16 september 2026

Su-24-stridsflygplan attackerat

2026 09 16

Ukraina har genomfört drönarattacker mot en rad ryska måltavlor.

Drönarattackerna fortsätter att intensifieras.

På onsdagseftermiddagen kommer uppgifter om att Ukrainas drönarstyrkor har attackerat ett ryskt stridsflygplan.

Det ska vara ett bombplan av typen Su-24 som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Flygplan träffat

Bombplanet stod på flygbasen Saky på den ockuperade Krymhalvön när de ukrainska drönarna kom på besök.

Ukrainas generalstab bekräftar att planet träffades, och de håller nu på att bedöma skadorna.

– På flygfältet i Saky på det tillfälligt ockuperade Krym träffades ett Su-24-plan. Omfattningen av skadorna utreds, framhåller generalstaben via X.

Andra träffar

Generalstaben uppger att det inte bara var bombplanet som träffades i den senaste drönarattacken.

– I området kring Donetsk träffades en anläggning som fienden använde för förvaring, förberedelse och avfyring av attackdrönare, menas det.

– Ockupanternas ledningscentraler för drönare träffades i Staromlynivka och Pokrovsk i Donetsk-regionen samt i Pokrovske i Zaporizjzja-regionen. 

En ammunitionsdepå och en anläggning för bränsleförvaring i Luhansk träffades också.

Läs mer: Diktator vill överflöda Europa med migranter

Tio miljoner drönare

Ukrainas satsar som bekant stort på drönare. President Volodymyr Zelenskyj har sagt att tio miljoner drönare produceras om året – och målsättningen höjs. 

– Nu kan vi konstatera följande: vi tillverkar 10 miljoner drönare om året. Tio miljoner, och det kommer att bli 20 miljoner, har han sagt enligt RBC Ukraine.

Bara det ukrainska företaget General Cherry producerar 100 000 drönare varje månad. 

“Kommer ihåg”

Zelenskyj säger att han har reflekterat kring reaktionerna som kom när han först gav besked om att Ukraina hade planer på att tillverka en miljon drönare om året.

– Jag minns första gången jag offentliggjorde statens plan: en miljon drönare om året. Det rådde stor skepticism överallt, både inom landet och utomlands.

Men nu har Ukraina alltså mångdubblat antalet.

Läs mer: USA redo – laddar för storsmäll mot Putin

Foto: By Alexander Mishin - CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


Regeringsbesked från V

2026 09 15

Vänsterpartiets partidistrikt är överens i regeringsfrågan.

Samtliga distrikt säger nej till att stödja en regering där V inte ingår. Det framgår av en rundringning från TV4.

Beskedet tyder på att V inte kommer att backa från sin röda linje i regeringsfrågan. Det bekräftas också av Linn Josefsson, ordförande för Vänsterpartiet Örebro län.

– Vi står fast vid vårt kongressbeslut. Behövs våra mandat för att bilda regering så ska vi vara med, och är man med i regeringen så ingår ministerposter, säger hon till TV4.

”Självklart”

Centerpartiet säger fortsatt nej till att släppa in V i en regering.

Men trots motståndet från C kommer V inte att vika sig.  Flera V-politiker beskriver kravet på regeringsmedverkan som avgörande.

– För oss är det självklart att vi ska vara en del av regeringen om våra mandat krävs. Det är ett naturligt krav som vi helhjärtat står bakom och gått till val på, säger Tobias Holmberg, partiets ordförande i Östergötland, till kanalen.

Artemis Lumarker, ordförande i Uppsala län, instämmer med sin kollega. Han konstaterar att det nu är upp till Magdalena Andersson (S) att ”säkra mandaten” för en framtida S-ledd regering.

LÄS OCKSÅ: Prischock vid pump – 200 kronor dyrare att tanka bilen 

Kongressbeslut

V:s linje i regeringsfrågan antogs på partikongressen i Örebro i april.

Den hårda linjen uppskattades dock inte av alla partidistrikt. Inför kongressen lämnade det viktiga Göteborgsdistriktet in en motion där man krävde att formuleringen om att fälla samtliga regeringar utan V ska strykas.

I dag står dock Göteborg och övriga partidistrikt bakom den antagna linjen. Partiledaren Nooshi Dadgostar har även uteslutit att Vänsterpartiet kommer att agera stödparti till S efter valet.

ANDRA LÄSER: Ryssland ger Trump klartecken – ”mycket bra idé” 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen