“Superkamera” ska fånga bilister – som sitter med mobilen

2024 11 07

Flera länder hakar på en ny metod för att komma åt bilförare som surfar på mobilen.

Sedan 2018 är det förbjudet i Sverige att använda mobilen om man håller den i handen samtidigt som man kör bil.

Samma typ av förbud finns i en rad länder i Europa.

Den senaste tiden har problemet försökts komma åt med hjälp av en trafikkamera som, tack vare artificiell intelligens, lyckas fånga bilister som bryter mot lagen.

Storbritannien, Tyskland, Nederländerna och Australien är några av länderna som redan tagit steget.

Nu följer även Frankrike, rapporterar franska medier.

40 miljoner protesterar

Den franska regeringen vill att “radar” ska kunna upptäcka trafiköverträdelserna från och med nästa år.

– Tillägnandet av innovativ teknologi eller tekniker, såsom utvidgningen av användningen av artificiell intelligens för att förbättra prestandan för automatiserad kontroll och användningen av datavetenskap för att utveckla verktyg för att bekämpa brott, står det i en proposition enligt France Télévisions.

Samtidigt har en organisation bestående av 40 miljoner franska bilister kritiserat förslaget, som bland annat inkluderar böter på 135 euro och “prickar” på körkortet om man åker fast.

Stort mörkertal i Sverige

I Sverige stoppas många bilister som tittar i mobilen medan de kör. 

Samtidigt tros det också vara väldigt många bilförare som kommer undan med sitt livsfarliga beteende.

– Jag tror att det är ett stort mörkertal, det är väl ingenting de berättar för oss när vi kommer fram på plats, tror jag, säger trafikpolisen Petter Elfving till Sveriges Radio.

Beteendet är både olagligt och väldigt farligt, både för en själv och för andra.

– Det finns exempel där de har dödat andra personer, kört på dem, och det ska man leva med resten av sitt liv. Så att det gäller att tänka sig för, säger Petter Elfving.

LÄS MER: Trafikpolis reder ut Det här är förbjudet att göra i bilen

Fler kan upptäckas

Efter att tekniken införts i Australien utfärdade polisen nästan 70 000 varningar till bilister som fångades på kamerorna.

I Storbritannien, där man började testa varianter på metoden i våras, bedöms kamerorna kunna medverka så att färre dör i trafiken på grund av att folk inte håller ögonen på vägen.

– Användningen av teknik som denna gör upptäckten av dessa beteenden enkel och ger värdefull insikt till polisen och beslutsfattare, säger Jamie Uff, en av forskarna som hanterar implementeringen av kamerorna, till BBC.

LÄS MER: Snart kan du straffas – även om du bromsar innan fartkameran

Foto: A. Boucher

Text: Redaktionen


JUST NU: Dåliga nyheter för Putin – militärt bakslag

2025 09 01

Allt går inte enligt plan för Rysslands diktator.

Vladimir Putin visar inget intresse av att avsluta kriget i Ukraina – och Ryssland vill gärna måla upp en bild av att man har stora framgångar på slagfältet.

Men verkligheten ser annorlunda ut, enligt DeepState, som övervakar situationen vid frontlinjen.

”Praktiskt taget noll”

Takten på Rysslands framryckning i Ukraina har avtagit i augusti, rapporterar Kyiv Independent.

Enligt uppgifter från DeepState har de ryska framryckningarna avtagit med 18 procent.

Detta samtidigt som det kommer rapporter om att Ukraina har pressat tillbaka ryssarna i närheten av staden Dobropillia i Donetsk oblast, samt befriat närliggande byar.

Ryska styrkor ockuperar 19 procent av ukrainskt territorium, visar DeepStates rapport avseende augusti månad.

Men den nivån nåddes redan den 3 oktober 2022.

– Ökningen av ockuperat territorium under de senaste två åren och 11 månaderna är praktiskt taget noll, uppger DeepState, enligt tidningen.

– Det är dock också sant att vi i östra Ukraina har förlorat ungefär samma mängd mark som befriades på högra stranden av Kherson oblast under den tiden, tillägger man.

”Inga större operativa mål”

Enligt Black Bird Group i Finland, som också övervakar kriget, visar fakta att Ryssland har uppnått ganska lite under sommaren – även om ryssarna själva har velat måla upp en bild av stora framgångar, delvis för att påverka västerländska politikers syn på kriget.

– Ryska styrkor uppnådde egentligen inga större operativa mål. Allt de tog var främst mindre byar och mycket jordbruksmark, säger analytikern Emil Kastehelmi, enligt tidningen.

– Efter en taktisk seger kunde de inte expandera och utnyttja sina framgångar till något mer betydande, menar han.

Det finns emellertid en risk att Ryssland lanserar en ny offensiv i höst, enligt analytikern.

Kraftiga överdrifter

Men frågan är om Ryssland har förmågan att uppnå några större framgångar.

– Problemet för ryssarna är att de inte verkar ha många nya knep i rockärmen, säger Emil Kastehelmi.

Tankesmedjan ISW har nyligen sagt att Ryssland kraftigt har överdrivit sina framgångar på slagfältet i en organiserad desinformationskampanj.

Kremls syfte med det är att måla upp en bild av att en rysk seger är oundviklig – och att på så vis avskräcka väst från att ge alltför stort stöd till Ukraina, enligt tankesmedjan.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Plötsligt mardrömsbesked för Magdalena Andersson

2025 09 01

Nu kommer ett plötsligt mardrömsbesked för S-ledaren.

Socialdemokraterna har länge legat bra till i opinionen inför det stundande valåret, medan Ulf Kristersson (M) och Tidöpartierna har haft det kämpigt.

Men nu kommer ett tungt besked för S-ledaren Magdalena Andersson.

”Färre som gillar henne – fler som ogillar”

Förtroendet för Magdalena Andersson minskar – mer än för någon annan partiledare, enligt en Novus-undersökning, rapporterar TV4.

Det är ett tungt bakslag för S-ledaren, som har verkat segerviss inför nästa års val.

Förtroendet för Magdalena Andersson har minskat med 5 procentenheter jämfört med juni, och ligger nu på 44 procent, enligt undersökningen.

Andersson är fortfarande den partiledare som åtnjuter högst förtroende – men det markanta tappet kan ändå ses som en oroande signal för S-ledaren.

Även Ulf Kristersson tappar förtroende bland väljarna, vilket kan vara en liten tröst för Andersson, som dock lär behöva analysera vad raset beror på.

– Det är färre som gillar henne och fler som ogillar henne. Och för Kristersson är det ungefär samma sak, säger Per Hermanrud, politisk kommentator, till kanalen.

Bara två går framåt

Kristersson tappar 4 procentenheter och landar tvåa i förtroendeligan med 31 procent.

Av samtliga partiledare och språkrör är det bara två som noterar ett ökat förtroende i augusti.

Simona Mohamsson (L) går upp två procentenheter och landar på 4 procents förtroende, men ligger alltjämt sist i förtroendeligan.

Jimmie Åkesson (SD) ökar med en procentenhet till 28 procent och ligger trea i förtroendeligan.

I övrigt noteras att Daniel Helldén (MP) tappar 4 procentenheter och ligger näst sist i förtroendeligan.

Har hållit tal

Men den som har tappat allra mest är alltså Magdalena Andersson, vilket kan komma som en överraskning eftersom S och vänsterblocket har gått bra i väljaropinionen.

På måndagen har Andersson hållit ett linjetal inför det stundande valåret.

I talet riktade hon bland annat hård kritik mot regeringen och nämnde problem såsom gängkriminalitet.

Hon pratade även om världsläget, däribland situationen i Mellanöstern, rapporterar Aftonbladet.

– Såväl israeler som palestinier har rätt att leva i trygghet, frihet och fred, säger Andersson, som vill att Sverige ska stå för en tvåstatslösning.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen