Stort genombrott i kamp mot vanlig sjukdom – har aldrig hänt tidigare

2024 11 13

Nyhetsflödet är ofta fullt av negativa nyheter, men samtidigt gör mänskligheten också enorma framsteg. Här är fem tydliga exempel på det.

Mänskligheten fortsätter att göra enorma framsteg inom vetenskapen, vilket medför väldigt goda nyheter för många människor.

Tidningen The Guardian har listat fem anledningar att känna hopp – fem vetenskapliga framsteg som gör världen bättre.

Flera av dem är helt banbrytande och innebär genombrott som aldrig skådats tidigare.

Behandla diabetes med stamceller

Det första exemplet på framsteg som Guardian tar upp handlar om behandlingen av diabetes. Det är en sjukdom som en halv miljard människor världen över lider av.

Det finns olika typer av diabetes, men gemensamt för alla är att den drabbade får för mycket glukos i blodet.

Nu håller man dock på att ta fram en ny metod för att behandla diabetes med hjälp av stamceller, enligt tidningen.

Förra månaden kom nyheten om den första kvinnan som behandlats för typ 1-diabetes med stamceller tagna från hennes egen kropp. Kvinnan producerar nu sin egen insulin. I april kom liknande nyheter om en 59-årig man med typ 2-diabetes.

Vaccin mot cancer

Ett annat område där det görs viktiga framsteg handlar om cancervacciner, rapporterar tidningen.

Forskare hoppas att samma mRNA-teknik som låg till grund för vaccinationer mot Covid-19 kan användas för att träna immunsystemet i att känna igen och attackera cancer.

Sedan augusti ingår hundratals patienter i försök med cancervacciner för bland annat malignt melanom, bukspottkörtelcancer och tarmcancer, och man hoppas att metoden i framtiden även ska fungera som en förebyggande åtgärd.

AI för bättre diagnoser

Ytterligare ett stort vetenskapligt framsteg, som också handlar om att motverka cancer, gäller AI-tekniken.

De kommande fyra åren förutspås stora framsteg i användningen av AI för att bättre diagnosticera bland annat lungcancer och hjärntumörer.

Tekniken har visat sig kunna leda till en ökad exakthet i diagnoserna med 45 procent.

Upptäckter via rymdteleskop

Det fjärde exemplet på vetenskapliga framsteg som Guardian nämner är det så kallade James Webb-teleskopet, ett rymdteleskop som skickades ut i rymden 2021.

Sedan dess har det gjort extraordinära upptäckter om bland annat stjärnors ursprung, svarta hål, universums utveckling och sannolikheten för att det finns liv på andra ställen än på jorden.

Teleskopet har och kommer att ha stor betydelse för vår förståelse av universum, enligt tidningen.

Allt mer grön energi

Sist men inte minst konstaterar The Guardian att världens övergång till grön och förnybar energi har börjat få ordentlig fart.

De kommande sex åren ser förnybara energiprojekt ut att bli verklighet i tre gånger snabbare takt än föregående sex år, enligt International Energy Agency (IEA).

Därmed kan världen vara på väg att överträffa de mål avseende förnybar energi som har satts fram till 2030, uppger tidningen.

Foto: Lucas Vasques

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Tv-tittare varnas för smart-tv

2025 05 25

Experter varnar tv-tittare för risker med smart-tv.

Smart-tv, alltså den nya generationens tv-apparater som interagerar mot internet, har blivit allt mer populärt.

Men det finns också risker med smart-tv, menar experter.

Nu går en finsk myndighet ut och varnar människor som har eller tänker köpa en smart-tv.

”Allvarliga problem”

Det är det finska Transport- och kommunikationsverket, Traficom, som varnar för riskerna med Android tv-apparater, rapporterar Svenska Yle.

Dessa smart-tv-apparater har många fördelar, men vissa av dem håller lägra kvalitet när det gäller datasäkerhet.

– Speciellt Android tv-apparater av mindre kända tillverkare kan ha allvarliga problem med datasäkerheten, säger Roni Kokkola, datasäkerhetsexpert vid Traficoms Cybersäkerhetscenter.

– Det kan finnas sabotageprogram eller brister i uppdateringsstödet, förklarar Kokkola.

Det finns några saker man bör tänka på för att inte drabbas, enligt myndigheten.

Köp kända märken

Om man ska köpa smart-tv så bör man hålla sig till kända märken, menar myndigheten.

Man bör också vända sig till kända återförsäljare och webbutiker.

Risken att köpa en apparat med säkerhetsbrister är större om man köper den i en okänd webbutik, särskilt om den finns utanför EU, enligt experten.

Apparater som köps billigt på nätet kan innehålla programvara med sabotageprogram. Dessa kan användas till brott, exempelvis dataintrång och överbelastningsattacker, rapporterar kanalen.

Det är viktigt att kontrollera att apparaten är certifierad och skyddad. Man kan kontrollera i Google Play att apparaten har ett Play Protect-certifikat.

Varningar i Sverige

I Sverige har bland annat Länsförsäkringar varnat för att en smart-tv kan vara utsatt för säkerhetsrisker och exempelvis hackas.

Försäkringsbolaget varnar för risker i form av att mjukvaran slutar uppdateras och att tv:n kan användas i hackerattacker.

2024 rapporterades det också om säkerhetsproblem med smart-tv från LG. Över 6 000 svenska tv-apparater var då öppna för att hackas, rapporterade Computer Sweden.

Foto: Oscar Nord

Text: Redaktionen