“Superkamera” ska fånga bilister – som sitter med mobilen

2024 11 07

Flera länder hakar på en ny metod för att komma åt bilförare som surfar på mobilen.

Sedan 2018 är det förbjudet i Sverige att använda mobilen om man håller den i handen samtidigt som man kör bil.

Samma typ av förbud finns i en rad länder i Europa.

Den senaste tiden har problemet försökts komma åt med hjälp av en trafikkamera som, tack vare artificiell intelligens, lyckas fånga bilister som bryter mot lagen.

Storbritannien, Tyskland, Nederländerna och Australien är några av länderna som redan tagit steget.

Nu följer även Frankrike, rapporterar franska medier.

40 miljoner protesterar

Den franska regeringen vill att “radar” ska kunna upptäcka trafiköverträdelserna från och med nästa år.

– Tillägnandet av innovativ teknologi eller tekniker, såsom utvidgningen av användningen av artificiell intelligens för att förbättra prestandan för automatiserad kontroll och användningen av datavetenskap för att utveckla verktyg för att bekämpa brott, står det i en proposition enligt France Télévisions.

Samtidigt har en organisation bestående av 40 miljoner franska bilister kritiserat förslaget, som bland annat inkluderar böter på 135 euro och “prickar” på körkortet om man åker fast.

Stort mörkertal i Sverige

I Sverige stoppas många bilister som tittar i mobilen medan de kör. 

Samtidigt tros det också vara väldigt många bilförare som kommer undan med sitt livsfarliga beteende.

– Jag tror att det är ett stort mörkertal, det är väl ingenting de berättar för oss när vi kommer fram på plats, tror jag, säger trafikpolisen Petter Elfving till Sveriges Radio.

Beteendet är både olagligt och väldigt farligt, både för en själv och för andra.

– Det finns exempel där de har dödat andra personer, kört på dem, och det ska man leva med resten av sitt liv. Så att det gäller att tänka sig för, säger Petter Elfving.

LÄS MER: Trafikpolis reder ut – Det här är förbjudet att göra i bilen

Fler kan upptäckas

Efter att tekniken införts i Australien utfärdade polisen nästan 70 000 varningar till bilister som fångades på kamerorna.

I Storbritannien, där man började testa varianter på metoden i våras, bedöms kamerorna kunna medverka så att färre dör i trafiken på grund av att folk inte håller ögonen på vägen.

– Användningen av teknik som denna gör upptäckten av dessa beteenden enkel och ger värdefull insikt till polisen och beslutsfattare, säger Jamie Uff, en av forskarna som hanterar implementeringen av kamerorna, till BBC.

LÄS MER: Snart kan du straffas – även om du bromsar innan fartkameran

Foto: A. Boucher

Text: Redaktionen


21 okt 26

Bensin- och dieselförbud på väg – här införs det

2026 10 21

Det rödgröna styret i Stockholms stad räknar med att stoppa bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Ett sådant förbud träda i kraft under mandatperioden, bedömer Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad.

– Det hoppas och tror jag. Transportstyrelsen ska komma med ett besked innan jul, säger han till Di.

– En av de största kritikerna av miljözonen har varit turistbussbranschen, men på onsdag ska jag tala på en panel där de lanserar en eldriven turistbuss. Det verkar inte längre vara ett problem, fortsätter Strömgren.

”Kliv på vägen”

Det är oklart när förbudet kommer att träda i kraft, men Strömgren räknar med att fossildrivna bilar snart stoppas i innerstaden.

Den så kallade miljözon klass 3 föreslås omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret planerar dock att expandera zonen i ett nästa steg.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, har Lars Strömgren framhållit.

Länsstyrelsen sa nej

I maj upphävde Länsstyrelsen i Stockholm beslutet att införa miljözon 3.

– Skälen för Länsstyrelsen beslut är i korthet att kommunens utredning inte ger stöd för att nyttan av miljözonen överväger de samhällsekonomiska konsekvenser som den får i det aktuella området, löd motiveringen. 

Stockholms stad har överklagat beslutet till Transportstyrelsen, som blir den sista instansen att pröva ärendet. Ett beslut väntas före årsskiftet.

Läs mer: Biljätte kollapsar 

FAKTA: Miljözon klass 3

Följande personbilar, lätta lastbilar och lätta bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon.

Laddhybrider är inte tillåtna.

Följande tunga lastbilar och tunga bussar är tillåtna:

- rena elfordon

- gasfordon med utsläppsklass Euro 6

- bränslecellsfordon

- laddhybrider med utsläppsklass Euro 6.

Källa: Stockholms stad

Andra läser: Nya regler för flygresenärer – får ersättning direkt

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen