Stort larm: Putin planerar för katastrof

2024 02 19

I onsdags slog USA larm.

Mike Turner, ordförande för det amerikanska representanthusets underrättelseutskott, varnade för att landet står inför ett ”allvarligt nationellt säkerhetshot”.

Flera källor uppgav snabbt att hotet kopplas till Ryssland, vilket sedan bekräftades av Vita huset.

I ett uttalande uppgav Biden-administrationen att hotet är relaterat till en "anti-satellitkapacitet som Ryssland håller på att utveckla".

Enligt två centralt placerade källor till ABC News handlar hotet om att Ryssland vill placera kärnvapen i rymden för att kunna slå ut amerikanska och europeiska satelliter.

Ett skräckscenario för världen, enligt den europeiska rymdorganisationen ESA:s generaldirektör Josef Aschbacher.

– Vi har inte så mycket information, så det är svårt att spekulera. Men om det skulle finnas ett hot mot våra satelliter vore det katastrofalt för livet på jorden, säger han till Svenska Yle.

– Vi är beroende av satelliter. Det handlar om allt från navigering och väderprognoser till vår säkerhet. Så det här har givetvis fått alarmklockor att ringa hos ESA, hos Nasa och på flera andra ställen, fortsätter Aschbacher.

Kräver stärkt skydd

ESA:s generaldirektör uppmanar nu västvärlden att agera omedelbart. Satelliterna måste skyddas, betonar Aschbacher.

– Vi måste se till att vi har robusta system som kan stå emot de hot de kan utsättas för, understryker ESA-chefen.

”Ingen skulle överleva”

Generalmajor Michael Traut, som är chef för Tysklands rymdkommando, delar Josef Aschbachers riskbedömning.

– Ingen skulle överleva en sådan handling – ingen satellit, varken kinesisk eller rysk och amerikansk eller europeisk. Om man har något som helst rationellt tänkande så placerar man inte kärnvapen i rymden, säger Traut till Politico.

Vidare betonar generalmajoren att en utplacering av kärnvapen i rymden skulle strida mot FN:s yttre rymdavtal från 1967.

Katastrof för ekonomin

Ludwig Möller, chef för European Space Policy Institute, har även kommenterat det nya kärnvapenhotet.   

Han varnar för en ekonomisk katastrof.

– Skulle Ryssland slå ut kommersiella satelliter kan vi förvänta oss en ekonomisk katastrof, från banker till energiförsörjning. Det kommer kosta biljoner dollar, säger han till Politico.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 november 2025

JUST NU: Tjetjenien under attack

2025 11 27

Tjetjeniens huvudstad har attackerats.

En militärbas i Grozny, Tjetjeniens huvudstad, har träffats av en drönare.

Detta enligt lokala källor som publicerat videoklipp online, rapporterar ukrainska Pravda.

Drönarattack mot militärbas

Ögonvittnen har publicerat bilder och videor på sociala medier som visar rök stiga från en av byggnaderna på basområdet.

De oberoende nyhetsmedierna Kavkaz.Realii och Astra bekräftar platsen och att byggnaden verkligen skadats.

– Basen huserar det 141:a motoriserade regementet Sever (North), som är en del av det ryska nationalgardet, rapporterar kanalerna.

Varken tjetjenska myndigheter eller Rysslands försvarsministerium har bekräftat drönarattacken.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: USA varnar för ryskt ”knockoutslag”

Stora störningar i regionen

– Som följd av attacken har flygplatser i Tjetjenien, Dagestan, Nordossetien och Ingushetien tillfälligt stängt, uppger tidningen.

Grozny är huvudstaden i Rysslands delvis muslimska republik Tjetjenien, som styrs av Vladimir Putins allierade, den auktoritäre ledaren Ramzan Kadyrov.

Staden rymmer flera baser för de pro-Kremlska tjetjenska styrkorna, ofta kallade kadyroviterna.

Kadyroviterna har deltagit på Rysslands sida sedan starten av den fullskaliga invasionen av Ukraina.

Samtidigt har tjetjenska frivilliga som motsätter sig Ryssland anslutit sig till striderna på Ukrainas sida och bildat flera enheter, bland annat Dzhokhar Dudayev-bataljonen.

Komplex relation

Tjetjenien är en federal republik inom Ryska federationen med viss självstyrelse, men regionen har historiskt haft en spänd relation med Moskva.

Under 1990-talet utkämpades två blodiga krig mellan tjetjenska separatister och ryska styrkor, vilket ledde till omfattande förstörelse och tusentals dödsoffer.

Sedan början av 2000-talet har Kreml stärkt sin kontroll över regionen genom stöd till lokala ledare och genom att integrera säkerhets- och försvarsstrukturer med rysk centralmakt.

Idag är Tjetjenien formellt en del av Ryssland, men stabiliteten är beroende av Moskvas fortsatta politiska och ekonomiska inflytande.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: Ryska fartyg tvingas tillbaka – ”har gömt sig”

2025 11 27

Rysslands Svartahavsflotta attackerades i veckan av ukrainska drönare.

Nu drar sig flera militärfartyg undan och söker skydd i hamnar på ockuperade Krym.

– Ryssland gömmer krigsfartyg i ockuperade Sevastopol efter ukrainska attacker, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till kanalen Crimean Wind.

Flyttas mellan olika platser

De fartyg som Ryssland har kvar i området organiseras nu om och flyttas mellan hamnar.

– På så sätt hoppas man skydda dem från ukrainska attacker, uppger tidningen.

Enligt de ukrainska medierna är det två stora landstigningsfartyg som Ryssland nu försöker gömma.

– Ockupanterna, som fruktar ukrainska attacker, har flyttat skepp i Sevastopols vikar under natten. Endast två stora landstigningsfartyg av Projekt 1171 finns kvar i Rysslands Svartahavsflotta, rapporterar tidningen.

– Orsk som är byggd 1968 och Nikolay Filchenkov som bygdes 1975. Den ena finns kvar i Sevastopol, medan den andra har gömts i Novorossijsk.

Tidigare attacker

Det var i tisdags som Ukraina attackerade en oljeterminal och ett stort landstigningsfartyg på Krym.

Fartyget fick allvarliga skador men sjönk inte.

– Satellitbilder dök senare upp online och visade ögonblicket då det skadade fartyget bogserades till en reparationsanläggning, uppger tidningen.

För två veckor sedan slog den ukrainska militären till mot en rysk flottbas i regionen Krasnodar, vilket ledde till att hamnen i Novorossijsk tvingades stoppa oljeexporten.

LÄS OCKSÅ: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Storbritannien och Ukraina i nytt avtal

Idag kom också rapporter om att Storbritannien går in med ett nytt stöd till Ukrainas militär.

Luftvärnsdrönaren Octopus kommer massproduceras av brittiska militärindustriella anläggningar och skickas till Ukraina.

Planen är att producera flera tusen drönare per månad, där alla ska skickas som stöd till det ukrainska luftförsvaret.

– Detta är historiskt och nästa viktiga steg som kommer att möjliggöra produktionen av ukrainska drönare i Storbritannien, vilka har bevisat sin effektivitet i kampen mot ryska Shaheddrönare, deklarerar den brittiske försvarsministern Denys Shmyhal, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Lukasjenko dundrar – ”Kan försvinna på ett ögonblick”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen