Strömmen gick vid Buschs stora KD-tal – Men allt var ett MP-skämt

2021 11 12

Mitt i Ebba Buschs stora tal på KD:s riksting inför 800 samlade kristdemokrater i Norrköping gick strömmen och hela lokalen blev nattsvart.

Samtidigt som lokalen så pass mörklagd att ingen kunde se knappt sin egen hand i mörkret så lät det bzzzz i lokalen precis som när elektriciteten säckar ihop. Men några sekunder senare visade det sig att strömmen inte hade gått på riktigt.

Tände en ficklampa

Partiledaren som befann sig på scenen tände en ficklampa och talade till publiken.

– Vet ni vad som hände nu, frågade Ebba Busch publiken.

– Får se om polletten trillar ner. Det blev vindstilla i Öresund så de där vindkraftverken som står där nere slutade snurra, sa Ebba (KD).

Sugen på spökhistorier

Ebba skojade till det med publiken.

– Det är nästan så man bli sugen på att dra spökhistorier istället, sa hon innan hon började viska.

– Det här är berättelsen om Miljöpartiets järngrepp om svensk energipolitik. Det är bara det att det här är ju ingen sagostund. Varde ljus, sa Ebba.

Ljuset kom tillbaka

Då tändes ljuset på KD:s riksting igen och Ebba kunde släcka ficklampan och tala vidare i en upptänd lokal.

– Det här är alltså svensk energipolitisk verklighet. Så som den ser ut idag. Lika osäker och volatil och labil som Socialdemokraternas regeringsunderlag, sa Ebba till publikens skratt och jubel.

Kritiserade vårdköerna

I samband med talet gick Ebba Busch även till angrepp mot vårdköerna.

– Sen klev Kristdemokraterna in på socialdepartementet. Och med kömiljarden pressade vi ned vårdköerna. När vi lämnade 2014 stod 76 000 personer i kö. Fortsatt alldeles för många – men vi var på rätt väg. Då kliver Socialdemokraterna in på Socialdepartementet och sen började vårdköerna stiga. Man slår rekord 2017. Rekord 2018. Rekord 2019. Då är vi uppe i 140 000 patienter som väntat olagligt länge på vård.

Socialdemokraternas vårdköer enligt Busch

– Och nu år 2021 har vi över 180 000 patienter väntat olagligt länge på att få vård. Hade alla i vårdkö varit en svensk stad hade det var Sveriges fjärde största stad. Så här har du det Magdalena Andersson! Den absolut största ökningen skedde före pandemin. Det här är inte några Coronaköer – det här – Magdalena Andersson – det är era vårdköer. Det här är de Socialdemokratiska köerna. För skillnaden mellan att skapa och kapa vårdköer – det är ett S. Det vet vi Kristdemokrater – och nu ska S:et bort, säger Ebba Busch (KD).

Foto: Kristdemokraterna FB-live


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen