14 april 2026

STORT PROBLEM: 1,5 miljoner svenskar är rädda för samma sak

2024 08 20

Var femte vuxen vågar inte gå till tandläkaren.

Totalt rör det sig om 1,5 miljoner svenskar som är rädda för tandläkarbesöket.

Det visar en ny granskning från Aqua Dental, en av Sveriges största tandvårdskedjor.

Orsaken till rädslan skiljer sig åt från person till person.

– För alla dem som är rädda för att gå till tandläkaren är ett av de vanligaste skälen att det ska göra ont, men dåliga tandvårdserfarenheter från barndomen är också vanligt. Rädslan kan också gå i arv från föräldrar till barn. Många av dem som inte vågar gå på regelbundna undersökningar kan dessutom lida av andra psykiska åkommor såsom ångest och tvångstankar, säger Björn Klinge, professor i parodontologi, i ett uttalande.

Ett annat vanligt skäl är kostnaden.

Desto längre man väntar med att besöka tandläkaren, ju dyrare blir det. När akut tandläkarvård är det enda som återstår kan det bli riktigt dyrt för patienten.

– Därför är det viktigt att med ett samspel mellan vårdtagare och vårdgivare för att dessa patienter ska våga ta steget till en frisk munhälsa. Det är viktigt att du låter tandläkaren förstå din rädsla så att du kan få hjälp på bästa sätt. Även anhöriga, vänner eller kollegor, kan vara till stor hjälp både som stöd på plats och för att personen ska ta första steget och boka en tid. Ta gärna den tandvårdsrädde i handen och gå tillsammans till tandläkaren, kommenterar Björn Klinge.

”Alarmerande på många sätt”

Niklas Virta, vd och medgrundare till Aqua Dental, anser att siffrorna är oroväckande. Han beskriver svenskarnas rädsla som ett stort samhällsproblem.

– Att över 1,5 miljoner svenskar är rädda för att gå till tandläkaren och att många inte går till tandläkaren alls är alarmerande på många sätt. På individnivå är skammen och det sociala utanförskapet något som kan bidra till allvarlig psykisk ohälsa. Dessutom bidrar en bristande munhälsa till ökad risk för smärta och sjukdomar så som diabetes, hjärt- och kärlsjukdomar, alzheimer och vissa cancerformer.

Gratis undersökning

Med anledning av situationen kommer Aqua Dental lansera en kampanj på lördag.

– På lördagen kan alla som är tandvårdsrädda gratis få en undersökning hos oss på Aqua Dental, berättar Niklas Virta.

Enligt vd:n vill tandvårdskedjan sprida kunskap om tandvårdsrädsla och hur man med enkla medel kan övervinna rädslan på egen hand eller tillsammans med hjälp av någon nära och i en nära dialog med tandläkaren.

Aqua Dental går även ut med på tips på hur rädda patienter kan förbereda sig mentalt inför tandläkarbesök:

  1. Kommunicera med din tandläkare
    Berätta för din tandläkare om din ångest och oro. Genom att vara öppen kan ni tillsammans göra en plan för att minska din rädsla under behandlingen.
  2. Gradvis exponering
    Visualisera besöket, föreställ dig hur du sitter i väntrummet, går in i behandlingsrummet, möter tandläkaren och så vidare. Börja med att visualisera de mindre skrämmande delarna och arbeta dig till de mer ångestfyllda momenten.
  3. Använd avslappningstekniker
    Öva på avslappning innan besöket, det finns flera bra mindfulness-appar att ladda ner till mobilen eller sök online.
  4. Förbered mentala strategier
    Förbered dig mentalt, tänk igenom hur du vill reagera om du känner dig överväldigad under besöket. Påminn dig om att du kan be om en paus och att du kan be tandläkaren förklara varje steg.
  5. Belöning och positiv förstärkning
    Bestäm i förväg en belöning som du ska ge dig själv efter besöket.
  6. Ta med en vän eller familjemedlem
    Om du känner dig tryggare med sällskap, ta med en vän eller familjemedlem till besöket. De kan ge dig stöd och lugna dig.
  7. Begär bedövning vid behov
    Om du är orolig för smärta, fråga tandläkaren om bedövning. Att minska smärtan kan hjälpa dig att känna dig mer avslappnad.
  8. Hitta sätt att distrahera dig själv
    Försök att distrahera dig under besöket genom att fokusera på något annat, som musik eller en positiv tanke.

Foto: P. D. Preez

Text: Redaktionen


19 maj 26

Sänker skatten för äldre

2026 05 20

Regeringen går fram med en ny skattesänkning.

Om Tidöpartierna vinner valet kommer jobbskatteavdraget för seniorer att förstärkas med totalt 460 miljoner kronor.

– Förslaget innebär att skatten för seniorer som arbetar minskar med cirka 1 600 kronor per år. Skattesänkningen riktas till alla seniorer som arbetar, framhåller regeringen i ett uttalande.

Skattesänkningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Höjd åldersgräns

Utöver sänkningen av skatten föreslås det att åldersgränsen för att ta del av jobbskatteavdraget för seniorer höjs från 66 till 67 år. 

– Det innebär att den som vid årets ingång har fyllt 67 år omfattas av skattelättnaden. Åldersgränsen följer därmed riktåldern för pension, uppger regeringen.

Kan göra stor skillnad

Att arbeta lite längre och skjuta upp pensionen kan göra stor skillnad för plånboken.

Pensionsbolaget Alecta listar tre fördelar med att jobba längre:

- Du fortsätter att tjäna in allmän pension (i vissa fall även tjänstepension) så länge du fortsätter att jobba. 

- Den pension du tjänat in fördelas på färre år, vilket betyder mer pengar per månad när du börjar ta ut pension. 

- Skatten på både pension och arbete sjunker rejält från det år du fyller 67 år. 

Enligt bolaget är en tumregel att varje extra års arbete ger en medelinkomsttagare mellan 1 500 och 2 000 kronor mer i pension varje månad före skatt.

– För den som arbetar utan att ta ut pension kan skatten bli riktigt låg. På inkomster upp till 29 900 kronor i månaden blir skatten faktiskt bara runt 8 procent, framhåller Alecta.

LÄS MER: Många vågar inte chansa – går miste om tusenlappar

Behövs bättre förutsättningar

Samtidigt riktas kritik mot systemet.

– Med ökande ålder i arbetskraften så ökar också andelen arbetstagare med hälsoproblem och nedsatt arbetsförmåga, säger Magnus Linnarud Johansson, psykolog på Centrum för arbets- och miljömedicin.

Han är en av författarna till rapporten ”Att förlänga arbetslivet - om insatser på arbetet för äldre medarbetare” från Centrum för arbets- och miljömedicin i Region Stockholm och Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

I rapporten fastslås det att en stor andel svenskar kan tänka sig att arbeta längre om förutsättningarna var rätt. Kritik riktas mot att få arbetsgivare skapar dessa förutsättningar genom exempelvis ökade möjligheter att arbeta deltid, fler lediga dagar och större möjlighet att styra arbetets upplägg.

– Inom arbetaryrken är det fler som tycker det är viktigt med minskade fysiska krav, att få andra arbetsuppgifter eller möjligheter att byta arbete. Bland tjänstemän är det vanligare att tycka att möjligheten till distansarbete och större frihet att styra sitt arbete är viktiga förändringar, säger Magnus Linnarud Johansson.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo 

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


20 maj 2026

FHM går ut med virusvarning – sätter upp skyltar i Sverige

2026 05 20

Folkhälsomyndigheten har på onsdagen fattat beslut om att gå ut med viktig information.

Världshälsoorganisationen, WHO, har utfärdat internationellt nödläge.

Detta efter att 600 fall av ebola konstaterats under det utbrott som pågår i Kongo-Kinshasa och Uganda.

Enligt UD befinner sig omkring 200 svenskar i länderna som drabbats, skriver DN.

Nu agerar Folkhälsomyndigheten.

Skyltar kommer att sättas upp på svenska flygplatser för att uppmana resenärer att söka vård omedelbart om man uppvisar symtom.

Det går inte att helt utesluta importfall. Vid minsta symptom om man reser in från de här länderna ska man kontakta hälso- och sjukvården, säger socialminister Jakob Forssmed (KD), till SR.

Följer utvecklingen

Det pågående utbrottet bedöms av WHO som ett regionalt hot. Folkhälsomyndigheten, som i måndags gick ut med att man följer utvecklingen och kontinuerligt tar del av information från WHO, betraktar därför skyltkampanjen som en säkerhetsåtgärd.

– Ebolavirus smittar framförallt vid mycket nära kontakt med en sjuk person som har tydliga symtom, förklarar myndigheten.

Inget vaccin

Virusvarianten som orsakat det senaste utbrottet är den så kallade Bundibugyo. Den upptäcktes 2007 och har tidigare orsakat två andra smittutbrott.

Det finns inget vaccin eller behandling.

Majoriteten av svenskarna i de drabbade områdena befinner sig i Kongo-Kinshasa och Ugandas huvudstäder, enligt UD. 

Enligt Jakob Forssmed står Sverige rustat om viruset träffas på även på svensk mark. 

– Vi är ett referenslaboratorium i Europa för ebola, vi har möjligheter till diagnostik dygnet runt och vi har också kapacitet på våra högisoleringsvård som finns i Sverige. Därför är det viktigt att ha den här informationen på plats på flygplatserna, säger ministern.

Ebolasmittan är inte luftburen utan sprids framför allt när en sjuk person vårdas i hemmet eller på sjukhus utan skyddsåtgärder.

– Insjuknandet sker snabbt i influensaliknande symtom som hög feber, huvudvärk, halsont, mag- och tarmsymtom samt muskelsmärtor. I slutet av sjukdomsförloppet kan blödningar uppstå på huden och i inre organ, uppger Folkhälsomyndigheten.

Inkubationstiden är mellan 2-21 dagar.

Foto: Kjell-Olof Hedlund/Folkhälsomyndigheten resp C. Lendl

Text: Redaktionen