14 april 2026

STORT PROBLEM: 1,5 miljoner svenskar är rädda för samma sak

2024 08 20

Var femte vuxen vågar inte gå till tandläkaren.

Totalt rör det sig om 1,5 miljoner svenskar som är rädda för tandläkarbesöket.

Det visar en ny granskning från Aqua Dental, en av Sveriges största tandvårdskedjor.

Orsaken till rädslan skiljer sig åt från person till person.

– För alla dem som är rädda för att gå till tandläkaren är ett av de vanligaste skälen att det ska göra ont, men dåliga tandvårdserfarenheter från barndomen är också vanligt. Rädslan kan också gå i arv från föräldrar till barn. Många av dem som inte vågar gå på regelbundna undersökningar kan dessutom lida av andra psykiska åkommor såsom ångest och tvångstankar, säger Björn Klinge, professor i parodontologi, i ett uttalande.

Ett annat vanligt skäl är kostnaden.

Desto längre man väntar med att besöka tandläkaren, ju dyrare blir det. När akut tandläkarvård är det enda som återstår kan det bli riktigt dyrt för patienten.

– Därför är det viktigt att med ett samspel mellan vårdtagare och vårdgivare för att dessa patienter ska våga ta steget till en frisk munhälsa. Det är viktigt att du låter tandläkaren förstå din rädsla så att du kan få hjälp på bästa sätt. Även anhöriga, vänner eller kollegor, kan vara till stor hjälp både som stöd på plats och för att personen ska ta första steget och boka en tid. Ta gärna den tandvårdsrädde i handen och gå tillsammans till tandläkaren, kommenterar Björn Klinge.

”Alarmerande på många sätt”

Niklas Virta, vd och medgrundare till Aqua Dental, anser att siffrorna är oroväckande. Han beskriver svenskarnas rädsla som ett stort samhällsproblem.

– Att över 1,5 miljoner svenskar är rädda för att gå till tandläkaren och att många inte går till tandläkaren alls är alarmerande på många sätt. På individnivå är skammen och det sociala utanförskapet något som kan bidra till allvarlig psykisk ohälsa. Dessutom bidrar en bristande munhälsa till ökad risk för smärta och sjukdomar så som diabetes, hjärt- och kärlsjukdomar, alzheimer och vissa cancerformer.

Gratis undersökning

Med anledning av situationen kommer Aqua Dental lansera en kampanj på lördag.

– På lördagen kan alla som är tandvårdsrädda gratis få en undersökning hos oss på Aqua Dental, berättar Niklas Virta.

Enligt vd:n vill tandvårdskedjan sprida kunskap om tandvårdsrädsla och hur man med enkla medel kan övervinna rädslan på egen hand eller tillsammans med hjälp av någon nära och i en nära dialog med tandläkaren.

Aqua Dental går även ut med på tips på hur rädda patienter kan förbereda sig mentalt inför tandläkarbesök:

  1. Kommunicera med din tandläkare
    Berätta för din tandläkare om din ångest och oro. Genom att vara öppen kan ni tillsammans göra en plan för att minska din rädsla under behandlingen.
  2. Gradvis exponering
    Visualisera besöket, föreställ dig hur du sitter i väntrummet, går in i behandlingsrummet, möter tandläkaren och så vidare. Börja med att visualisera de mindre skrämmande delarna och arbeta dig till de mer ångestfyllda momenten.
  3. Använd avslappningstekniker
    Öva på avslappning innan besöket, det finns flera bra mindfulness-appar att ladda ner till mobilen eller sök online.
  4. Förbered mentala strategier
    Förbered dig mentalt, tänk igenom hur du vill reagera om du känner dig överväldigad under besöket. Påminn dig om att du kan be om en paus och att du kan be tandläkaren förklara varje steg.
  5. Belöning och positiv förstärkning
    Bestäm i förväg en belöning som du ska ge dig själv efter besöket.
  6. Ta med en vän eller familjemedlem
    Om du känner dig tryggare med sällskap, ta med en vän eller familjemedlem till besöket. De kan ge dig stöd och lugna dig.
  7. Begär bedövning vid behov
    Om du är orolig för smärta, fråga tandläkaren om bedövning. Att minska smärtan kan hjälpa dig att känna dig mer avslappnad.
  8. Hitta sätt att distrahera dig själv
    Försök att distrahera dig under besöket genom att fokusera på något annat, som musik eller en positiv tanke.

Foto: P. D. Preez

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen