Svennis-dokumentär hyllas – här släpps den i morgon

2024 08 22

I morgon fredag släpps dokumentärfilmen om Sven-Göran “Svennis” Eriksson.

Den legendariske fotbollstränaren har som bekant drabbats av cancer och dokumentärfilmen följer “Svennis” triumfer och utmaningar i livet.

76-åringen, som har tränat lag som IFK Göteborg, Benfica, Lazio och Manchester City, har tagit en tydlig plats i det svenska folkhemmet och nu hyllas även hans dokumentär.

Bland andra Svenska Dagbladet och sajten MovieZine skriver varmt om dokumentärfilmen som släpps på Prime Video i morgon fredag.

Hyllad av klubben

“Svennis” tidigare klubb IFK Göteborg var snabba med att hylla honom efter att cancerbeskedet kom.

– Som ett första steg döper vi om Legendarläktaren, förklarar klubben.

– Den nya Svennisläktaren på sektionerna D5/F5 har arenans skönaste stolar och med sin centrerade placering den bästa vyn över Gamla Ullevi och planen. Perfekt för den som – precis som Svennis – vill ha full koll på spelet nere på gräset.

Över världen

“Svennis” har under det senaste halvåret fått hyllningar och applåder från hela fotbollsvärlden och har rest runt i olika länder för att uppmärksammas.

När nu dokumentären “Svennis” släppts på Prime video i morgon fredag så är det många som ser fram emot den.

Filmsajten MovieZine skriver så här om dokumentären:

– "Svennis" är en engagerande dokumentär om en intressant människa, hans tankar om livet och hans kamp med att acceptera att slutet är nära. Det är också en inblick i en del av sporthistorien kommenterad av en av dess legendariska profiler.

“Extraordinär”

Svenska Dagbladet stämmer in.

– För oss är det här förstås en extra matig dokumentär, men även mer fotbollsbildade beundrare har sannolikt mycket att hämta i berättelsen om en i alla bemärkelser extraordinär fotbollstränare.

“Stor tacksamhet”

Efter ett omfattande ärevarv i många av de olika klubbar han har varit tränare i uttrycker “Svennis” tacksamhet för allt stöd.

– Jag blir hyllad så länge jag är i livet, normalt sett blir man det när man dött så det är bara att vara lycklig och det är jag, säger han till SVT.

Foto: Doha Stadium Plus Qatar

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen