Storfilmen den “mest ogillade sedan Snövit” – har premiär 17 juli

2026 07 09

Snart har Christopher Nolans “The Odyssey” premiär.

Från och med den 17 juli går det att se den nya storfilmen på svenska biografer.

Christopher Nolan har med filmer som Interstellar, Inception och Tenet etablerat sig som en av de främsta regissörerna i världen.

Men när Nolan nu tar sig an det klassiska verket tycks internet ha vänt sig emot filmen helt och hållet.

Negativa reaktioner

Tredjepartsuppskattningar från Universal Pictures huvudsakliga uppladdning placerade filmtrailern på runt 51 000 gilla-markeringar mot 255 000 ogilla-markeringar, vilket motsvarar ungefär 83 procent negativa reaktioner. 

Andra mätverktyg, som gjorde kontroller vid olika tidpunkter, visade liknande siffror, rapporterar First Curiosity och Primetimer.

Data från Return YouTube Dislike visade att trailern låg på närmare 233 000 ogilla-markeringar mot 50 000 gilla-markeringar, medan en annan rapport som använde uppskattningar från webbläsartillägg landade på närmare 80 procent negativt totalt sett. 

Mest ogillade sedan Snövit

Baserat på siffrorna rör det sig om de mest negativa reaktionerna inför en Christopher Nolan-film någonsin.

Det är också den mest ogillade trailern sedan Disneys Snövit från 2025 – som har landat på ett betyg på 2,2 på IMDB.

Läs mer: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Därför är folk arga

En av anledningarna till att folk är arga har med castingen att göra – där det exempelvis inte finns några greker bland skådespelarna, rapporterar BBC.

Så här skriver den grekisk-brittiska journalisten Chris Cotonou:

– Om din film har som mål att representera världen, borde det då inte vara självklart att fylla en av platserna vid detta stora, underbart mångkulturella bord med de människor som har den mest autentiska kopplingen till källan? 

“Som om det vore historiskt”

Professor Susan Deacy, författare till The Greek Gods and Their Worlds, ser på det annorlunda.

– Jag undrar om vi har blivit benägna att behandla mytologiskt material som om det vore historiskt material. Samtidigt omtolkas Odysséen ständigt, och i stort sett varje tidsålder skapar sin egen Homeros. 

Läs mer: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: M. Husey

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Ny regel för pensionärer – måste anmäla direkt

2026 08 28

Pensionsmyndigheten går ut med en viktig uppmaning.

Sedan den 1 juli gäller nya regler vid pensionsutbetalningar.

Det handlar om en sanktionsavgift och en bidragsspärr, som införts för att motverka felaktiga utbetalningar och bidragsbrott.

– En sanktionsavgift är en avgift du kan behöva betala om du har orsakat en felaktig utbetalning och du har fått ett beslut om återkrav, uppger myndigheten.

Viktigt att anmäla

Med anledning av regeländringen uppmanar Pensionsmyndigheten nu svenska pensionärer att vara extra vaksamma gällande sina utbetalningar.

Vissa förändringar måste anmälas direkt. Annars är risken att man åker på en onödig avgift.

Sanktionsavgiften motsvarar 25 procent av det belopp som ska återbetalas. Under år 2026 kommer en beslutad sanktionsavgift vara minst 2 368 kr, framhåller myndigheten.

Bidragsspärr

Pensionsmyndigheten kan framöver också besluta om en bidragsspärr. Det kan bli aktuellt om någon medvetet eller av grov vårdslöshet lämnat in oriktiga uppgifter, inte anmält ändringar som berör pensionen eller avstått från att lämna in vissa uppgifter.

– En bidragsspärr betyder att du under en viss tid inte har rätt till en ersättning från oss. Det kan vara från tre månader till tre år, uppger myndigheten.

Läs också: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

14 dagar

Förändringar som kan påverka pensionen ska göras inom 14 dagar, vilket är viktigt då Pensionsmyndigheten gör regelbundna kontroller hos exempelvis Skatteverket och olika tjänstepensionsbolag.

– Du ansvarar själv för att meddela oss om det skett en förändring som kan påverka din pension eller andra förmåner, framhåller myndigheten.

Förändringar som kan påverka pensionen är exempelvis om man:

  • Flyttar ihop med din make, maka eller registrerade partner efter att ni har bott isär.
  • Blir sambo med någon du har eller har haft barn tillsammans med sedan tidigare.
  • Blir ensamstående eller flyttar till ett äldreboende.
  • Flyttar utanför Sverige.
  • Får ny eller ändrad pension eller livränta från ett annat land.

När det gäller elstöd behöver det inte anmälas.

Källa: Pensionsmyndigheten

Läs mer: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen