Största kärnkraftverket tvingas stänga – Partiledaren reagerar kraftigt

2022 02 10

Sveriges största och mest kraftfulla kärnreaktor kommer tillfälligt att tas ur bruk.

Beskedet kommer efter en upptäckt bränsleskada på reaktor 3 vid Oskarshamns kärnkraftverk. Skadan uppges vara så pass allvarlig att kärnkraftverket tvingas att agera snabbt och stoppar produktionen från och med den 19 februari.

I nuläget är Oskarshamn 3 Sveriges största elproducent. 

Per Bolunds kritik

Beskedet om nedstängningen har fått Miljöpartiets språkrör Per Bolund att reagera. Han kommenterar händelsen via sitt Twitterkonto:

– Den svenska kärnkraften drabbas återkommande av driftstörningar och avstängningar. Så mycket för planerbar baskraft…, skriver Bolund.

Vill ha nya diskussioner

Miljöpartiets språkrör fortsätter sin kritik via sociala medier. Vidare skickar han ut en fråga till sina följare:

– Kan vi istället diskutera hur vi kan få ett elsystem som sammantaget levererar stabilt och till så låg kostnad som möjligt?

Per Bolund framhäver slutligen att vind som balanseras av vattenkraft och framtida lagring med vätgas och batterier är bättre alternativ än kärnkraft i ett framtida elsystem.

Kan påverka elpriserna

Beskedet om nedstängningen av Oskarshamn 3 kan slå hårt mot svenska folkets plånböcker. Experter från Svenska Kraftnät, myndigheten som ansvarar för elöverföringssystemet i Sverige, framhäver att stoppet kan innebära att Sverige blir mer beroende av importerad el.

– Ja så är det. När stor elproduktion försvinner i södra Sverige och vi minskar överföringskapaciteten blir vi dubbelt mer importberoende, säger Patrik Svensson, från Svenska Kraftnäts presstjänst, till SVT.

Väderberoende

Hur elsystemet kommer att påverkas av nedstängningen är starkt beroende av vilket väder som vi får se på himlen. Kalla dagar och dagar utan vind kan få konsekvenser och leda till höjda elpriser, rapporterar SVT.

Nio dagar

Enligt kärnkraftverkets ägare, OKG, kommer reaktorn att vara ur produktion i nio dagar. Den 27 februari planeras den åter att vara i drift.

Totalt 6 reaktorer i drift

Sverige har totalt 6 stycken kärnkraftreaktorer som är i drift:

◾Oskarshamn 3  Oskarshamn  Kalmar län

◾Ringhals 3          Varberg             Hallands län

◾Ringhals 4          Varberg             Hallands län

◾Forsmark 1        Östhammar    Uppsala län

◾Forsmark 2        Östhammar    Uppsala län

◾Forsmark 3        Östhammar    Uppsala län

30 % av Sveriges el

– Kärnkraften står för cirka 30 procent av elproduktionen i Sverige. Det finns sex kärnreaktorer i drift i Sverige, fördelade på tre kärnkraftverk. Ägarna planerar att driva dessa till omkring år 2040, förklarar Strålsäkerhetsmyndigheten på sin webbsida.

Totalt 7 reaktorer avstängda

Sedan tidigare har flera reaktorer stängs av i Sverige. Totals handlar det om 7 stycken reaktorer varav den första stängdes av redan 1999; Barsebäck 1 i Kävlinge kommun mellan Lund och Landskrona i Skåne.

◾Oskarshamn 1  Oskarshamn   Avstängd 2017

◾Oskarshamn 2  Oskarshamn   Avstängd 2015

◾Ringhals 1          Varberg              Avstängd 2020

◾Ringhals 2          Varberg              Avstängd 2019

◾Barsebäck 1      Kävlinge            Avstängd 1999

◾Barsebäck 2      Kävlinge            Avstängd 2005

◾Ågesta                 Huddinge          Avstängd 1974

Foto: OKG FB

Text: Redaktionen


20 maj 2026

S har vänt – grundlagen ska ändras

2026 05 21

En av Sveriges fyra grundlagar har idag fått ett första klartecken att ändras.

Det står klart efter en omröstning i Sveriges riksdag på onsdagen.

Sakfrågan det gäller är det förslag som Tidöpartierna tidigare lagt fram, nämligen möjligheten att dra in svenska medborgarskap för personer som döms för brott som allvarligt skadar Sveriges “vitala intressen”. 

Så som grundlagen idag är formulerad är det inte möjligt.

– Ingen svensk medborgare får fråntas sitt medborgarskap, står det i den sjunde paragrafen i andra kapitlet av Regeringsformen, en av Sveriges fyra grundlagar.

S har svängt i frågan

På onsdagen togs alltså det första steget till att ändra lagen. Eftersom det är en grundlag som ska ändras krävs dock att förslaget klarar sig igenom en ny omröstning även efter höstens riksdagsval.

– Det här är det första beslutet om förslaget. Riksdagen sa ja till att anta förslaget som vilande, framhålls i ett uttalande från Sveriges riksdag.

Klubbandet idag sker fyra månader efter att Socialdemokraterna svängt i frågan. Tidigare var partiet emot ändringen, men valde att byta sida i januari.

– Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier och annat, och då behöver vi få till en lagstiftning. Där tror vi att “vitala intressen” kan fungera väldigt bra. sade Amalia Rud Stenlöf (S), ledamot i riksdagens konstitutionsutskott, till SR då.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Ska användas mot gängledare

Anledningen till att S tidigare sade nej till Tidöpartiernas förslag var att “vitala intressen” inte var tillräckligt definierade.

I motsats till flera andra länder finns det ingen möjlighet att återkalla ett svenskt medborgarskap från den som har förvärvat medborgarskapet på felaktiga grunder eller som har dömts för allvarlig brottslighet. Att införa en sådan möjlighet handlar om att markera medborgarskapet betydelse och vår nolltolerans mot missbruk och allvarlig brottslighet, sade migrationsminister Johan Forssell (M) när utredningen lades fram förra året. 

Det svenska medborgarskapet ska också kunna dras in om man fuskat eller hotat sig till beslutet. Indragningen kan bara gälla för den som har dubbelt medborgarskap och väntas framför allt kunna användas mot kriminella gängledare.

LÄS MER: Plötsligt stopp i Moskva

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 maj 2026

UPPGIFTER: Ryssland på väg att förlora kriget

2026 05 21

Ryssland uppges gå mot förlust på slagfältet i Ukraina.

Tidigare i veckan gav Kinas ledare Xi Jinping beskedet till Donald Trump att Vladimir Putin kan ångra den fullskaliga invasionen av Ukraina, uppgav Financial Times.

Mycket talar för att den kinesiska diktatorn har rätt.

Det framhåller Brett H. McGurk, global analytiker på CNN och tidigare säkerhetsrådgivare åt de tidigare presidenterna George W. Bush, Barack Obama, Joe Biden och Donald Trump under den sistnämndas förra mandatperiod.

Putin hade hoppats att 2026 skulle bli året då hans styrkor – möjliggjorda av hans fördelar i fråga om massa och manskap – skulle bryta igenom frontlinjerna och erövra de omstridda regionerna i östra Ukraina. Det har inte hänt, framhäver analytikern till den egna kanalen och tillägger:

– Hittills är det Ukraina – inte Ryssland – som har uppnått nettoterritoriella vinster i år, tillsammans med att ha tillfogat Rysslands invasionsstyrkor massiva förluster. 

"Extraordinära" förluster

Donald Trump har tidigare utgått från att Ukraina, i egenskap av en mindre makt, kommer att behöva göra eftergifter för att nå en fredsuppgörelse med Ryssland.

– Det antagandet, som, en gång var tveksamt, är nu falskt, menar Brett H. McGurk.

Analytikern pekar på västs uppskattningar om att ryska soldatförluster närmar sig eller överstiger 30 000-40 000 soldater i månaden. 

Det anses vara en extraordinär siffra med tanke på att Ryssland inte gör några territoriella vinster.

– Trots enorma och växande förluster för Ryssland har Putin alltså föga att visa upp från sitt krig i Ukraina och trenderna verkar bara förvärras månad för månad, skriver McGurk.

LÄS MER: Ryska stridsflyg i luften – britterna fruktar katastrof

Uppmanar Trump att passa på

Två andra faktorer som talar för ett ryskt nederlag är den usla ekonomin och Ukrainas utökade förmåga att genomföra motattacker långt in i Ryssland.

Bett H. McGurk uppmanar Vita huset att ta vara på det förändrade läget.

– För Trump ligger den bästa chansen att avsluta kriget nu inte i att anta ukrainsk svaghet, som Trump har gjort hittills, utan i att erkänna Rysslands ökande sårbarhet. Det finns nu möjligheter att tvinga fram en uppgörelse på villkor som är acceptabla för Ukraina – och Washington bör använda den.

LÄS MER: 83 000 döda – chockbesked för Putin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen