Största Natoövningen sedan kalla kriget – Så gör Sverige

2022 03 14

I dag kommer ett 20-tal Natoländer inleda en jättelik militärövning i Norge som avslutas  den 1 april.

Övningen går under namnet ”Cold Response” och är den största Natoövningen i Norge sedan kalla kriget. 

Sverige och Finland

I Sverige och Finland är debatten om ett medlemskap i militäralliansen hetare än någonsin. Grannländerna har dock deklarerat att de inte kommer att ansöka om ett medlemskap, men opinionsundersökningar har visat att en övervägande majoritet av befolkningen i Sverige och Finland säger ja till Nato.

Trots avsaknaden av ett medlemskap kommer Sverige och Finland att delta i övningen som omfattar 35 000 soldater från 26 länder, rapporterar High North News.

De enda länderna utanför Nato

Sverige och Finland är de enda länderna utanför Nato som kommer att delta i övningen. De andra länderna övar utifrån artikel 5 i Natofördraget, som innebär att ett angrepp på en Natomedlem är ett angrepp på hela alliansen.  

Men Sverige kommer i likhet med sin nordiska granne att delta i övningen ”utifrån sina egna utgångspunkter”.

– Finland utövar som icke-medlem i försvarspakten, inte i verksamhet i enlighet med artikel 5. Vi deltar alltid i internationella övningar från våra egna utgångspunkter, säger Jere Paldanius, finska huvudstabens informatör, till Svenska Yle.

Svenska och finska soldater övar tillsammans

– De svenska markförbandens deltagande utgörs av en reducerad brigadstridsgrupp som organiseras tillsammans med finska arméförband. De svenska deltagarna på markarenan är cirka 1 500 soldater och officerare, uppger Försvarsmakten i ett uttalande.

Förutom de svenska markförbanden deltar även flygvapnet med förband ur Norrbottens flygflottilj, F 21, med Jas 39 Gripen.

– Att finska soldater övar som en del av en svensk brigad ger Finland och Sverige möjlighet att utveckla förmågan att agera operativt tillsammans, framhäver Tero Ylitalo, finska arméns operationschef brigadgeneral, i ett pressmeddelande.

Här genomförs övningen

Övningen kommer att genomföras med markövningsområde i flera delar av Norge. Markövningsområdet i norra Norge sträcker sig från Narvik i söder till Finnmark i norr. Den svensk-finska brigadstridsgruppen kommer huvudsakligen genomföra sin största del av övningen i Troms fylke, rapporterar Försvarsmakten.

Ryssland är informerade

Ryssland har fått information om den jättelika Natoövningen.

– Vi har fört dialog med Ryssland om övningen och de vet om att den kommer att bli genomförd, säger Norges försvarsminister Odd Roger Enoksen till Svenska Yle.

Natoländerna som deltar med soldater

  • Kanada
  • Danmark
  • Storbritannien
  • Frankrike
  • Belgien
  • Nederländerna
  • Italien
  • Grekland
  • Turkiet
  • Tyskland
  • Spanien
  • Polen
  • Tjeckien
  • Ungern
  • Estland
  • Letland
  • Litauen
  • Rumänien
  • Slovenien
  • Kroatien
  • Montenegro
  • Nordmakedonien

Foto: Emy Åklundh, Försvarsmakten

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


05 aug 26

Glatt besked för alla som handlar på Willys

2026 08 06

Nu kommer glädjande nyheter för kunder som väljer att handla i Willys butiker.

Lågprisjätten toppar en åtråvärd lista som publicerats av jämförelsesajten Matpriskollen.

Listan handlar om vilka livsmedelsbutiker som genomfört störst prissänkningar i juli.

Willys utklassar konkurrenterna med prissänkningar på 0,5 procent, medan ingen annan kedja sänkte mer än 0,1 procent.

Det rör sig dessuto om en bred prissänkning. Inom sexton varukategorier genomförde Willys större prissänkningar än marknaden.

– Tyngst väger skafferi, snacks och mejeri, som står för 57 procent av hela sänkningen. Frukt & bär, där rörelserna alltid är stora av säsongsskäl, förklarar bara 6 procent. Tydligast är grönsaker, där marknaden höjde 0,7 procent medan Willys sänkte 0,6 procent, rapporterar Matpriskollen.

Efterlängtat besked

Beskedet innebär ett trendbrott i Willys butiker. På årsbasis har lågpriskedjan sänkt matpriserna minst av alla kedjor.

– Willys, vars hela affärsidé är att ha ”Sveriges billigaste matkasse”, har det senaste året faktiskt sänkt något mindre än marknaden i procent. Nu går man till motoffensiv, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Enligt Mazur syns en liknande prisutveckling hos lågpriskonkurrenten Lidl, som inte är med mätningen.

– När en kedja sänker mer än marknaden i sexton kategorier av sexton, och går emot marknaden på grönsaker, då är det inget kortsiktigt kampanjutspel och det drar med sig Lidl neråt i prissättningen, säger han. 

ANDRA LÄSER: Eldinferno över Ryssland 

Ica kan svara

Matpriskollen beskriver Willys prissänkningar i juli som en del av ett större priskrig.      

Enligt sajten kan både Ica och Coop komma att svara med egna prissänkningar.

–  Coop har sänkt priserna mest senaste året ihop med City Gross och dom kommer nog inte tillåta att prisgapet till Ica ökar igen. När marknadsledaren pressar priserna får det ekonomiska konsekvenser för hela branschen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för Volvo

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen