SUPER-FLYGPLANET: Bara sex länder har lyckats – nu är det sju länder

2022 07 20

Fram till nu är det bara sex länder i hela världen som lyckats utveckla och flyga megaavancerade supersoniska stridsflygplan – som går snabbare än ljudets hastighet.

Men nu har den exklusiva klubben på sex länder utökats till sju. Se listan på alla länder längre ned i texten.

400 kilometer i timmen

Sydkorea har nämligen nu i veckan för första gången flugit sitt egenutvecklade stridsplan som går under den engelska titeln KF-21 Boramae Fighter Jet. 

Testplanet tog en 33 minuter lång flygning från flygbasen i Sacheon men hölls sig under premiärturen inte till högre hastighet än 400 kilometer i timmen.

Piloten; major Ahn Jun-hyun erkände att hon var nervös.

Uppståndelsen var stor i det USA-allierade Sydkorea.

120 plan på g

Men flighten gick perfekt.

– Allt gick smidigt så jag flög hela flygrutten som planerat, säger hon till CNN.

Sammanlagt ska Sydkorea flyga 2 000 testflighter fram till 2026 med sex supersoniska stridsplan av märket KF-21 tillverkade av Korea Aerospace Industries.

Därefter är avsikten att tillverka 120 KF-21-stridsplan till Sydkoreas flygvapen till år 2030.

Planen ska vara dels ensitsiga, dels tvåsitsiga och förväntas bli bestyckade med en rad olika attackrobotar och jaktrobotar.

De sex länderna

– En strålande framgång för nationella försvarets självständighet, säger Sydkoreas president Yoon Seok Yeaol.

Blott sex länder i hela världen samt en multinationell grupp har lyckats utveckla och flyga megaavancerade supersoniska stridsplan som flyger snabbare än ljudets hastighet:

-USA

-Frankrike

-Sverige

-Japan

-Kina

-Ryssland

-Multinationella gruppen Storbritannien – Italien – Tyskland - Spanien

Bara två länder

Det är emellertid bara USA och Kina som utvecklat femte generationens egentillverkade megaavancerade supersoniska stridsplan.

Det är stridsplan som har en rad högteknologiska och digitala funktioner inklusive realtids-TV-visning för piloten av dennes agerande.

Framtagandet av Sydkoreas nya stolthet inom flygvapnet är en samprojekt med Indonesien.

Thailand och Filippinerna

Sydkorea riktar nu även in sig på inte minst tre namngivna länder som kan bli framtida intressenter för det nya supersoniska stridsplanet enligt CNN:

Thailand

Filippinerna

Irak

Foto: South Korean Defense Acq Program Admin

Text. Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 25

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


Tung dag för Zelenskyj – besked på julafton

2025 12 25

Zelenskyj riskerar en stor personlig förlust.

En ny ukrainsk opinionsundersökning visar att president Volodymyr Zelenskyj sannolikt skulle förlora presidentvalet om det hölls i dag.

Detta trots ett jämnt utgångsläge i den första valomgången, rapporterar Kyiv Independent.

Jämnt läge

Mätningen, som publicerats idag, julafton, har genomförts av det ukrainska opinionsinstitutet SOCIS och omfattar deltagare från hela landet.

Mätningen visar att Zelenskyj skulle få cirka 22 procent av rösterna i en första valomgång.

Den tidigare överbefälhavaren Valerii Zaluzjnyj ligger strax bakom med 21 procent.

Undersökningen bygger på personliga intervjuer och är utformad för att spegla olika regioner och grupper av befolkningen.

Samtidigt uppger drygt 24 procent av de tillfrågade att de ännu inte bestämt sig.

– Det finns en tydlig osäkerhet bland väljarna kring framtida ledarskap, konstaterar SOCIS i sin analys.

LÄS MER: Ukrainska stridsflyg har genomfört attack

Tydlig förlust

När de svarande fick ta ställning till en hypotetisk andra valomgång mellan Zelenskyj och Zaluzjnyj blev resultatet betydligt mer entydigt.

Enligt mätningen skulle Zaluzjnyj vinna med 64 procent av rösterna, medan Zelenskyj stannar på 36 procent.

Resultatet pekar på att Zelenskyj, trots sin roll som krigspresident, har ett svagare stöd i ett direkt möte med den tidigare militärledaren.

– Zaluzjnyj uppfattas av många som ett alternativt ledarskap i krigstid, uppger SOCIS i sin sammanfattning av mätningen.

Undersökningen visar även att Zelenskyj skulle förlora mot andra profiler med militär bakgrund.

I ett scenario där underrättelsechefen Kyrylo Budanov ställs mot Zelenskyj vinner Budanov med 56 procent mot 44.

Inget val under krig

Trots siffrorna är ett presidentval i nuläget inte möjligt.

Ukrainas lag förbjuder val under rådande krigstillstånd, och miljontals ukrainare befinner sig dessutom utomlands eller är internflyktingar.

Presidenten har tidigare sagt att val endast kan hållas om säkerheten kan garanteras.

– Vi kan inte hålla val när människor strider vid fronten eller lever under ständig beskjutning, sade han vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Ukraina varnas – ”Det är en trojansk häst”

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen