Styrkebesked från Rusta – bäst i klassen

2024 06 15

Rusta går urstarkt på börsen just nu.

Det har varit ett par hektiska år för lågprisvarukedjan Rusta.

Efter att ha introducerats på börsmarknaden så tog det inte lång tid innan den första krisen kom i och med hackerattacken mot Tieto Evry.

Det slog hårt mot Rusta, som nu visar styrkebesked både på och utanför börsen.

Det rapporterar Dagens industri.

Toppar listan

Under den gångna veckan toppar Rusta listan på de aktier som har gått allra starkast på Stockholmsbörsen bland stora och medelstora bolag.

Rustas aktie har stigit med drygt 14 procent bara den senaste veckan.

Samtidigt har aktien gått upp knappt 21 procent i år.

Banker höjer riktkursen

Haveriet som kopplas till hackerattacken mot Tieto Evry bedöms ha slagit hårt mot bolaget, vars rapportpresentation tidigare i veckan i övrigt var något bättre än föregående år.

Ett ytterligare glädjebesked bland Rustas aktieägare är att styrelsen föreslår en höjd utdelning, från 0,69 kronor till 1,15 kronor per aktie.

Samtidigt höjer storbanken SEB riktkursen från 80 till 93 kronor, och den internationella finansaktören DNB sätter en riktkurs på 90 kronor.

Påverkades av attacken

I Rustas rapport framgår att hackerattacken hade sina effekter.

– Det fjärde kvartalet påverkades negativt av driftstörningar till följd av IT-incidenten hos Rustas hostingleverantör Tieto Evry, med ett totalt försäljningstapp på omkring 61 MSEK med en negativ EBITA-effekt på omkring 48 MSEK, framhåller företaget.

Börjat bra

Efter IT-attacken blickar dock bolaget framåt med medvind i ryggen.

– Försäljningen av sommarsortimentet fick istället en bra start i maj, efter räkenskapsårets utgång. Rustas expansion fortsätter och under kvartalet öppnades fyra nya varuhus. Styrelsen föreslår en utdelning om 1,15 kronor per aktie, meddelar bolaget.

– Vi summerar ett framgångsrikt år för Rusta med tillväxt, stärkt lönsamhet och fortsatt expansion med 11 nya varuhus. Under året välkomnade vi 850 000 nya medlemmar till vår kundklubb och vi fick också ett varmt välkomnande som börsbolag, säger vd Göran Westerberg.

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump fick särskilt löfte av Putin – väntar fortfarande

2025 05 27

Donald Trump har fått ett särskilt löfte av Putin, men det har fortfarande inte uppfyllts, och Trump uppges bli allt mer frustrerad.

Förra veckan talade USA:s president Donald Trump i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Putin gav då Trump ett särskilt löfte, rapporterar CNN.

Men Trump väntar fortfarande på att löftet ska uppfyllas, och i takt med att frustrationen ökar, överväger presidenten nya sanktioner mot Ryssland.

Trump överväger nya åtgärder

I samtalet mellan Trump och Putin, lovade Putin att Ryssland skulle skriva ett ”fredsmemorandum” där de ryska kraven för vapenvila i Ukraina skulle presenteras.

Detta memorandum skulle skickas både till Ukraina och till USA.

Men efter en vecka väntar Trump fortfarande och har inte fått något dokument av Ryssland, uppger en källa till kanalen.

– Nu överväger Trump att gå vidare med nya sanktioner mot Moskva under de kommande dagarna, i ett tillstånd där han ventilerar sin ilska över konfliktens tillstånd, uppger personer med kännedom om saken för kanalen.

Ryssland anklagas ännu en gång för att medvetet förhala fredsprocessen, för att vinna tid. Men det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova hävdar att Ryssland fortfarande arbetar med dokumentet.

– Ryssland fortsätter utvecklingen av utkastet till memorandum gällande det framtida fredsavtalet med definitionen av ett antal ståndpunkter, såsom: principer för lösning, tidsramar för eventuellt ingående av fredsavtal och potentiellt vapenvila under en viss tid i händelse av att motsvarande avtal nås, kommenterar Zakharova på tisdagen.

”Leker med elden”

Donald Trump har den senaste tiden gett uttryck till en växande frustration över Putins ovilja till fred.

På tisdagen dundrar Trump återigen mot Putin i ett inlägg på Truth Social.

– Vad Vladimir Putin inte inser är att om det inte vore för mig skulle många dåliga saker redan ha hänt Ryssland, och jag menar riktigt dåliga. Han leker med elden! kommenterar Trump.

Många vill nu se en hårdare amerikansk linje mot Putin. Donald Trump har också gett beskedet att han inte utesluter nya sanktioner mot Ryssland.

Utrikesminister Marco Rubio har dock sagt att Trump tvekar när det gäller nya sanktioner, eftersom presidenten är rädd att Ryssland då ska dra sig ur alla samtal och förhandlingar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sade på måndagen att Putin ”helt enkelt spelar spel med diplomatin och diplomater”, enligt kanalen.

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


Tyskland rasar mot allierad – ”Vår kamp får inte missbrukas”

2025 05 27

Tyskland rasar mot en allierad och antyder att landet känner sig utnyttjat i en väldigt känslig fråga.

Tyskland är Västeuropas största land och därför en tung aktör i geopolitiska sammanhang.

Nu höjer den tyska regeringen tonläget mot en allierad som man länge har känt ett extra ansvar för – av historiska skäl.

Tysklands regering antyder till och med att deras engagemang ”missbrukas”.

”Får inte missbrukas”

Tyskland har länge haft en policy kallad Staatsräson, enligt vilken man har ett extra ansvar för staten Israel. Detta med anledning av det historiska ansvaret för Förintelsen.

Men nu riktar Tysklands utrikesminister hårda ord mot Israel – och antyder att Tysklands engagemang missbrukas.

– Vår engagerade kamp mot antisemitism och vårt fulla stöd för staten Israels rätt att existera och dess säkerhet, får inte missbrukas för konflikten och den krigföring som för närvarande utkämpas i Gazaremsan, säger Tysklands utrikesminister Johann Wadephul, enligt Reuters.

– Vi är nu vid en punkt där vi måste tänka mycket noggrant över vilka ytterligare steg vi ska ta, säger den tyske utrikesministern.

”Inte längre någon logik”

Johann Wadephul understryker också att Tyskland inte kommer att exportera vapen som används till att bryta mot humanitär rätt.

Tyskland har, vid sidan av USA, visat ett starkt stöd för USA efter Hamas terrorattack den 7 oktober 2023, och har länge stått fast vid stödet även efter att allt fler kritiska röster höjts mot Israel.

Men nu kommer alltså tydliga signaler om att Tyskland är på väg att ändra sin inställning.

Omsvängningen kommer samtidigt som flera andra länder, däribland Storbritannien, Frankrike och Kanada, har signalerat att man vill få stopp på kriget i Gaza.

Det är inte bara den tyska utrikesministern som har förändrat sitt tonläge.

Även förbundskanslern Friedrich Merz riktar hård kritik mot Israel.

– Israelernas massiva militära attacker i Gazaremsan visar inte längre någon logik för mig – hur de tjänar målet att konfrontera terror, säger Merz, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Steffen Prößdorf, Wikimedia

Text: Redaktionen