Storbritanniens vaccinering en succé

2021 05 17

Samarbetet med Astra Zeneca har lyckats mycket bra och i dag öppnar landet upp igen.
 

Under större delen av januari låg dödstalen på cirka 1 500 per dag med ett max på över 1 800 dödsfall men landets framgångsrika vaccinationskampanj har nu fått ned dödstalen till bara cirka 25 per dag. Översatt till Sveriges befolkningsstorlek motsvarar det blott cirka 4 dödsfall per dag och nu kan britterna fira sin framgång med att öppna upp landet idag måndag.

Efter den inledande vågen i Italien, Spanien och Frankrike slog den europeiska virusvågen med brutal kraft mot Storbritannien som var ett av de länder som under en period drabbades hårdast i världen med tusentals dödsoffer per dag. Men landet lyckades i samarbete med Astra Zeneca få till en mycket snabb vaccinering och satsningen blev en stor succé. Britterna har nu genomfört 82 vaccinationer per 100 invånare och totalt har över 36 miljoner invånare vaccinerats.

Inte bara dödsfallen har minskat kraftigt utan även smittspridningen och trycket på sjukvården och idag måndag genomförs en rad lättnader i England:

✅ Människor får kramas och träffas inomhus i mindre grupper igen och upp till 30 utomhus.

✅ Övernattningar hos vänner tillåts igen.

✅ Pubar, barer och restauranger får servera inomhus igen.

✅ Hotell, museum, biografer, lekland, teatrar, konserthallar och idrottsanläggningar får öppna igen.

Även Skottland och Wales genomför en rad lättnader. Premiärminister Boris Johnson är lycklig men uppmanar samtidigt sina landsmän till försiktighet.

– Tillsammans har vi nått en ny milstolpe i vår väg bort från lockdown. Men vi måste vara försiktiga och alla måste ta sin del genom att testa sig två gånger i veckan, kliva fram och vaccinera sig och komma ihåg händer, ansikte, distans och frisk luft. Jag uppmanar alla att vara försiktiga och att ta sitt ansvar nu när vi kan njuta av våra nya friheter idag, säger Boris Johnson enligt BBC News.

ANALYS

Vaccinet fungerar fantastiskt bra och även AstraZeneca, som fått så mycket kritik, har visat sig mycket effektivt.

[yop_poll id="42"]

08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen