Su-57-stridsflygplan har exploderat
2026 11 06
Ett avancerat ryskt stridsflygplan har gått upp i rök.
Ukraina lyckas med jämna mellanrum få drönare eller missiler genom ryskt luftförsvar och slå till mot Kremls stridsflygplan.
Nu har ytterligare ett stridsflyg gått förlorat för Rysslands flygvapen, men den här gången var det inte en ukrainsk attack som föranledde skadan.
Ett stridsflygplan av typen Su-57 har exploderat vid militärbasen Akhtubinsk nära gränsen till Kazakstan, rapporterar United24Media.
Har exploderat
Su-57 är ett femte generationens stridsflygplan och värderas till 150 miljoner dollar – motsvarande strax under 1,5 miljarder svenska kronor.
Planet i fråga exploderade plötsligt i samband med en motorstart på Akhtubinsk flygbas.
Enligt obekräftade uppgifter kan flygbränsle av dålig kvalitet ha legat bakom motorfelet, men exakt varför stridsflygplanet gick upp i rök är ännu oklart.
Satellitbilder visar
Övervakningskanaler har delat satellitbilder som visar det förstörda stridsflygplanet.
Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR har bekräftat att planet förlorades vid motorstarten, rapporterar Kyiv Post.
Även HUR delar teorin om vad som kan ha skett.
– En av anledningarna till att denna typ av motorer kan explodera eller drabbas av katastrofala fel är bränsle av dålig kvalitet.
Läs mer: S-källa stensäker om nya regeringen – “Allt tyder på det”
Fyra förlorade i år
Su-57 är det mest avancerade stridsflygplanet i Rysslands flygvapen.
Planet flög för första gången år 2010, och serieproduktionen inleddes nio år senare.
Ryssland uppskattas ha omkring 32 sådana stridsflygplan, men har förlorat fyra plan av den typen bara i år.
Under sanktioner
Ryssland har ökat sin import av flygbränsle på grund av Ukrainas återkommande attacker mot ryska raffinaderier.
Majoriteten av företagen som är inblandade har sanktioner på sig, och Ryssland har under den senaste tiden sänkt vissa standarder för hur flygbränslet får användas.
– På grund av bränslebristen har Ryssland sänkt standarden för flygbränsle, vilket nu tillåter en fryspunkt på minus 50 grader istället för 60 grader som det var tidigare.
Läs mer: Världens största pizzakedja satsar – nu ska Sverige erövras
Foto: By Cebactoiiojlb - Own work, CC BY-SA 4.0
Text: Redaktionen


