Strålsäkerhetsmyndigheten varnar för farlig trend bland solande svenskar

2024 07 08

Strålsäkerhetsmyndigheten riktar nu en uppmaning till solsugna svenskar.

Som bekant har den riktiga värmen varit frånvarande under den senaste tiden.

När den sedan kommer tillbaka igen så uppmanas svenskarna att sluta följa den populära trend som oroar såväl läkare som myndigheter.

Det framhåller Strålsäkerhetsmyndigheten i ett pressmeddelande.

“Är direkt skadligt”

Ungdomar följer en trend som sprids på sociala medier där uppmaningen handlar om att ge sig ut när UV-index står högt och solen tar som allra mest.

Det har läkare tidigare varnat för.

Nu gör även Strålsäkerhetsmyndigheten det.

– Att sola när UV-index är som högst är direkt skadligt och ökar risken för hudcancer, säger Carl Bladh på Strålsäkerhetsmyndigheten.

“Ser på det med oro”

Vidare förklarar Carl Bladh att myndigheten är oroad över utvecklingen.

– Vi ser med oro på att ungdomar inspireras att använda UV-index på det här direkt skadliga sättet. Vi vill uppmana föräldrar att prata med sina barn och ungdomar om vikten av att skydda sig när UV-index är högt, inte det motsatta, säger Carl Bladh.

Trenden att jaga högt UV-index är global och har stor spridning i USA, men även svenska konton på exempelvis appen TikTok sprider budskapet att UV-index ska användas på detta motsatta sätt.

Utvecklingen åt fel håll

Myndigheten förklarar att utvecklingen vad gäller hudcancer går åt fel håll.

– Utvecklingen för hudcancer har gått åt fel håll de senaste åren, vilket kopplas till solvanor hos den äldre befolkningen under tidigare decennier. Under de senaste 20 åren har hudcancerformen malignt melanom mer än fördubblats, enligt de senaste siffrorna från Socialstyrelsen. 

– Malignt melanom står för omkring 85 procent av dödsfallen i hudcancer. Att informera om UV-strålningens skadliga påverkan och hur man vistas säkert i solen är en viktig del i att försöka vända den trenden.

Har ett ansvar

Carl Bladh understryker att många olika parter bär ansvar.

– Vi har regeringens uppdrag att förebygga hudcancer och i det arbetet är information till både vuxna och barn viktigt, säger Carl Bladh.

– Men vi ser att också att sociala medier-bolagen har en roll i hur den här kommunikationen nu riktas mot unga, där vi hoppas att de vill ta mer ansvar för att skydda användarna, på samma sätt som man har gjort med annan typ av information som i förlängningen kan vara skadlig.

 Foto: R. Bajaj

Text: Redaktionen


16 okt 2026

Jysk stänger alla butiker i Sverige – på samma dag

2026 10 18

Det är ingen idé att gå och handla på Jysk söndagen den 8 november i år.

Har du ett särskilt ärende att göra hos den stora möbelkedjan är du härmed officiellt förvarnad. Se till att göra det lördagen den 7 november istället om du ska ut och shoppa den helgen. 

För den 8 november, då kommer nämligen samtliga dryga 160 Jyskbutiker i Sverige att vara stängda och låsta.

Anledningen är att hela personalstyrkan är inbjuden till den årliga personalfesten som den här gången kommer att hållas i Göteborg. Det bekräftar Sandra Martinsson, kommunikationschef på Jysk Sverige, för MarcusOscarsson.se.

– Det blir rekordstort med 1 500 gäster, säger hon.

– Vi vill att så många som möjligt ska komma på festen.

Två rekord

Att Jysk stänger alla butiker för att bjuda sina medarbetare på en hejdundrande fest har de senaste åren blivit tradition.

I år har den danska kedjan dessutom stora skäl att slå på lite extra. Jysk firar 35 år i Sverige och meddelade förra månaden ett nytt omsättningsrekord på knappt sex miljarder kronor det gångna räkenskapsåret. Det motsvarar en försäljningsökning på 9 procent och 750 000 fler kunder jämfört med föregående år.

Men oavsett är festen en stor kulturbärare för Jysk, berättar Sandra Martinsson. Arrangemanget är mycket uppskattat bland personalen. Förra året i Stockholm kom cirka 1 290 personer, även det ett deltagarrekord.

– Det är idel glädje. Man vill gå på festen, många har hört talas om den tidigare. Det är ett roligt betyg att vi växer, säger Sandra Martinsson.

Vilka reaktioner får ni från kunderna? 

– Förra året fick vi en negativ reaktion från en som hade åkt till butiken på söndagen. Men i övrigt brukar det bara vara positiva reaktioner som “klart ni ska göra detta, det borde fler göra". 

Hur mycket förlorar Jysk ekonomiskt på att hålla stängt en hel dag?

– Det kan jag inte säga. Vi har inte räknat på det. Vår vd Johan Sjödin har varit noga med att det inte spelar någon roll. Festen kostar i runda slängar 10-11 miljoner kronor och då räknar vi inte in medarbetarnas resor.

Läs mer: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Stängt även i Norge

Den stora personalfesten äger rum lördagen den 7 november och det är alltså dagen därpå som det är stängt i butikerna. I Norge gäller samma tradition. Där stängs allt imorgon den 17 oktober när en 1 200 personer stor personalstyrka samlas i Oslo.

Jysks butiker öppnar som vanligt igen i Sverige den 9 november.

Läs mer: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Foto: Jysk

Text: Redaktionen


17 oktober 2026

Sverige utklassar Europa – inget annat land i närheten

2026 10 18

Sverige ligger klart lägst på en färsk lista från Eurostat.

Kostnaderna för hushållen har stigit i Sverige den senaste tiden. Varningarna för nya prischocker under vintermånaderna avlöser varandra. Elen blir dyrare och bränslepriserna väntas fortsätta uppåt.

I september var inflationstakten enligt KPI 1,1 procent, vilket var en uppgång från 0,3 procent i augusti.

– Stigande el- och drivmedelspriser bidrog till en högre inflationstakt i september, säger Sofie Öhman, prisstatistiker på SCB, i ett uttalande.

Sverige sticker ut

Sverige är inte ensam. I Europa som helhet ökar inflationen i september, enligt färsk statistik från Eurostat. I EU steg den genomsnittliga inflationstakten till 3,8 procent, en ökning från ett snitt på 3,2 procent i augusti. I euroområdet är det den högsta nivån på tre år.

Sverige sticker däremot ut, då det är det EU-land som lyckats hålla ner prisökningarna mest och som har överlägset lägst inflationstakt. Näst lägst har Danmark och Ungern med 2,1 procent. Högst inflation har Rumänien och Litauen, med 6,5 respektive 6,1 procent.

– I september 2026 bidrog energi, tjänster, icke-energirelaterade industrivaror samt livsmedel, alkohol och tobak till att den årliga inflationstakten ökade i Europa, framhåller Eurostat i en kommentar till siffrorna.

Läs också: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Många priser går upp

De stigande energipriserna är den främsta faktorn bakom den stigande inflationstakten under september. Men det finns också andra delar som blivit dyrare.

– Hyrorna för hyresrätter fortsatte att ligga på en högre nivå jämfört med för ett år sedan. Därtill steg kostnaderna för underhåll och reparationer av småhus samtidigt som priserna för restaurangbesök och paketresor har blivit dyrare under de senaste tolv månaderna, uppger SCB.

Inte allt som går upp

Generellt har det blivit dyrare för svenska hushåll. Men det finns kategorier där priserna har sjunkit. Bland annat livsmedel där mejerivaror, socker, godis och efterrätter har sjunkit mest.

I jämförelse med förra året har också tandvård och lokaltrafik blivit billigare till följd av politiska reformer.

Läs mer: Volvo utökar – ska nå helt nya nivåer

Foto: USGS resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen