SUPER-FLYGPLANET: Bara sex länder har lyckats – nu är det sju länder

2022 07 20

Fram till nu är det bara sex länder i hela världen som lyckats utveckla och flyga megaavancerade supersoniska stridsflygplan – som går snabbare än ljudets hastighet.

Men nu har den exklusiva klubben på sex länder utökats till sju. Se listan på alla länder längre ned i texten.

400 kilometer i timmen

Sydkorea har nämligen nu i veckan för första gången flugit sitt egenutvecklade stridsplan som går under den engelska titeln KF-21 Boramae Fighter Jet. 

Testplanet tog en 33 minuter lång flygning från flygbasen i Sacheon men hölls sig under premiärturen inte till högre hastighet än 400 kilometer i timmen.

Piloten; major Ahn Jun-hyun erkände att hon var nervös.

Uppståndelsen var stor i det USA-allierade Sydkorea.

120 plan på g

Men flighten gick perfekt.

– Allt gick smidigt så jag flög hela flygrutten som planerat, säger hon till CNN.

Sammanlagt ska Sydkorea flyga 2 000 testflighter fram till 2026 med sex supersoniska stridsplan av märket KF-21 tillverkade av Korea Aerospace Industries.

Därefter är avsikten att tillverka 120 KF-21-stridsplan till Sydkoreas flygvapen till år 2030.

Planen ska vara dels ensitsiga, dels tvåsitsiga och förväntas bli bestyckade med en rad olika attackrobotar och jaktrobotar.

De sex länderna

– En strålande framgång för nationella försvarets självständighet, säger Sydkoreas president Yoon Seok Yeaol.

Blott sex länder i hela världen samt en multinationell grupp har lyckats utveckla och flyga megaavancerade supersoniska stridsplan som flyger snabbare än ljudets hastighet:

-USA

-Frankrike

-Sverige

-Japan

-Kina

-Ryssland

-Multinationella gruppen Storbritannien – Italien – Tyskland - Spanien

Bara två länder

Det är emellertid bara USA och Kina som utvecklat femte generationens egentillverkade megaavancerade supersoniska stridsplan.

Det är stridsplan som har en rad högteknologiska och digitala funktioner inklusive realtids-TV-visning för piloten av dennes agerande.

Framtagandet av Sydkoreas nya stolthet inom flygvapnet är en samprojekt med Indonesien.

Thailand och Filippinerna

Sydkorea riktar nu även in sig på inte minst tre namngivna länder som kan bli framtida intressenter för det nya supersoniska stridsplanet enligt CNN:

Thailand

Filippinerna

Irak

Foto: South Korean Defense Acq Program Admin

Text. Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen