Stormakt inleder samarbete med talibanerna

2023 05 08

Kina investerar i ökad handel med Afghanistan.

Under söndagen möttes Kinas, Pakistans och Afghanistans utrikesministrar i Pakistans huvudstad Islamabad för möte om framtida samarbete.

De tre nationerna ska ha diskuterat framtida arbete för säkerhet och kontraterrorism, enligt Al Jazeera.

– Vi hoppas att talibanerna omfamnar en inkluderande regering med måttfull politik och att de kan behålla vänskapliga relationer med sina grannländer, säger Kinas utrikesminister Qin Gang på en pressträff enligt VOA News.

Investera i naturtillgångar

Sedan USA drog ur sina trupper ur Afghanistan 2021 har landet återigen styrts av talibaner, vilket lett till humanitär och ekonomisk katastrof.

Kina vill öka samarbetet med Afghanistan samt investera i landets naturtillgångar vilket skulle bryta den internationella isolation som Afghanistan befinner sig.

Mineraler som är viktiga

Talibanerna har sedan de tog över landet velat stärka samarbetet med Kina enligt Al Jazeera.

Afghanistan har naturtillgångar så som koppar och litium vilket är viktiga mineraler för framtidens industri.

Gamla silkesvägen

Afghanistans utrikesminister Amir Khan Muttaqi har reseförbud på begäran av FN:s säkerhetsråd, men fick det upphävt för sin resa till Islamabad.

I Pakistan har Kina redan investerat miljarder dollar för konstruktion av vägar, järnvägar och hamnar mellan länderna. Investeringarna i infrastruktur i dessa länder är en del av projektet ”Ett bälte, en väg” vilket ämnar att återupprätta den gamla silkesvägen.

– Vi välkomnar Afghanistan i ”Ett bälte, en väg” samarbetet och stöttar landets integration i ett regionalt ekonomiskt samarbete, säger Qin Gang enligt Al Jazeera.

Ekonomiskt stöd och terrorbekämpning

Attentaten från terrorgruppen TTP har ökat i Pakistan sedan USA lämnade Afghanistan.

Både Kina och Pakistan vill därför ha garantier på att Afghanistan ska bekämpa terrorgrupperna i landet innan de börjar investera i infrastruktur.

– Kina och Pakistan understryker behovet att vi ger fortsatt stöd och assistans till Afghanistan vilket inkluderar att vi återöppnar deras internationellt finansiella låsningar, säger Pakistans utrikesdepartement i ett pressmeddelande.

Foto: B. Ahmad

Text: Redaktionen


16 jul 2026

Ryssland vädjar till stormakt – behöver hjälp direkt

2026 07 16

Ryssland har vänt sig till en stormakt om hjälp.

Ryssland uppges ha bett Indien om mer bensin.

Stormakten nekar dock att bensin ska vara på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Söker nya leveranser

Ryssland har vänt sig till indiska raffinaderier för att öka importen av bensin, enligt industrikällor som Reuters hänvisar till.

De ryska energijättarna Rosneft, Gazprom Neft och Lukoil uppges ha kontaktat indiska företag för att få tillgång till större mängder bränsle.

– Källor vid tre indiska statliga raffinaderier uppgav att ryska företag hade kontaktat dem för att köpa mer bensin, men att de inte har några överskottsvolymer att exportera, skriver Reuters.

Enligt uppgifterna ska Ryssland även ha vänt sig till Kazakstan för att köpa in bensin efter att landets egna raffinaderier fått stora problem.

Leveranserna ska enligt Reuters sannolikt gå genom mellanhänder och handelsbolag.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Indien nekar

Minst 40 000 ton bensin uppges redan vara på väg mot Ryssland, men de berörda raffinaderierna förnekar att de säljer bränsle direkt till ryska bolag.

Även Indiens oljeminister Hardeep Singh Puri nekar till uppgifterna.

– Indien har inte sålt bensin till Ryssland, men det kan ha skett genom handelsbolag, säger Puri enligt Reuters.

Slår mot rysk raffinering

Den akuta bränslekrisen uppges vara en följd av ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Angreppen har slagit ut delar av landets raffinaderikapacitet, vilket har minskat produktionen av bensin, diesel och andra oljeprodukter.

Enligt Reuters uppgifter kan nära 40 procent av Rysslands raffinaderikapacitet vara ur funktion under de kommande två månaderna, även om inga nya attacker genomförs.

Rysslands bearbetning av råolja ska ha sjunkit till omkring 3,91 miljoner fat per dag i juli 2026 – den lägsta nivån på 21 år.

Som en följd av situationen har Moskva infört flera exportbegränsningar.

Ryssland har stoppat export av bensin sedan april, flygbränsle sedan juni och diesel från juli.

Trots de nya leveranserna från Indien och andra länder väntas mängderna inte vara tillräckliga för att lösa Rysslands problem.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin helt desperat – kan attackera sitt eget land

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen