Största Natoövningen sedan kalla kriget – Så gör Sverige

2022 03 14

I dag kommer ett 20-tal Natoländer inleda en jättelik militärövning i Norge som avslutas  den 1 april.

Övningen går under namnet ”Cold Response” och är den största Natoövningen i Norge sedan kalla kriget. 

Sverige och Finland

I Sverige och Finland är debatten om ett medlemskap i militäralliansen hetare än någonsin. Grannländerna har dock deklarerat att de inte kommer att ansöka om ett medlemskap, men opinionsundersökningar har visat att en övervägande majoritet av befolkningen i Sverige och Finland säger ja till Nato.

Trots avsaknaden av ett medlemskap kommer Sverige och Finland att delta i övningen som omfattar 35 000 soldater från 26 länder, rapporterar High North News.

De enda länderna utanför Nato

Sverige och Finland är de enda länderna utanför Nato som kommer att delta i övningen. De andra länderna övar utifrån artikel 5 i Natofördraget, som innebär att ett angrepp på en Natomedlem är ett angrepp på hela alliansen.  

Men Sverige kommer i likhet med sin nordiska granne att delta i övningen ”utifrån sina egna utgångspunkter”.

– Finland utövar som icke-medlem i försvarspakten, inte i verksamhet i enlighet med artikel 5. Vi deltar alltid i internationella övningar från våra egna utgångspunkter, säger Jere Paldanius, finska huvudstabens informatör, till Svenska Yle.

Svenska och finska soldater övar tillsammans

– De svenska markförbandens deltagande utgörs av en reducerad brigadstridsgrupp som organiseras tillsammans med finska arméförband. De svenska deltagarna på markarenan är cirka 1 500 soldater och officerare, uppger Försvarsmakten i ett uttalande.

Förutom de svenska markförbanden deltar även flygvapnet med förband ur Norrbottens flygflottilj, F 21, med Jas 39 Gripen.

– Att finska soldater övar som en del av en svensk brigad ger Finland och Sverige möjlighet att utveckla förmågan att agera operativt tillsammans, framhäver Tero Ylitalo, finska arméns operationschef brigadgeneral, i ett pressmeddelande.

Här genomförs övningen

Övningen kommer att genomföras med markövningsområde i flera delar av Norge. Markövningsområdet i norra Norge sträcker sig från Narvik i söder till Finnmark i norr. Den svensk-finska brigadstridsgruppen kommer huvudsakligen genomföra sin största del av övningen i Troms fylke, rapporterar Försvarsmakten.

Ryssland är informerade

Ryssland har fått information om den jättelika Natoövningen.

– Vi har fört dialog med Ryssland om övningen och de vet om att den kommer att bli genomförd, säger Norges försvarsminister Odd Roger Enoksen till Svenska Yle.

Natoländerna som deltar med soldater

  • Kanada
  • Danmark
  • Storbritannien
  • Frankrike
  • Belgien
  • Nederländerna
  • Italien
  • Grekland
  • Turkiet
  • Tyskland
  • Spanien
  • Polen
  • Tjeckien
  • Ungern
  • Estland
  • Letland
  • Litauen
  • Rumänien
  • Slovenien
  • Kroatien
  • Montenegro
  • Nordmakedonien

Foto: Emy Åklundh, Försvarsmakten

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen