Styrkebesked från Rusta – bäst i klassen

2024 06 15

Rusta går urstarkt på börsen just nu.

Det har varit ett par hektiska år för lågprisvarukedjan Rusta.

Efter att ha introducerats på börsmarknaden så tog det inte lång tid innan den första krisen kom i och med hackerattacken mot Tieto Evry.

Det slog hårt mot Rusta, som nu visar styrkebesked både på och utanför börsen.

Det rapporterar Dagens industri.

Toppar listan

Under den gångna veckan toppar Rusta listan på de aktier som har gått allra starkast på Stockholmsbörsen bland stora och medelstora bolag.

Rustas aktie har stigit med drygt 14 procent bara den senaste veckan.

Samtidigt har aktien gått upp knappt 21 procent i år.

Banker höjer riktkursen

Haveriet som kopplas till hackerattacken mot Tieto Evry bedöms ha slagit hårt mot bolaget, vars rapportpresentation tidigare i veckan i övrigt var något bättre än föregående år.

Ett ytterligare glädjebesked bland Rustas aktieägare är att styrelsen föreslår en höjd utdelning, från 0,69 kronor till 1,15 kronor per aktie.

Samtidigt höjer storbanken SEB riktkursen från 80 till 93 kronor, och den internationella finansaktören DNB sätter en riktkurs på 90 kronor.

Påverkades av attacken

I Rustas rapport framgår att hackerattacken hade sina effekter.

– Det fjärde kvartalet påverkades negativt av driftstörningar till följd av IT-incidenten hos Rustas hostingleverantör Tieto Evry, med ett totalt försäljningstapp på omkring 61 MSEK med en negativ EBITA-effekt på omkring 48 MSEK, framhåller företaget.

Börjat bra

Efter IT-attacken blickar dock bolaget framåt med medvind i ryggen.

– Försäljningen av sommarsortimentet fick istället en bra start i maj, efter räkenskapsårets utgång. Rustas expansion fortsätter och under kvartalet öppnades fyra nya varuhus. Styrelsen föreslår en utdelning om 1,15 kronor per aktie, meddelar bolaget.

– Vi summerar ett framgångsrikt år för Rusta med tillväxt, stärkt lönsamhet och fortsatt expansion med 11 nya varuhus. Under året välkomnade vi 850 000 nya medlemmar till vår kundklubb och vi fick också ett varmt välkomnande som börsbolag, säger vd Göran Westerberg.

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till de med Android-telefon

2025 12 08

Privata meddelanden på Android-telefoner kan snart övervakas.

En ny Android-funktion gör det möjligt för arbetsgivare att läsa, spara och arkivera användares sms – även sådana man trodde var raderade.

Google ändrar spelreglerna

Privata sms från jobbmobilen kan snart vara ett minne blott.

Google rullar ut funktionen Android RCS Archival, som låter arbetsgivare spara och granska allt du skriver i Google Messages – även raderade konversationer.

– Google Messages kan nu ”snappa upp och arkivera RCS-chattar” på alla Android-enheter som kontrolleras av en arbetsgivare, uppger Android Authority.

Forbes var de som uppmärksammade förändringen först.

– Plötsligt är förmånen med att få en telefon på jobbet inte så bra som den kan verka, säger säkerhetsexperten Zak Doffman till Forbes.

– Sms-meddelanden har setts som annorlunda, till skillnad från e-post som länge varit enkel för arbetsgivare att övervaka, fortsätter han.

Funktionen gäller specifikt företagsstyrda Android-telefoner där arbetsgivaren administrerar enheten och använder Google Messages som standardapp.

LÄS MER: Kim Jong-un tystar två stormakter – Seoul slår larm

Hundratusentals svenskar kan påverkas

Många användare tror att end-to-end-kryptering skyddar dem – men det stämmer bara när meddelandet skickas.

När sms:et landar i telefonen är det dekrypterat och går att läsa för systemadministratören.

Det är exakt där Google öppnar dörren för arbetsgivare.

Enligt Google är syftet att hjälpa företag följa lagkrav, särskilt inom finans, offentlig sektor och andra branscher där all kommunikation måste loggas.

Men effekten blir att ett stort antal svenskar kan övervakas.

Hundratusentals svenskar kan komma att beröras, då Android-telefoner är vanliga i kommuner, regioner, techbolag, industrin och konsultsektorn.

Därför införs funktionen

Google förklarar att vissa företag tidigare tvingats stänga av RCS-funktionen helt eftersom de inte kunnat arkivera meddelanden enligt lagkrav.

Med Android RCS Archival täpps den luckan nu igen, vilket gör att arbetsgivare kan spara alla sms-trådar, läsa mottagna och skickade meddelanden och ta del av innehåll som du själv raderat.

Allt sker i bakgrunden om IT-avdelningen aktiverat funktionen.

LÄS MER: UPPGIFTER: ”Farlig handling” mot militärplan – signalerar attack

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


08dec25

Google grundlurat – nu varnas alla som googlar

2025 12 09

Ryssvänliga krafter har manipulerat en av Googles mest uppmärksammade tjänster.

Det handlar om techjättens AI-verktyg Gemini. Tjänsten sammanställer information som placeras längst upp i sökfältet när användare gör sökningar på Google.

Nu visar det sig att Gemini går att manipulera, vilket ryssvänliga krafter har utnyttjat för att sprida en falsk historia om färgjätten Flügger – som tidigare har uppmärksammats för att ha brutit mot sanktionerna mot Ryssland. Trots sanktioner har 1 900 ton av kedjans målarfärg exporterats till landet i öst, har DR tidigare avslöjat.

Googleanvändare som söker information om skandalen möts dock av en helt annan bild. Längst upp i sökresultaten presenterar Gemini uppgifter som friar Flügger från skuld. ”Ny utredning avslöjar att Flügger-färg aldrig skickades till Ryssland trots sanktioner” och "DR avslöjar hur Flügger-färg aldrig skickades till Ryssland" är exempel på formuleringar som lyfts fram. 

Så går det till

Bedragarna har lyckats lura AI-tjänsten genom att skapa flera falska nyheter om Flügger-härvan. Över 20 webbplatser har haft en falsk nyhetstext kopplad till en URL på sina webbplatser, rapporterar DR.

– De har kunnat förgifta Googles sökningar, och därmed har Google trott på nyheten eftersom den har funnits på så många olika trovärdiga sajter, säger cybersäkerhetsexperten Jan Kaastrup till kanalen.

”Mycket trovärdiga och legitima webbplatser”

Webbplatserna som har utnyttjas har en sak gemensamt: de avvisar inte manipulerade URL:s.

Detta har bedragarna utnyttjat fullt ut.

– De har lyckats få Google att tro att det här är trovärdiga nyheter. Egentligen bara genom att fabricera några falska webbadresser som har pekat mot mycket trovärdiga och legitima webbplatser med en falsk webbadress, förklarar Jan Kaastrup.

LÄS MER: Ryska soldater fast i ”dödszon” – Ukraina slog till i dimman 

Varnar användare: ”Mästare på att sprida falska nyheter”

Experten varnar för att andra sökningar även kan ha manipulerats. Enligt Kaastrup är det sannolikt att Kreml ligger bakom manipuleringen.

– Allt pekar på att den ryska regeringen ligger bakom detta. Ryssland är mästare på att sprida falska nyheter.

LÄS OCKSÅ: “Värsta vi någonsin sett” – republikaner skyller på Trump

Foto: Simon

Text: Redaktionen