Stort bakslag för Ica – “Det är överraskande”

2024 03 22

Svenskarna tycks inte längre anse att Ica är lika relevanta för framtiden som tidigare.

I samband med kostnadskrisen har många riktat stark kritik mot de svenska livsmedelsjättarna, som anklagats för att ha höjt priserna omotiverat mycket.

Konsultföretaget Lynxeye har genomfört en undersökning om vilka företag som allmänheten bedömer som mest relevanta för framtiden.

I årets undersökning rasar Ica på listan.

Det rapporterar Dagligvarunytt.

“Det är överraskande”

Mätningen utgår från faktorerna tillit, vision och inflytande.

I toppen av listan finns bland annat Lantmännen och Ikea.

Ica faller dock kraftigt från plats tre till plats fjorton.

– Ica har setts som en bra lokal spelare och har varit ett företag med hög goodwill som haft en hög trovärdighet. Det är ett överraskande stort tapp, säger Johan Ekelin som är medgrundare av Lynxeye.

Ett av de största

Ica bedöms ha blivit en symbol för de högre matpriserna, och har inte längre samma koppling hos folket.

– Det är ett av de största tapp som vi sett i indexet genom åren för ett bolag som suttit så starkt i den svenska folksjälen, fortsätter Ekelin.

Tappar på flera sätt

Det är inte första gången som Ica faller i en mätning för i år.

Även i Medieakademins förtroendebarometer för 2024 rasade Ica ordentligt.

– ICA står för årets största ras. Förtroendetappet för livsmedelskedjor började under förra årets lågkonjunktur, men medan Coop bromsat rasar Ica nu 11 procentenheter, framhåller Medieakademin.

– Det innebär att på två år har drygt var femte svensk tappat förtroende för ICA.

Mer stabil

Ett glädjeämne för svenska folket efter ett par år av mycket höga kostnader är dock att inflationen tycks ha nått lugnare nivåer igen.

Den senaste rapporten kom in under förväntan, och mycket pekar nu på att Riksbanken kommer att börja kunna sänka räntan de kommande månaderna.

Faktum kvarstår dock att de senaste årens inflation har urholkat köpkraften för det svenska folket, någonting som har känts av mycket starkt för många.

Foto: G. Emma

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

Coop går ut med varning till kunder

2026 02 06

Coop tvingas nu varna kunderna.

Under den senaste tiden har flera myndigheter och företag gått ut med bedrägerivarningar.

Tidigare i veckan varnade exempelvis Biltema för bedrägeriförsök.

Nu är det Coops tur att skicka ut ett sådant meddelande till kunderna med anledning av bluffannonser som dyker upp på sociala medier.

Facebook och instagram

Enligt matjätten dyker bluffannonser upp på bland annat facebook och instagram där det står att användare kan vinna tävlingar.

– Det cirkulerar annonser med tävlingar i sociala medier (Facebook och Instagram), där man påstås kunna vinna bland annat Coop-presentkort, varnar Coop.

“Klicka inte”

Bedragarna i fråga hoppas kunna vagga in de tilltänkta offren i en falsk känsla av trygghet när de ser Coops varumärke.

Men den som klickar på länken ger bedragaren möjlighet att inleda sitt bedrägeri.

– Får du upp en sådan tävlingsannons ska du inte klicka på någon knapp/anmäla dig. Anmäl gärna bedrägeri eller bedrägeriförsök till polisen, fortsätter Coop.

Läs mer: Oväntad upptäckt i solceller – levererats till Sverige

Så blir du svårlurad

Under de senaste åren har bedrägerier i Sverige blivit ett allt större problem.

Brottslingar gör miljardvinster varje år – och det blir allt svårare för många att skydda sig.

Sveriges banker har därför lanserat initiativet “svårlurad” för att hjälpa svenskarna att bli bättre på att se igenom bedragarna.

Främsta tipsen

Här är de främsta tipsen från “svårlurad”.

- Lägg på om samtalet känns konstigt och agera inte på uppmaningar i oväntade sms.

- Använd inte din e-legitimation (exempelvis BankID) eller logga in med din säkerhetsdosa på någon annans uppmaning.

- Klicka inte på länkar i sms och ring inte okända telefonnummer på någon annans uppmaning.

- Banken ringer inte för att be dig logga in eller lämna ut personliga uppgifter.

Läs mer: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 07

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen