25 jul 26

Stort larm om arbetsmarknaden – en grupp pekas ut

2025 05 06

Personer med funktionsnedsättning halkar efter ekonomiskt, diskrimineras på arbetsmarknaden och riskerar försämrad hälsa.

Det fastslås i en ny rapport från Myndigheten för delaktighet (MFD).

Myndigheten slår larm om att situationen för personer med funktionsnedsättning försämras på flera områden.

Den ekonomiska utsattheten ökar, hälsan är sämre än övriga befolkningen och arbetsmarknaden fortsätter att diskriminera. 

Växande fattigdom och otrygghet

MFD konstaterar att var fjärde person med funktionsnedsättning i dag lever i fattigdom. 

Det är dubbelt så vanligt att personer i denna grupp har svårt att få ekonomin att gå ihop jämfört med andra. 

Det påverkar inte bara levnadsstandarden utan också människors möjligheter till självständighet och delaktighet i samhället.

– Det här är helt oacceptabelt. Regeringen måste ta krafttag för att vända utvecklingen och säkerställa att alla har möjlighet att delta i samhället på lika villkor, säger Nicklas Mårtensson, ordförande för Funktionsrätt Sverige.

MFD pekar också på att regelverken som ska ge ekonomiskt skydd är alltför snåriga och svåra att hantera.

Många får inte det stöd de har rätt till. Samtidigt väntar ytterligare försämringar när högkostnadsskyddet för läkemedel förändras, enligt MFD.

– Det här riskerar att slå direkt mot både hälsan och ekonomin hos människor som redan befinner sig i en utsatt situation, säger Mårtensson.

Diskriminering på arbetsmarknaden

Skillnaderna i sysselsättning är stora. Enligt statistik från SCB har endast 53 procent av personer med funktionsnedsättning någon form av arbete jämfört med 80 procent i övriga befolkningen. 

Diskriminering, särskilt i samband med rekrytering, lyfts som en viktig förklaring till klyftan.

Enligt MFD upplever många att arbetsgivare saknar kunskap, eller väljer bort personer med särskilda behov trots att kompetensen finns.

Regeringen: Vi har ett tydligt mål 

Regeringens funktionshinderpolitik utgår från FN:s direktiv. 

– Det nationella målet för funktionshinderspolitiken är att, med FN:s konvention som grund, uppnå jämlikhet i levnadsvillkor och full delaktighet för personer med funktionsnedsättning i ett samhälle som bygger på mångfald, uppger regeringen.

Foto: M. Bjork

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen