Strålsäkerhetsmyndigheten varnar för farlig trend bland solande svenskar

2024 07 08

Strålsäkerhetsmyndigheten riktar nu en uppmaning till solsugna svenskar.

Som bekant har den riktiga värmen varit frånvarande under den senaste tiden.

När den sedan kommer tillbaka igen så uppmanas svenskarna att sluta följa den populära trend som oroar såväl läkare som myndigheter.

Det framhåller Strålsäkerhetsmyndigheten i ett pressmeddelande.

“Är direkt skadligt”

Ungdomar följer en trend som sprids på sociala medier där uppmaningen handlar om att ge sig ut när UV-index står högt och solen tar som allra mest.

Det har läkare tidigare varnat för.

Nu gör även Strålsäkerhetsmyndigheten det.

– Att sola när UV-index är som högst är direkt skadligt och ökar risken för hudcancer, säger Carl Bladh på Strålsäkerhetsmyndigheten.

“Ser på det med oro”

Vidare förklarar Carl Bladh att myndigheten är oroad över utvecklingen.

– Vi ser med oro på att ungdomar inspireras att använda UV-index på det här direkt skadliga sättet. Vi vill uppmana föräldrar att prata med sina barn och ungdomar om vikten av att skydda sig när UV-index är högt, inte det motsatta, säger Carl Bladh.

Trenden att jaga högt UV-index är global och har stor spridning i USA, men även svenska konton på exempelvis appen TikTok sprider budskapet att UV-index ska användas på detta motsatta sätt.

Utvecklingen åt fel håll

Myndigheten förklarar att utvecklingen vad gäller hudcancer går åt fel håll.

– Utvecklingen för hudcancer har gått åt fel håll de senaste åren, vilket kopplas till solvanor hos den äldre befolkningen under tidigare decennier. Under de senaste 20 åren har hudcancerformen malignt melanom mer än fördubblats, enligt de senaste siffrorna från Socialstyrelsen. 

– Malignt melanom står för omkring 85 procent av dödsfallen i hudcancer. Att informera om UV-strålningens skadliga påverkan och hur man vistas säkert i solen är en viktig del i att försöka vända den trenden.

Har ett ansvar

Carl Bladh understryker att många olika parter bär ansvar.

– Vi har regeringens uppdrag att förebygga hudcancer och i det arbetet är information till både vuxna och barn viktigt, säger Carl Bladh.

– Men vi ser att också att sociala medier-bolagen har en roll i hur den här kommunikationen nu riktas mot unga, där vi hoppas att de vill ta mer ansvar för att skydda användarna, på samma sätt som man har gjort med annan typ av information som i förlängningen kan vara skadlig.

 Foto: R. Bajaj

Text: Redaktionen


23 augusti 2026

Mette Frederiksen varnar – kommer slå till i vinter

2026 08 23

En skarp varning utfärdas inför vintern.

Varningen kommer från den danska ledaren Mette Frederiksen, som tillsammans med Norges statsminister Jonas Gahr Støre och den finske presidenten Alexander Stubb besöker Ukraina i helgen.

På programmet står bland annat ett möte med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Samtidigt uppmanar Frederiksen Europas länder att göra allt som är möjligt för att öka stödet av luftförsvar till Ukraina, rapporterar TV2. Situationen är akut, menar statsministern.

– Man kan säga att om vi inte gör det, kommer Ukraina att se in i en vinter där ryssarna kommer att slå till – också med ballistiska missiler – och döda många människor, säger hon till kanalen.

Få klarar det

Den danska statsministern hyllar också det ukrainska försvaret. Danmark kommer också fortsatt att stödja på de sätt som landet kan, lovar Frederiksen.

– Få hade klarat av det ukrainarna har gjort, säger hon, enligt kanalen.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Norge håller med

Från Norges statsminister hörs samma slutsats. Ukraina behöver få mer hjälp för att kunna fortsätta försvara sig mot de tunga ryska anfallen från luften.

– Det är den stora sårbarheten, och det är det som Zelenskyj och hans stab betonar hela tiden, säger Jonas Gahr Støre, rapporterar NRK.

Också den finske presidenten Alexander Stubb betonar behovet, och lovar fortsatt stöd till Ukraina.

Zelenskyj har flaggat för minskning

För några veckor sedan gick Volodymyr Zelenskyj ut och uppgav att leveranserna av luftförsvar från allierade länder har minskat kraftigt under 2026.

I jämförelse med förra året har de varit tre gången mindre i omfattning.

– Det är viktigt att nödvändiga politiska beslut fortfarande fattas om leveranser och acceleration av produktionsprocesser, inklusive placering i Ukraina, skrev den ukrainske presidenten i ett inlägg på X.

Ryssland har den senaste tiden vid flera tillfällen slagit hårt mot ukrainskt territorium, inte minst mot huvudstaden. Flera gånger har Ukraina haft svårt att avvärja attackerna från luften.

Läs mer: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen