Stort bakslag för Ica – “Det är överraskande”

2024 03 22

Svenskarna tycks inte längre anse att Ica är lika relevanta för framtiden som tidigare.

I samband med kostnadskrisen har många riktat stark kritik mot de svenska livsmedelsjättarna, som anklagats för att ha höjt priserna omotiverat mycket.

Konsultföretaget Lynxeye har genomfört en undersökning om vilka företag som allmänheten bedömer som mest relevanta för framtiden.

I årets undersökning rasar Ica på listan.

Det rapporterar Dagligvarunytt.

“Det är överraskande”

Mätningen utgår från faktorerna tillit, vision och inflytande.

I toppen av listan finns bland annat Lantmännen och Ikea.

Ica faller dock kraftigt från plats tre till plats fjorton.

– Ica har setts som en bra lokal spelare och har varit ett företag med hög goodwill som haft en hög trovärdighet. Det är ett överraskande stort tapp, säger Johan Ekelin som är medgrundare av Lynxeye.

Ett av de största

Ica bedöms ha blivit en symbol för de högre matpriserna, och har inte längre samma koppling hos folket.

– Det är ett av de största tapp som vi sett i indexet genom åren för ett bolag som suttit så starkt i den svenska folksjälen, fortsätter Ekelin.

Tappar på flera sätt

Det är inte första gången som Ica faller i en mätning för i år.

Även i Medieakademins förtroendebarometer för 2024 rasade Ica ordentligt.

– ICA står för årets största ras. Förtroendetappet för livsmedelskedjor började under förra årets lågkonjunktur, men medan Coop bromsat rasar Ica nu 11 procentenheter, framhåller Medieakademin.

– Det innebär att på två år har drygt var femte svensk tappat förtroende för ICA.

Mer stabil

Ett glädjeämne för svenska folket efter ett par år av mycket höga kostnader är dock att inflationen tycks ha nått lugnare nivåer igen.

Den senaste rapporten kom in under förväntan, och mycket pekar nu på att Riksbanken kommer att börja kunna sänka räntan de kommande månaderna.

Faktum kvarstår dock att de senaste årens inflation har urholkat köpkraften för det svenska folket, någonting som har känts av mycket starkt för många.

Foto: G. Emma

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 12 09

Under hela vecka 50 råder det nationell trafikvecka i Sverige.

Det innebär att hela landet kommer att kunna märka av en ökad polisnärvaro på vägarna.

Fokus just den här veckan är nykterhet i trafiken.

– Rattfylleri dödar, hjälp oss stoppa det, framhåller Polisen södra Roslagen på sociala medier och fortsätter:

Under nationell trafikvecka vecka 50 (8–14 december) gör polisen extra nykterhetskontroller i hela landet. Alkohol och droger ligger bakom många av årets 174 dödsolyckor.

"Ska bort från vägarna"

Polisen genomför cirka tio nationella trafikveckor om året. Fokuset skiftar och kan vara exempelvis hastighetskontroller eller att upptäcka kriminell aktivitet i trafiken.

Den här veckan handlar det alltså om nykterhet.

– Onyktra förare utsätter både sig själva och andra för livsfara. Våra kontroller ska få bort dem från vägarna – och rädda liv, understryker polisen.

Uppmaningen: tipsa polisen

Polisen går samtidigt ut med en uppmaning till svenskarna. Om du misstänker att någon kör påverkad – tipsa polisen.

– Varje dag kör tusentals påverkade av droger eller alkohol i trafiken, skriver polisen i skånska Klippan på Facebook.

– Tillsammans räddar vi liv. 

Vill du tipsa polisen om någon som kör eller kommer att köra berusad kan du ringa 114 14. Är situationen akut, ring 112.

– Kom ihåg att lämna så mycket information du kan om fordon, tidpunkter, resväg med mera. Du kan vara anonym, uppmanar polisen.

LÄS MER: ”Fullständig katastrof” för alla som vill sälja bilen

Därför informerar polisen i förväg

Visionen för myndighetens trafiksäkerhetsarbete är att ingen ska dö eller skadas allvarligt i trafiken. Att öka andelen nyktra förare beskrivs som ett prioritet i frågan.

Sedan ett tag tillbaka väljer dessutom polisen i förväg att informera om insatserna, vilket har visat sig vara effektivt.

Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt, har Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, tidigare sagt.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


9 dec 2025

“Börja omedelbart” – blixtorder från Putin

2025 12 09

Rysslands regering bör “omedelbart sätta igång” med en plan för strukturella förändringar i den ryska ekonomin.

Så lyder den senaste ordern från diktatorn Vladimir Putin efter ett möte med rådet för strategisk utveckling och nationella projekt under gårdagen.

Syftet är att “accelerera” tillväxten till globala nivåer, rapporterar oberoende The Moscow Times.

– I år har den ryska ekonomins tillväxttakt passerat den förväntade avmattningsfasen, säger Putin enligt tidningen.

Tre gånger mindre

Rysslands BNP uppskattas i slutet av året att växa med blott 1 procent. Det är tre gånger mindre än den globala ekonomin, som Internationella valutafonden spår kommer att växa med 3,2 procent.

Motsvarande siffror för USA väntas bli 2 procent och Ryssland förväntas ligga drygt fem gånger sämre till än Kina och Indien.

– Förutsättningar och möjligheter har nu skapats för att gradvis börja öka den ekonomiska dynamiken, säger Putin i ett tal enligt Moscow Times, och syftar på att inflationen, som är skyhög, har börjat minska.

"Inom alla livets områden"

Putins order omfattar också strukturen för Rysslands utrikeshandel. Diktatorn kräver att den måste bli mer tekniskt avancerad.

Minst 40 procent av företagen inom råvaruindustrin måste lansera produktivitetshöjande projekt.

– Istället för att bara importera måste ekonomin generera globalt konkurrenskraftiga lösningar, och inhemska innovationer måste dyka upp "inom alla livets områden", skriver den ryska tidningen och hänvisar till Putins tal.

LÄS MER: ”Inom två veckor” – jättebesked för Ukraina närmar sig

Riskerar att floppa

Diktatorns besked är att Ryssland ska komma ikapp den globala ekonomin 2018, som den var under Putins tredje presidentperiod. Då antogs det att Rysslands BNP skulle öka med 17,4 procent under de kommande sex åren.

Den prognosen floppade – ökningen landade enbart på 11,6 procent.

Andra mål i Putins nationella projekt misslyckades också: istället för att avta accelererade den naturliga befolkningsminskningen och nådde 4 miljoner människor, och realinkomsterna förblev under 2013 års nivåer, skriver Moscow Times.

Den ryska tidningen framhåller också att den ryska regeringen, i kontrast till Putins krav, inte förväntar sig någon betydande acceleration av den ekonomiska tillväxten under 2026.

LÄS MER: Jätteattack mot rysk stad – ”70 procent förstört”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen