Succé för Ikea i stor undersökning

2023 02 04

Ikea bedöms vara världens mest trovärdiga bolag enligt en ny studie.

Jätteföretaget rankas som det mest trovärdiga företaget bland 50 granskade bolag världen över av strategikonsulten Lynxeye.

Företaget landar även på en sjätteplats gällande den sammanvägda studien som bedöms utifrån aspekter som innovation, vision och ansvarstagande.

– Bland alla globala företag så är Ikea det mest pålitliga. Det är trovärdigt i offentlighetens ögon på grund av hur de konsekvent agerar med ärligt uppsåt samtidigt som de har en tydlig inställning till sina värderingar, motiverar Lynxeye.

Störst framtidsrelevans

Studien har undersökt vilka företag som anses ha störst framtidsrelevans och bedöms utifrån ett mått som kallas “purpose index”, vilket förklarar allmänhetens uppfattning av företagens intentioner.

Undersökningen baseras på svar från 15 000 respondenter i Sverige, USA, Japan, Tyskland, Storbritannien, Indien och Singapore.

Techbolag i topp

Vad gäller den sammanvägda listan som utöver trovärdighet även utgår från saker som vision, framtidssäkerhet, ansvarstagande och innovation så toppar techbolagen.

Giganterna Google och Apple delar på förstaplatsen, medan Microsoft, Amazon och Samsung även säkrar höga placeringar.

Här landar Ikea på en sjätteplats, men skulle bara svenskar ha tillfrågats så hamnar Ikea först.

“Löser verkliga problem”

Under de senaste veckorna har stora mängder människor fått sparken från amerikanska techbolag på grund av ekonomiska nedskärningar.

Däremot tycks deras status som världsledande företag kvarstå och värderas högt av allmänheten.

– Människor vill se att företag har en ärlig avsikt att leda positiv förändring och de kommer att belöna de som gör det. Företag som löser verkliga problem för människor och samhälle är framtidens vinnare, säger Lynxeye-grundarna Johan Ekelin och Christian Ihre i ett gemensamt uttalande enligt Resume.

Oljebolag i botten

Medan techbolagen toppar listan så återfinns oljebolagen i botten.

Där finns bland annat företag som Shell och Exxonmobil.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


Ändra inställningen: eljätte uppmanar alla med värmepump

2025 10 13

Elpriserna i Sverige är på väg att rusa.

Enligt en prognos från elbolaget Bixia väntas nästan dubbelt så höga elpriser under oktober och november jämfört med förra året. 

Nyligen varnade även Svenska Kraftnät för att Sverige står utan elreserv inför vintern, vilket kan leda till akut elbrist, strömavbrott och skyhöga elpriser.

Mitt i stormen står bland annat hushåll som värmer upp bostaden med värmepumpar. Det är ofta en relativt kostnadseffektivt metod – men kan bli onödigt dyr för många på grund av fel inställning.

Det menar bland annat Linda Ørstavik Öberg, energipolitisk rådgivare på norska Huseierne.

– Många har inte energi att sätta sig in i alla funktioner och inställningar på värmepumpen, och är lite oroliga för fjärrkontroller med 100 knappar. Men det finns några saker man bör tänka på: ställ inte in pumpen på auto, säger hon till DinSide och tillägger:

– På vintern riskerar du att pumpen börjar svalna om du tänder eldstaden och rummet blir varmare. Därför bör du ställa in den manuellt.

Även eljätte uppmanar

Men det finns fler skäl att se över sin värmepump än enbart Bixias prisprognos för hösten. Senast den 1 januari 2027 ska nämligen den omtalade effektavgiften vara på plats i Sverige.

Det är en ny prismodell som innebär att elnäts­kostnaden kan bli lägre om kunder sprider ut eller flyttar sin elanvändning till tidpunkter där efterfrågan är mindre. Samtidigt kan elkostnaderna bli högre om man använder mycket el samtidigt och vid tidpunkter då efterfrågan är stor. 

Flera elnätsjättar har dock redan infört avgiften. 

En av dem är Mälarenergi, med cirka 150 000 kunder, som tidigare i år uppmanade kunder att begränsa maxeffekten på värmepumpen för att sprida ut elförbrukningen. Höga effekttoppar mellan klockan 07-19 på vardagar bör därmed undvikas.

LÄS MER: Elon går ut med varning till kunder

Experten: stäng inte av den

Många lockas också av att stänga av värmepumpen när behovet är mindre, till exempel på natten.

Men det varnar emellertid experten Linda Ørstavik Öberg för.

En av de viktigaste sakerna är att inte slå på och av värmepumpen, eller ändra temperaturen hela tiden för att spara el. Värmepumpar är mest effektiva när de får arbeta stadigt, utan för många temperaturförändringar.

LÄS MER: Finansinspektionen varnar för 40 företag – hela listan

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


13 oktober 2025

Bägaren på väg att rinna över – Trump varnar Putin

2025 10 13

Donald Trumps tålamod med Vladimir Putin är på väg att ta slut.

Den ryska diktatorn har konsekvent motsatt sig USA:s och Ukrainas försök till vapenvila och fortsatt attackera ukrainska städer.

Nu börjar Putin närma sig smärtgränsen för Trump.

– Jag kanske måste säga till Putin att om kriget inte löses kommer jag att skicka Tomahawkmissiler till Ukraina. Kanske kommer vi att göra det, kanske inte, säger den amerikanska presidenten enligt Reuters.

– Vill de ha Tomahawkmissiler i deras riktning? Jag tror inte det.

"Ryssland är rädda"

Tomahawk är en långdistansmissil med en räckvidd på 2 500 kilometer  som skulle ge Ukraina möjlighet att slå mot mål långt inne i Ryssland. Bland annat skulle Moskva vara inom räckhåll.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har försäkrat att robotarna enbart skulle användas mot militära mål.

– Vi attackerar aldrig deras civila. Det är den stora skillnaden mellan Ukraina och Ryssland, säger Zelenskyj till Fox News.

– Vi ser och hör att Ryssland är rädda att amerikanerna ska ge oss Tomahawks. Den här typen av påtryckningar kan fungera för fred, framhåller den ukrainska ledaren också.

LÄS MER: Succé för Ukraina – ökning med 48 procent

"Dramatiskt ögonblick"

Kreml har tidigare varnat för att en amerikansk leverans av Tomahawks till Ukraina skulle rasera relationen mellan Ryssland och USA.

– Detta kommer att leda till att våra relationer förstörs, eller åtminstone de positiva trender som har uppstått i dessa relationer, sade Putin enligt rysk statlig tv för en dryg vecka sedan.

På söndagen uttalar sig Putinregimen på nytt i frågan.

– Nu är det verkligen ett mycket dramatiskt ögonblick med tanke på att spänningarna eskalerar från alla håll, säger Kremls talesperson Dmitrij Peskov enligt The Guardian.

LÄS MER: Kreml varnar – någonting dramatiskt kommer att hända

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen