Svensk ambassad stormad – står i lågor

2023 07 20

– Ja, ja till koranen.

Så ljöd folkmassornas skrik när de samlades utanför Sveriges ambassad i Bagdad, rapporterar Reuters.

Står uppe på taket

En stund senare sågs rök stiga från ambassadkomplexet som utsattes för ett mycket våldsamt angrepp tidigt på torsdagsmorgonen.

– Hundratals demonstranter stormades Sveriges ambassad i centrala Bagdad, uppger nyhetsbyrån.

Bilder från ambassadområdet visar en stor folkmassa intill ambassaden.

Många personer har klättrat upp ambassadens väggar och står även uppe på taket.

Enligt AP finns det även bilder på våldsverkare som tagit sig in i ambassadens lokaler.

– Brandsoldater försökte släcka branden från en brandstege på en brandbil, rapporterar AP.

I samband med angreppet samlades även människor som utförde böner kring området.

Ny koranbränning godkänd

Bakom demonstrationen i Bagdad står den irakiske religiösa ledaren Muqtada Sadr som är känd för sina våldsamma protester och aktioner i Irak.

Bakgrunden till stormningen och attacken mot Sveriges ambassad är ytterligare en väntad koranbränning i Sverige inom kort.

– Svensk polis har sagt ja till en ansökan om ett publikt möte utanför ambassaden i Stockholm på torsdagen, enligt Reuters.

Vid mötet väntas en koranbränning äga rum.

– Vi kräver att Sveriges regering och Iraks regering stoppar den här typen av initiativ.

Det säger en av demonstranterna utanför Sveriges ambassad i Bagdad enligt AFP.

Iraks sänder säkerhetsstyrkor

Iraks utrikesdepartement har fördömt attacken mot Sveriges ambassad.

– I ett uttalande instruerar Iraks regering att säkerhetsstyrkor ska genomföra en snabb utredning.

Det uppger Reuters som även rapporterar att regeringen vill att gärningsmännen identifieras och hålls skyldiga.

Det finns emellertid inga uppgifter i nuläget om att någon skalla ha gripits.

UD i Sverige reagerar

Sveriges regering reagerar starkt efter händelsen i Irak.

– Attacker mot ambassader och diplomater utgör ett allvarligt brott mot Wienkonventionen. Irakiska myndigheter bär ansvaret för att skydda de diplomatiska beskickningarna och diplomatisk personal

Det uppger svenska UD till SVT.

Man understryker även att ambassadens personal inte har kommit till skada.

– Vår ambassadpersonal befinner sig i säkerhet och UD står i löpande kontakt med dem.

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen