Stort larm: Putin planerar för katastrof

2024 02 19

I onsdags slog USA larm.

Mike Turner, ordförande för det amerikanska representanthusets underrättelseutskott, varnade för att landet står inför ett ”allvarligt nationellt säkerhetshot”.

Flera källor uppgav snabbt att hotet kopplas till Ryssland, vilket sedan bekräftades av Vita huset.

I ett uttalande uppgav Biden-administrationen att hotet är relaterat till en "anti-satellitkapacitet som Ryssland håller på att utveckla".

Enligt två centralt placerade källor till ABC News handlar hotet om att Ryssland vill placera kärnvapen i rymden för att kunna slå ut amerikanska och europeiska satelliter.

Ett skräckscenario för världen, enligt den europeiska rymdorganisationen ESA:s generaldirektör Josef Aschbacher.

– Vi har inte så mycket information, så det är svårt att spekulera. Men om det skulle finnas ett hot mot våra satelliter vore det katastrofalt för livet på jorden, säger han till Svenska Yle.

– Vi är beroende av satelliter. Det handlar om allt från navigering och väderprognoser till vår säkerhet. Så det här har givetvis fått alarmklockor att ringa hos ESA, hos Nasa och på flera andra ställen, fortsätter Aschbacher.

Kräver stärkt skydd

ESA:s generaldirektör uppmanar nu västvärlden att agera omedelbart. Satelliterna måste skyddas, betonar Aschbacher.

– Vi måste se till att vi har robusta system som kan stå emot de hot de kan utsättas för, understryker ESA-chefen.

”Ingen skulle överleva”

Generalmajor Michael Traut, som är chef för Tysklands rymdkommando, delar Josef Aschbachers riskbedömning.

– Ingen skulle överleva en sådan handling – ingen satellit, varken kinesisk eller rysk och amerikansk eller europeisk. Om man har något som helst rationellt tänkande så placerar man inte kärnvapen i rymden, säger Traut till Politico.

Vidare betonar generalmajoren att en utplacering av kärnvapen i rymden skulle strida mot FN:s yttre rymdavtal från 1967.

Katastrof för ekonomin

Ludwig Möller, chef för European Space Policy Institute, har även kommenterat det nya kärnvapenhotet.   

Han varnar för en ekonomisk katastrof.

– Skulle Ryssland slå ut kommersiella satelliter kan vi förvänta oss en ekonomisk katastrof, från banker till energiförsörjning. Det kommer kosta biljoner dollar, säger han till Politico.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen