Strömmen gick vid Buschs stora KD-tal – Men allt var ett MP-skämt

2021 11 12

Mitt i Ebba Buschs stora tal på KD:s riksting inför 800 samlade kristdemokrater i Norrköping gick strömmen och hela lokalen blev nattsvart.

Samtidigt som lokalen så pass mörklagd att ingen kunde se knappt sin egen hand i mörkret så lät det bzzzz i lokalen precis som när elektriciteten säckar ihop. Men några sekunder senare visade det sig att strömmen inte hade gått på riktigt.

Tände en ficklampa

Partiledaren som befann sig på scenen tände en ficklampa och talade till publiken.

– Vet ni vad som hände nu, frågade Ebba Busch publiken.

– Får se om polletten trillar ner. Det blev vindstilla i Öresund så de där vindkraftverken som står där nere slutade snurra, sa Ebba (KD).

Sugen på spökhistorier

Ebba skojade till det med publiken.

– Det är nästan så man bli sugen på att dra spökhistorier istället, sa hon innan hon började viska.

– Det här är berättelsen om Miljöpartiets järngrepp om svensk energipolitik. Det är bara det att det här är ju ingen sagostund. Varde ljus, sa Ebba.

Ljuset kom tillbaka

Då tändes ljuset på KD:s riksting igen och Ebba kunde släcka ficklampan och tala vidare i en upptänd lokal.

– Det här är alltså svensk energipolitisk verklighet. Så som den ser ut idag. Lika osäker och volatil och labil som Socialdemokraternas regeringsunderlag, sa Ebba till publikens skratt och jubel.

Kritiserade vårdköerna

I samband med talet gick Ebba Busch även till angrepp mot vårdköerna.

– Sen klev Kristdemokraterna in på socialdepartementet. Och med kömiljarden pressade vi ned vårdköerna. När vi lämnade 2014 stod 76 000 personer i kö. Fortsatt alldeles för många – men vi var på rätt väg. Då kliver Socialdemokraterna in på Socialdepartementet och sen började vårdköerna stiga. Man slår rekord 2017. Rekord 2018. Rekord 2019. Då är vi uppe i 140 000 patienter som väntat olagligt länge på vård.

Socialdemokraternas vårdköer enligt Busch

– Och nu år 2021 har vi över 180 000 patienter väntat olagligt länge på att få vård. Hade alla i vårdkö varit en svensk stad hade det var Sveriges fjärde största stad. Så här har du det Magdalena Andersson! Den absolut största ökningen skedde före pandemin. Det här är inte några Coronaköer – det här – Magdalena Andersson – det är era vårdköer. Det här är de Socialdemokratiska köerna. För skillnaden mellan att skapa och kapa vårdköer – det är ett S. Det vet vi Kristdemokrater – och nu ska S:et bort, säger Ebba Busch (KD).

Foto: Kristdemokraterna FB-live


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen