Succéserie får ny säsong på Netflix – flest tittare någonsin

2025 01 30

Den andra säsongen av den sydkoreanska tv-serien "Squid Game" hade premiär på Netflix på annandag jul.

Det blev en stor succé.

Inom loppet av de första fyra dagarna hade uppföljaren redan uppnått fler visningar än vad någon annan Netflixserie lyckats med under en hel premiärvecka – hela 68 miljoner.

Och efter elva dagar var visningarna uppe i ofantliga 126,2 miljoner – fler visningar än vad någon annan Netflixserie lyckats med under premiärdagarna.

Kommer tillbaka

Nu kommer ett glädjande besked för alla som följer serien, där medborgare i behov av pengar tävlar om en saftig belöning med livet som insats.

”Squid Game” återvänder till Netflix för en ny säsong.

Den tredje säsongen av succéserien har premiär den 27 juni.

Ska stoppa spelen

Säsong 3 spelades in direkt efter den andra säsongen, vilket förklarar det tidiga premiärdatumet.

I den nya säsongen återvänder huvudpersonen Gi-hun (spelad av Lee Jung-jae), till den sadistiska tävlingen.

Han kommer tillbaka tre år efter att ha vunnit 45,6 miljarder won som den enda överlevande i tävlingen.

Den här gången är hans mål inte pengarna. Nu vill Gi-hun sätta stopp för Squid Game och rädda livet på spelarna runt omkring honom.

Foto: G. Carstens-Peters

Text: Redaktionen


JUST NU: Har vunnit 220 miljoner kronor – vinnaren söks

2025 12 03

En lycklig privatperson har kammat hem en makalös summa i Eurojackpot.

Eurojackpot är det stora och klassiska spelet där deltagare från 17 länder, däribland Sverige, har chans att vinna stora pengar.

Vid några få tillfällen har det handlat om nästan ofattbara vinster. Särskilt uppmärksammat blev den svensk som i våras vann 1,25 miljarder på Eurojackpot – efter att ha fått sju rätt.

Det var då och är fortfarande den högsta vinsten i Sverige någonsin.

"Helt otroligt"

Varje tisdag och fredag är det dragning i Eurojackpot.

Och efter att gårdagens vinnande nummer drogs kan en lycklig vinnare nu få sitt liv förändrat i grunden.

Den här gången är det en dansk som kammat hem storvinsten på knappt 150 miljoner danska kronor, motsvarande 220 miljoner svenska kronor, rapporterar Ekstra Bladet.

Danske Spil kallar utfallet för “helt otroligt”.

Det är ett belopp som verkligen kan förändra människors liv, och det är därför vi alltid erbjuder våra kostnadsfria miljonärråd till de stora vinnarna, så att de får en bra start på livet som mångmiljonärer, säger Malene Mølgaard, direktör för Danske Lotteri Spil.

LÄS MER: “En ekonomisk katastrof” – tung dom om norska oljefonden

Vinnaren söks

Vinsten, som exakt ligger på 149 420 552 danska kronor, är den sjätte största någonsin i Danmark. Det skulle även ha varit sjätte största genom tiderna i Sverige, om lotten sålts i en svensk kiosk. Just den här lotten såldes dock i Rudersdal på Själland.

Enligt Danske Spil har man än så länge inte fått tag på vinnaren för att meddela den stora nyheten.

Eurojackpot har funnits sedan 2012.

Topp 10 största svenska vinsterna i Eurojackpot

1

1 254 052 648 kr

25 mars 2025, Västra Götaland 

2

561 942 260 kr

15 mars 2019, Örebro 

3

409 505 916 kr

8 augusti 2025, Stockholm

4

257 985 846 kr

20 juli 2018, Göteborg

5

250 951 363 kr

26 juli 2024, Kristianstad

6

173 234 853 kr

23 februari 2024, Gislaved 

7

141 236 222 kr

8 maj 2020, Ludvika 

8

139 294 502 kr

22 januari 2021, Jönköping 

9

114 452 257 kr

27 november 2020, Kalmar 

10

107 668 057 kr

22 oktober 2021, Huskvarna 

Källa: Svenska spel

LÄS OCKSÅ: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Foto: Svenska spel

Text: Redaktionen


3 dec 2025

Trump: “Deras land stinker och vi vill inte ha dem”

2025 12 03

För bara några dagar sedan stoppade Trumpadministrationen alla pågående asylbeslut i USA.

Beskedet kom efter att två amerikanska soldater skjutits av en misstänkt gärningsman som ursprungligen kommer från Afghanistan.

President Donald Trump har dock lyft frågan till att omfatta flera länder.

Nu går han till attack mot Somalia.

– De bidrar inte med någonting. Jag vill inte ha dem i vårt land. Deras land är inte bra av någon anledning. Ert land stinker och vi vill inte ha dem i vårt land, säger Trump enligt AP.

"Det är ÖVER"

Sedan 1990-talet har USA tagit emot somaliska flyktingar. Den största delen av den somaliska befolkningen i USA bor i Minnesota.

I fredags lät Trump meddela att han “med omedelbar verkan avslutar den tillfälligt rättsliga skyddet för somalier” i delstaten.

– Somaliska gäng terroriserar folket i den stora staten, påstod Trump på Truth Social utan att lägga fram några konkreta bevis eller exempel.

Han anklagar också Minnesotas guvernör Tim Waltz, även det utan att presentera underlag för sin tes, för att ha gjort staten till “ett centrum för bedräglig penningtvätt.

– Skicka tillbaka dem dit de kom från. Det är ÖVER, framhöll Trump i fredags.

LÄS MER: Bakslag för hushållen – bank flaggar för räntehöjning

"Försöker byta ämne"

Tim Waltz svarade på Trumps angrepp.

Det är inte förvånande att presidenten har valt att rikta in sig på en hel gemenskap. Det här är vad han gör för att byta ämne, uppger guvernören på X.

Enligt AP skulle Trumps åtgärd enbart påverka en liten del av de tiotusentals somalier som bor i Minnesota. En rapport som lades fram för kongressen i augusti uppskattade att det enbart bor 705 somalier i delstaten som omfattas av det tillfälliga skyddet.

LÄS MER: “Vi har bara börjat” – USA utfärdar militärt hot

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen