Svensk bank slår larm: Var tredje svensk upplever samma sak

2024 04 16

Mer än var tredje svensk (36 procent) har haft ekonomiska utmaningar det senaste året.

Det visar en färsk undersökning som Novus gjort på uppdrag av Svea Bank.

Värst är situationen för unga personer i åldrarna 18–29 år.

– Bland dem svarar 44 procent att det har varit svårt att få ekonomin att gå ihop. För 33 procent har utgifterna varit större än inkomsten under flera månader. Mer än var tredje 18–29-åring (35 %) uppger att det är viktigt för dem att få skatteåterbäringen så tidigt som möjligt, rapporterar Svea Bank.

Spenderar skatteåterbäringen 

Det ansträngda ekonomiska läget avspeglas i hur svenskarna spenderar årets skatteåterbäringen.

Fler än vanligt väljer att lägga pengarna på hushållsutgifter och mat – till exempel uppger var femte ung svensk (18–29 år) att skatteåterbäringen kommer gå till hushålls- och matutgifter.

– Fler behöver skatteåterbäringen för att klara vardagsekonomin. Unga vuxna är de som prioriterar sparande mest av alla. Bland dem är skatteåterbäringen efterlängtad och har potential att göra skillnad, säger Emma Lindgren, expert på konsumtion, Svea Bank.

Uppmaningen: ”Agera snabbt”

Undersökningen visar även att antalet inkassokrav till privatpersoner har blivit fler. 

Hos Svea Banks dotterbolag, Svea Inkasso, ökade inkassokraven till privatpersoner med 15 procent i mars jämfört med samma månad förra året.

För åldersgruppen 18–29 år ökade inkassokraven med fyra procent i mars.  

– Det är en förhållandevis liten del av den yngre befolkningen som får inkassoskulder, även om vi önskar att den vore mindre. Lägre inkomst och begränsade besparingar gör deras ekonomiska situation utsatt, säger Anna Strömberg, Inkassochef på Svea Inkasso.

Strömberg går ut med en tydlig uppmaning till personer som mottager ett eller flera inkassokrav.

– I en lågkonjunktur har fler svårt att betala sina räkningar och fler fordringar går vidare till inkassobolag. Det du i det läget vill undvika är att låta skulden gå till kronofogden och därmed riskera betalningsanmärkning. Om du får ett inkassokrav och saknar betalningsmöjlighet gäller det att agera snabbt – att kontakta inkassobolaget. Då kan du försöka få anstånd eller dela upp skulden över tid.

Så spenderar svenska folket skatteåterbäringen

  1. Sparande, 54 %
    2. Mat, hushållsutgifter, 16 %
    3. Resor, 15 %
    4. Upplevelser, t.ex. restaurangbesök, konserter, spa etc., 13 %
    5. Betala lån/skulder, 9 %

Källa: Svea Bank

Foto: T. Williams

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: Trump ger nytt besked om Putin – ”Vill göra det”

2025 11 07

Trump kommer med ett nytt besked om Putin.

Donald Trump och Vladimir Putin skulle ha träffats på ett toppmöte i Budapest – men mötet ställdes in.

Nu kommer Trump dock med ett nytt besked.

Nytt besked från Trump – om Putin

Ryssland har hävdat att mötet inte alls har lagts på is, utan att man bara inte har spikat ett datum för toppmötet än.

Nu gläntar Trump återigen på dörren och antyder att ett toppmöte i Budapest kan bli av – samtidigt som han förklarar varför mötet blev inställt.

På frågan om han fortfarande har för avsikt att träffa Putin, svarar Trump att han ”skulle vilja göra det” i Budapest, rapporterar Sky News.

– Det finns alltid en chans, sade Trump också i samband med att han tog emot Ungerns premiärminister Viktor Orbán i Vita huset, rapporterar European Pravda.

Samtidigt förklarade Trump varför mötet har blivit inställt eller skjutits upp.

Trumps förklaring – därför blev mötet inställt

Det var Trump själv som avbokade det planerade toppmötet i Budapest.

Nu förklarar han varför han valde att lägga planerna på is trots att ledarna i ett tidigare telefonsamtal hade kommit överens om att träffas i Ungern och prata om ett möjligt fredssamtal.

– Den grundläggande dispyten handlar om att de helt enkelt inte vill sluta än, säger den amerikanske presidenten, och syftar på kriget i Ukraina, enligt kanalen.

Rysslands ointresse för verkliga fredsförhandlingar fick alltså Trump att sätta stopp för mötet.

Men han hoppas fortfarande att Ryssland ska ändra sig och öppna upp för fred.

– Jag tror att de kommer att göra det, jag tror att det tar hårt på Ryssland, hårt på båda länderna, såklart, säger Donald Trump.

Orbán: ”Ingen tvekan om det”

Den amerikanska presidenten hävdar också ännu en gång att Rysslands invasion av Ukraina aldrig skulle ha ägt rum om han hade varit president 2022.

Ungerns premiärminister Viktor Orbán, som alltså har träffat Trump i Vita huset idag, håller med om att det aldrig skulle ha blivit krig om Trump hade varit president.

– Det råder ingen tvekan om det, säger Orbán, enligt kanalen.

Enligt Trump är han och Orbán också ”överens om att kriget kommer att ta slut”.

Orbán uppger också att han har ”några idéer” om hur man kan få slut på kriget i Ukraina, rapporterar kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen

 


7 november 2025

Villaägare rasar – 86 procent säger nej

2025 11 07

En stor andel villaägare säger nej till ett förslag som har diskuterats.

En stor andel villaägare säger nej till att bygga flerbostadshus i villaområden.

Frågan har aktualiserats av en debatt om bostadspolitikens betydelse för integrationen – en debatt där Socialdemokraterna har anklagats för att vilja ”tvångsblanda” befolkningen.

86 procent säger nej

En stor andel villaägare säger nej till förtätning i villaområden, visar en ny enkät från Villaägarna.

86 procent av villaägare är ganska eller mycket negativa till att riva villor för att bygga flerbostadshus.

91 procent är negativa till att ta grönområden i anspråk, enligt enkäten som har besvarats av 12 000 småhusägare.

– Debatten har gått varm om att förändra villaområden genom att bygga flerbostadshus. Det har hävdats att villaägare är positiva till detta – men det stödet ser vi inte i vår undersökning, säger Jonathan Lindgren, expert på kommunala tjänster hos Villaägarna, i ett uttalande.

Socialdemokraterna har på sin partikongress beslutat att partiet vill bygga bort segregationen genom att få in hyresrätter vid villaområden och radhus bland lägenhetshus, har TV4 rapporterat.

Tidöpartier har anklagat S för att vilja ”tvångsblanda” befolkningen.

LÄS OCKSÅ: "Kan kosta över 4 500 kronor" - viktig uppmaning till bolånetagare

S förnekar ”tvångsblandning”

S har å sin sida kraftigt avvisat påståenden om att det handlar om ”tvångsblandning”. Partiet framhåller att man framför allt vill bygga fler boendeformer i utsatta områden.

– Det är därför som vi har förslag om att det ska byggas fler bostadsrätter, radhus och villor i utsatta områden. Så att fler människor som kommer i arbete och får högre inkomst också kan välja att bo kvar, har Magdalena Andersson (S) tidigare sagt till Aftonbladet.

Men förslag om förtätning i villaområden har också lyfts av bland annat Hyresgästföreningen, som dessutom menar att ”Sveriges mest eftertraktade villaområden” har störst förtätningspotential.

Småskalig förtätning kan accepteras

Men den nya enkäten från Villaägarna visar alltså att det finns ett stort motstånd mot detta i villaområden.

– Extremt tråkigt när områden som tidigare varit grönområden bebyggs. Närhet till natur är den största anledningen till att vi valde att köpa huset vi bor i, kommenterar en deltagare i enkäten.

Något fler är dock positiva till att stycka av villatomter för småskalig bebyggelse. 23 procent är ganska eller mycket positiva till det, och 22 procent neutrala.

– I de kvalitativa svaren ser vi en acceptans för småskalig förtätning som tar hänsyn till områdets karaktär och bevarar det som ett grönt villaområde, säger Jonathan Lindgren från Villaägarna.

LÄS OCKSÅ: Så gick bostadsmarknaden i oktober

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen