Största Natoövningen sedan kalla kriget – Så gör Sverige

2022 03 14

I dag kommer ett 20-tal Natoländer inleda en jättelik militärövning i Norge som avslutas  den 1 april.

Övningen går under namnet ”Cold Response” och är den största Natoövningen i Norge sedan kalla kriget. 

Sverige och Finland

I Sverige och Finland är debatten om ett medlemskap i militäralliansen hetare än någonsin. Grannländerna har dock deklarerat att de inte kommer att ansöka om ett medlemskap, men opinionsundersökningar har visat att en övervägande majoritet av befolkningen i Sverige och Finland säger ja till Nato.

Trots avsaknaden av ett medlemskap kommer Sverige och Finland att delta i övningen som omfattar 35 000 soldater från 26 länder, rapporterar High North News.

De enda länderna utanför Nato

Sverige och Finland är de enda länderna utanför Nato som kommer att delta i övningen. De andra länderna övar utifrån artikel 5 i Natofördraget, som innebär att ett angrepp på en Natomedlem är ett angrepp på hela alliansen.  

Men Sverige kommer i likhet med sin nordiska granne att delta i övningen ”utifrån sina egna utgångspunkter”.

– Finland utövar som icke-medlem i försvarspakten, inte i verksamhet i enlighet med artikel 5. Vi deltar alltid i internationella övningar från våra egna utgångspunkter, säger Jere Paldanius, finska huvudstabens informatör, till Svenska Yle.

Svenska och finska soldater övar tillsammans

– De svenska markförbandens deltagande utgörs av en reducerad brigadstridsgrupp som organiseras tillsammans med finska arméförband. De svenska deltagarna på markarenan är cirka 1 500 soldater och officerare, uppger Försvarsmakten i ett uttalande.

Förutom de svenska markförbanden deltar även flygvapnet med förband ur Norrbottens flygflottilj, F 21, med Jas 39 Gripen.

– Att finska soldater övar som en del av en svensk brigad ger Finland och Sverige möjlighet att utveckla förmågan att agera operativt tillsammans, framhäver Tero Ylitalo, finska arméns operationschef brigadgeneral, i ett pressmeddelande.

Här genomförs övningen

Övningen kommer att genomföras med markövningsområde i flera delar av Norge. Markövningsområdet i norra Norge sträcker sig från Narvik i söder till Finnmark i norr. Den svensk-finska brigadstridsgruppen kommer huvudsakligen genomföra sin största del av övningen i Troms fylke, rapporterar Försvarsmakten.

Ryssland är informerade

Ryssland har fått information om den jättelika Natoövningen.

– Vi har fört dialog med Ryssland om övningen och de vet om att den kommer att bli genomförd, säger Norges försvarsminister Odd Roger Enoksen till Svenska Yle.

Natoländerna som deltar med soldater

  • Kanada
  • Danmark
  • Storbritannien
  • Frankrike
  • Belgien
  • Nederländerna
  • Italien
  • Grekland
  • Turkiet
  • Tyskland
  • Spanien
  • Polen
  • Tjeckien
  • Ungern
  • Estland
  • Letland
  • Litauen
  • Rumänien
  • Slovenien
  • Kroatien
  • Montenegro
  • Nordmakedonien

Foto: Emy Åklundh, Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen