Svensk bank slår larm: Var tredje svensk upplever samma sak

2024 04 16

Mer än var tredje svensk (36 procent) har haft ekonomiska utmaningar det senaste året.

Det visar en färsk undersökning som Novus gjort på uppdrag av Svea Bank.

Värst är situationen för unga personer i åldrarna 18–29 år.

– Bland dem svarar 44 procent att det har varit svårt att få ekonomin att gå ihop. För 33 procent har utgifterna varit större än inkomsten under flera månader. Mer än var tredje 18–29-åring (35 %) uppger att det är viktigt för dem att få skatteåterbäringen så tidigt som möjligt, rapporterar Svea Bank.

Spenderar skatteåterbäringen 

Det ansträngda ekonomiska läget avspeglas i hur svenskarna spenderar årets skatteåterbäringen.

Fler än vanligt väljer att lägga pengarna på hushållsutgifter och mat – till exempel uppger var femte ung svensk (18–29 år) att skatteåterbäringen kommer gå till hushålls- och matutgifter.

– Fler behöver skatteåterbäringen för att klara vardagsekonomin. Unga vuxna är de som prioriterar sparande mest av alla. Bland dem är skatteåterbäringen efterlängtad och har potential att göra skillnad, säger Emma Lindgren, expert på konsumtion, Svea Bank.

Uppmaningen: ”Agera snabbt”

Undersökningen visar även att antalet inkassokrav till privatpersoner har blivit fler. 

Hos Svea Banks dotterbolag, Svea Inkasso, ökade inkassokraven till privatpersoner med 15 procent i mars jämfört med samma månad förra året.

För åldersgruppen 18–29 år ökade inkassokraven med fyra procent i mars.  

– Det är en förhållandevis liten del av den yngre befolkningen som får inkassoskulder, även om vi önskar att den vore mindre. Lägre inkomst och begränsade besparingar gör deras ekonomiska situation utsatt, säger Anna Strömberg, Inkassochef på Svea Inkasso.

Strömberg går ut med en tydlig uppmaning till personer som mottager ett eller flera inkassokrav.

– I en lågkonjunktur har fler svårt att betala sina räkningar och fler fordringar går vidare till inkassobolag. Det du i det läget vill undvika är att låta skulden gå till kronofogden och därmed riskera betalningsanmärkning. Om du får ett inkassokrav och saknar betalningsmöjlighet gäller det att agera snabbt – att kontakta inkassobolaget. Då kan du försöka få anstånd eller dela upp skulden över tid.

Så spenderar svenska folket skatteåterbäringen

  1. Sparande, 54 %
    2. Mat, hushållsutgifter, 16 %
    3. Resor, 15 %
    4. Upplevelser, t.ex. restaurangbesök, konserter, spa etc., 13 %
    5. Betala lån/skulder, 9 %

Källa: Svea Bank

Foto: T. Williams

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 19

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen