är ovanligt att bedragare försöker luras via  sms, telefonsamtal eller via sociala medier.

Så skyddar du dig

På MSB:s hemsida Krisinformation finns viktiga råd kring hur man skyddar sig från bedrägerier.

Här är tipsen som lyfts fram:

- Kontrollera meddelandet noga – ser det ut som det ska?

- Kontrollera avsändaren – kolla upp mailadress och telefonnummer.

- Lämna inte ut lösenord, kort- eller kontonummer. 

Där finns även tips om hur man bör agera vid misstänkt bedrägeri:

- Ändra dina inloggningsuppgifter.

- Spärra ditt bank- eller kreditkort.

- Gör en polisanmälan.

Läs mer: Polisen uppmanar allmänheten: Köp inte rosorna

Foto: Firmbee.com

Text: Redaktionen


“Vi vet vad vi ska göra” – Zelenskyj varnar

2025 10 11

Volodymyr Zelenskyj svarar efter attackerna mot ukrainsk infrastruktur.

Under de senaste dagarna har Ryssland riktat omfattande drönar-och robotattacker mot ukrainsk energiinfrastruktur.

Attackerna har bland annat lett till stora strömavbrott.

Nu går Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ut med en varning till Moskva – han säger att “vi vet vad vi ska göra”, rapporterar RBC Ukraine.

“Vi vet”

Efter Rysslands attacker mot Ukrainas energiinfrastruktur måste Ukraina svara och det finns redan en förståelse för vad som behöver göras härnäst.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– De vet vad de gör. Och vi vet vad vi ska göra.

“Uppgiften är att svara”

Journalister frågade presidenten om Ukraina planerar att orsaka ett strömavbrott i Moskva.

– Vår uppgift efter attackerna är att svara fienden. Vårt huvudmål är att skydda oss själva, svarar han på det.

Läs mer: Trump går ut med ”kraftfullt” löfte till Finland

Tidigare varningen

Uppgifter kommer om att Putin beordrar attacker mot ukrainsk energiinfrastruktur inför vintern.

Volodymyr Zelenskyj har tidigare sagt att Putin vet vad han har att vänta om attackerna mot energiinfrastruktur i Ukrainas huvudstad fortsätter.

– Om de hotar med en blackout, till exempel i Ukrainas huvudstad, då ska Kreml veta att det kommer att bli en blackout i Rysslands huvudstad, sade han enligt The Mirror.

– Ryssland borde tydligt veta att civiliserade länder skiljer sig från barbariska genom att de aldrig börjar först och inte är angripare. Men det betyder inte att de är svaga. Och det finns inget behov av att visa svaghet.

Överväger Tomahawks

Zelenskyj preciserar emellertid inte exakt hur Ukraina kommer att svara.

Kyiv har begärt så kallade Tomahawk-robotar från USA under en tid – någonting som Trump-administrationen uppges överväga.

Något slutgiltigt beslut har dock ännu inte kommit från andra sidan Atlanten.

Läs mer: Putin hyllar Trump

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen