Stort framsteg i kampen mot svår demenssjukdom

2023 07 23

Ett nytt läkemedel mot Alzheimers visar lovande resultat.

Läkemedelsföretaget Eli Lilly har tagit fram ett nytt läkemedel mot Alzheimers sjukdom.

Läkemedlet går under namnet donanemab, och medlet har visat lovande resultat i studier.

Patienter som fått donanemab försämras långsammare än de som bara fått verkningslöst placebo, rapporterar DN.

– Det ser lovande ut, säger Henrik Zetterberg, överläkare vid Göteborgs universitet.

– På gruppnivå ser man en måttlig effekt på kognitiv och funktionell förmåga hos patienterna. Effekten av läkemedlet är mycket tydlig när man mäter hjärnförändringarna.

Klar effekt

Patienterna som fått läkemedlet hade 35 procent långsammare hjärnförändring än de som fått placebo.

Donanemab blockerar proteinet beta-amyloid i hjärnan, vilket tycks dämpa det tidiga förloppet när det kommer till Alzheimers sjukdom.

Vanligaste demenssjukdomen

Alzheimers är den vanligaste av alla demenssjukdomar, och drygt hälften av alla som har en demenssjukdom har just Alzheimers.

Vanliga besvär är bland annat problem med minnet och språket, men även svårigheter med koncentration, tidsuppfattning och mående.

– Så småningom blir det svårare att till exempel tolka och förstå omgivningen. Det blir svårare att utföra praktiska sysslor som att betala räkningar, planera matinköp, handla, laga mat eller ta dig till ställen utan hjälp, förklarar Vårdguiden 1177.

Nervceller försvinner

Vid Alzheimer sjukdom förstörs nervcellerna i bland annat tinningloben.

Det påverkar minnet och förmågan att uppfatta information.

– Det finns flera möjliga förklaringar till att nervcellerna förstörs. Vid Alzheimers sjukdom lagras ett skadligt protein i hjärnan. Proteinet kallas beta-amyloid. Det är oklart varför proteinet lagras i hjärnan, fortsätter Vårdguiden.

Positiva resultat

Även förra hösten kom positiva resultat för ett svenskutvecklat läkemedel vid namn lecanemab.

– De har ganska likartade resultat, som visar att teorin om plackens betydelse för sjukdomen stämmer, säger Zetterberg om läkemedlet i relation till donanemab.

Foto: F. Arw

Text: Redaktionen


5 000 mystiska hål förbryllar forskare – lösning nära

2025 11 22

Ett genombrott har skett gällande 5 000 mystiska hål i marken.

Forskare tror sig nu ha kommit närmare en lösning på mysteriet med de 5 000 hålen i Anderna som länge förbryllat arkeologer, rapporterar The Independent.

Nya ledtrådar från drönare

Monte Sierpe, ett område i Peru med över 5 000 stenklädda hål, blev först uppmärksammat på 1930-talet genom flygfoton.

Nu har forskare använt drönarteknik för att noggrant kartlägga området.

När forskarna analyserade drönarbilderna såg de till sin förvåning att groparna bildade tydliga mönster.

Forskarlaget menar att Inkafolket troligen tog över platsen efter Chinchafolket och använde groparna för att mäta och redovisa betalningar till staten.

– På sätt och vis kan Monte Sierpe ha varit ett slags "Excelblad" för Inkariket, säger Dr Jacob Bongers, digital arkeolog vid University of Sydney.

LÄS MER: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Fynd av pollen

Analys av jord från hålen har avslöjat pollen från majs och vass, material som traditionellt använts för korgar.

Forskarlaget menar att detta tyder på att människor deponerade växter i hålen med hjälp av korgar eller buntar.

– Kanske var detta en pre-inka-marknadsplats, som en typ av loppmarknad, där lokala varor som majs och bomull byttes, förklarar Dr Bongers.

Många frågor återstår

Forskarna har även noterat att arrangemanget påminner om strukturen hos ett inka-khipu, ett knutet rep som användes för redovisning.

Detta stärker teorin att hålen senare kan ha fungerat som ett stort system för bokföring och handelskontroll.

– Fundamentalt ser jag dessa hål som en typ av social teknologi som samlade människor och senare blev ett stort redovisningssystem under Inkariket, säger Dr Bongers.

Trots de nya upptäckterna återstår många frågor.

– Varför finns detta monument bara här och inte över hela Anderna? Vi närmar oss en förståelse för denna mystiska plats. Det är väldigt spännande, konstaterar Dr Bongers.

LÄS MER: Bensinkedja kollapsar – förbereder nedläggning

Foto: Trnava university

Text: Redaktionen


Zelenskyj ger klartecken – beordrar akut insats

2025 11 22

En omfattande utredning har beordrats av Ukrainas president.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har beordrat en omedelbar granskning av statliga försvarsbolag och tillhörande kontrakt efter att den omfattande korruptionsskandalen i landet uppdagats, rapporterar Kyiv Post.

Zelenskyjs beslut

– Ett beslut har också tagits om en fullständig granskning av statliga försvarsbolag och tillhörande kontrakt, säger Zelenskyj i ett inlägg på sociala medier som publicerats under lördagen.

– Alla upptäckta överträdelser kommer att överlämnas till rättsväsendet och anti-korruptionsmyndigheter, fortsätter han.

De två huvudmisstänkta i mutskandalen, Timur Mindich och Oleksandr Tsukerman, har lagts till på Ukrainas efterlysningslista och tros befinna sig på fri fot.

Mindich är delägare i medieföretaget Kvartal 95, som Zelenskyj själv grundade.

LÄS MER: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

100 miljoner dollar borta

Korruptionsutredningen som lett till Zelenskyjs akuta åtgärder började i energisektorn och har avslöjat omfattande förskingring och mutor.

Undersökningen visar att omkring 100 miljoner dollar misstänks ha försvunnit, vilket väckt stark kritik och upprördhet i Ukraina, särskilt eftersom ryska attacker har orsakat omfattande strömavbrott och kraftig belastning på landets elnät.

Utredarna fann att kontrakt som skulle skydda kritisk infrastruktur, inklusive elnätet, hade manipulerats.

Detta innebär att både statliga och privata aktörer kan ha dragit fördel av situationen, samtidigt som Ukrainas energiförsörjning blivit sårbar.

Skandalen har även kopplingar till försvarsindustrin, där kontrakt och leveranser misstänks ha påverkats av korruption, vilket väcker frågor om landets säkerhet under pågående krig.

Möten förbereds i Kyiv

En översyn av styrelserna i försvarsbolagen pågår samtidigt som granskningen av energisektorn fortsätter.

Zelenskyj uppger att Kyiv förbereder möten med internationella finansinstitut för att säkra medel i ljuset av ryska framryckningar.

Skandalen har redan lett till att två ministrar avskedats, och flera europeiska allierade har uppmanat Ukraina att intensifiera kampen mot korruption.

LÄS MER: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: President of Ukraine office

Text: Redaktionen