Svennis-dokumentär hyllas – här släpps den i morgon

2024 08 22

I morgon fredag släpps dokumentärfilmen om Sven-Göran “Svennis” Eriksson.

Den legendariske fotbollstränaren har som bekant drabbats av cancer och dokumentärfilmen följer “Svennis” triumfer och utmaningar i livet.

76-åringen, som har tränat lag som IFK Göteborg, Benfica, Lazio och Manchester City, har tagit en tydlig plats i det svenska folkhemmet och nu hyllas även hans dokumentär.

Bland andra Svenska Dagbladet och sajten MovieZine skriver varmt om dokumentärfilmen som släpps på Prime Video i morgon fredag.

Hyllad av klubben

“Svennis” tidigare klubb IFK Göteborg var snabba med att hylla honom efter att cancerbeskedet kom.

– Som ett första steg döper vi om Legendarläktaren, förklarar klubben.

– Den nya Svennisläktaren på sektionerna D5/F5 har arenans skönaste stolar och med sin centrerade placering den bästa vyn över Gamla Ullevi och planen. Perfekt för den som – precis som Svennis – vill ha full koll på spelet nere på gräset.

Över världen

“Svennis” har under det senaste halvåret fått hyllningar och applåder från hela fotbollsvärlden och har rest runt i olika länder för att uppmärksammas.

När nu dokumentären “Svennis” släppts på Prime video i morgon fredag så är det många som ser fram emot den.

Filmsajten MovieZine skriver så här om dokumentären:

– "Svennis" är en engagerande dokumentär om en intressant människa, hans tankar om livet och hans kamp med att acceptera att slutet är nära. Det är också en inblick i en del av sporthistorien kommenterad av en av dess legendariska profiler.

“Extraordinär”

Svenska Dagbladet stämmer in.

– För oss är det här förstås en extra matig dokumentär, men även mer fotbollsbildade beundrare har sannolikt mycket att hämta i berättelsen om en i alla bemärkelser extraordinär fotbollstränare.

“Stor tacksamhet”

Efter ett omfattande ärevarv i många av de olika klubbar han har varit tränare i uttrycker “Svennis” tacksamhet för allt stöd.

– Jag blir hyllad så länge jag är i livet, normalt sett blir man det när man dött så det är bara att vara lycklig och det är jag, säger han till SVT.

Foto: Doha Stadium Plus Qatar

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen