4 sep länka till https://www.flickr.com/photos/finnishgovernment/51919260011/in/album-72177720297133050/

Stort ras i ny mätning – historiskt dålig siffra

2026 09 04

Raset fortsätter för Socialdemokraterna.

Det visar en ny mätning som Indikator Opinion utfört på uppdrag av Ekot.

S sjunker med 3,4 procentenheter till 27,9 procent. Det är den lägsta siffran som partiet uppmätt i Indikators mätningar.

– De har haft det ganska kämpigt under en längre tid, men det här tappet på 3,4 procent är stort. Man hamnar under 28 procent – det är historiskt dåligt för Socialdemokraterna, säger Indikators opinionschef Per Oleskog Tryggvason till Ekot.

Hit går S-väljarna

Socialdemokraterna tappar framför allt väljare till två partier. För det första går väljare högerut till Centerpartiet. C ökar med 1,4 procentenheter till 7,3 procent i mätningen.

För det andra går S-väljare vänsterut till Vänsterpartiet, vilket får stort genomslag i mätningen. V är det parti som ökar mest, med 1,7 procentenheter till 9,3 procent.

Det är Vänsterpartiets högsta notering sedan juni 2024.

– Det är två partier som har en betydligt mer tydlig politik under valrörelsens slutskede. Socialdemokraterna har fokuserat väldigt mycket på Magdalena Andersson som sitt stora dragplåster och det är tydligt att väljarna vill ha mer politisk inriktning, kommenterar Per Oleskog Tryggvason.

Mardrömssiffra för L

Liberalerna har ökat i flera mätningar den senaste veckan.

Indiktators mätning är dock ett bakslag för partiet. L står still och landar på 2,2 procent i mätningen, vilket placerar partiet långt under riksdagsspärren.

Oppositionen behåller sitt övertag i opinionen.

Gapet mellan blocken ökar från 4,7 till 4,8 procentenheter jämfört med Indikators mätning i slutet av augusti.

ANDRA LÄSER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Hela mätningen 

Här är Indikator Opinions nya mätning uppdaterad 4 september jämfört med 26 augusti.

🔴Vänsterpartiet                    9,3         +1,7
🔴Socialdemokraterna     27,9         -3,4
🟢Miljöpartiet                          6,8         +0,3
🟢Centern                                  7,3         +1,4
🔵Liberalerna                           2,2          +0,0
🔵Moderaterna                     18,4         -0,5
🔵Kristdemokraterna           6,6         +0,8
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,3      
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,5*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

LÄS OCKSÅ: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas 

Foto: resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


3 sep 2026

Kan snart smälla i Danmark – Ryssland taget på bar gärning

2026 09 03

Ryssland har tagits på bar gärning i att planera konkreta försök till sabotage i Danmark.

Det uppger den danska säkerhets- och underrättelsetjänsten PET.

Planerna är så tydliga och allvarliga att det är nödvändigt att varna allmänheten, menar Emil Græsholm, chef för kontraspionage på just PET.

– Det är inte bara en varning om att det kan komma till Danmark en dag. Vi ser redan planeringen nu. Väldigt konkret, säger han till Berlingske.

Uppmanar allmänheten

Det är första gången som PET ska ha avslöjat konkreta förberedelser för sabotage på dansk mark. I synnerhet är det företag inom försvarsindustrin med kopplingar till militärt bistånd i Ukraina som bedöms utgöra måltavlor.

Enligt PET är det den ryska säkerhetstjänsten som ligger bakom planeringen. Vanliga danskar uppges rekryteras via Telegram för att användas till dåden. Bland annat kan personer bli ombedda att fotografera känsliga platser och föremål, till exempel specifika företag.

Nu uppmanas därför allmänheten att kontakta polisen om de stöter på den här typen av uppmaningar.

– Budskapet är inte att man ska vara rädd, varken som granne till ett företag eller som vanlig medborgare. Vårt budskap är att vi kan se att man omedvetet kan bli en del av Rysslands sabotageplanering, säger Emil Græsholm.

Andra läser: Putins planer i papperskorgen – nattsvart för Ryssland

Högsta prioritet

Enligt PET är arbetet med detta specifika ryska hot högsta prioritet för den danska underrättelsetjänsten. Hur många fall som avslöjats vill Emil Græsholm inte berätta.

I december förra året uppgav företaget FIre Point att en ukrainsk vapenfabrik ska byggas på dansk mark, vilket fick Kreml att gå i taket. Danmark har tidigare varnat för att det är “90 procents risk” att Ryssland kommer att utföra attentat mot mål på dansk mark.

Tidigare i augusti sattes en anläggning tillhörandes försvarsföretaget Milrem Robotics i brand i Estland. Enligt den estniske premiärministern Kristen Michal kopplas Ryssland till det misstänkta sabotaget.

Igår uppgav Polens premiärminister Donald Tusk att den brand som uppstod i en drönarfabrik i landet tidigare i veckan sannolikt planerades av Ryssland.

Andra läser: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Anstormning till Sverige efter jättehöjning

2026 09 03

– Jag har aldrig upplevt något liknande.

Orden kommer från Leif Sjöberg, som har arbetat på Circle K i Charlottenberg i 40 år.

Nu upplever bensinstationen en anstormning som saknar motstycke. Orsaken är att bensin- och dieselpriserna i Norge har stigit kraftigt.

Bränslepriserna har skjutit i höjden på andra sidan gränsen sedan tillfälliga skattelättnader på bensin och diesel löpte ut i tisdags.

På flera platser i Norge har dieselpriset stigit från omkring 21 till 29 kronor per liter. Bensinpriset har i sin tur ökat från omkring 20 till 27 kronor per liter.

Priserna vid pump har ökat betydligt mer än vad skattehöjningen i sig motiverar, rapporterar DinSide.

Smäller till i helgen

Nu flockas norrmän till Sverige, där bensinen är cirka 10 kronor billigare per liter och dieseln omkring 7 kronor billigare.

–  När jag tittar ut genom fönstret ser jag norska bilar köa för att tanka, säger Leif Sjöberg till DinSide.

– Jag förväntar mig att fredag ​​och lördag blir väldigt hektiska. Det blir den första helgen efter skattehöjningen, tillägger han.

LÄS MER: Kraftigt orderlyft för Volvo

Ryssland, Belarus och Turkiet

Regeringen har gått fram med flera tillfälliga sänkningar av skatten på bränsle, vilket har lett till att Sverige har fått bland de lägsta bränslepriserna i Europa. Endast Ryssland, Belarus och Turkiet har noterat lägre priser vid pump under 2026, rapporterar DinSide.

Den första tillfälliga skattesänkningen i Sverige gäller under perioden 1 maj–30 september 2026 och motsvarar cirka 0,4 kronor per liter för diesel och cirka 1 krona per liter för bensin.

Den andra gäller under perioden 1 juli–30 november 2026 och uppgår till 2 kronor och 40 öre per liter.

När de tillfälliga sänkningarna löper ut väntas bränslepriserna stiga.

ANDRA LÄSER: Putin har stoppat möte – förbannad på USA

Foto: Dele_o

Text: Redaktionen