STORBRITANNIEN: Polis har förlorat livet – tragisk olycka

2023 08 29

Ett mycket tragiskt dödsfall har skett i Storbritannien.

I Nottinghamshire i de centrala delarna av landet har en polis dött i samband med att ha försökt rädda livet på en man.

Närmare bestämt var det i byn Balderton utanför Newark som händelsen ägde rum.

Polis kallades till ett bostadsområde då allmänheten uttryckt oro över en persons säkerhet.

Det rapporterar BBC.

Räddade mannen

Den 46-årige polisen Graham Saville var en av poliserna som tog sig till platsen där en 29-årig man befann sig på ett tågspår i ett kritiskt hälsotillstånd.

Saville tog sig dit, och ska på något sätt ha fastnat på tågspåret när han försökte hjälpa mannen, och blev påkörd av ett inkommande tåg.

Efter händelsen fördes han till sjukhus men hans skador var för svåra, och Saville avled med sin familj vid sin sida.

– Graham var en enormt respekterad och populär kollega och hans död i tjänsten har kommit som en enorm chock för oss alla, säger Nottinghamshires polischef Kate Meynell.

– Idag är en sorgens dag för hela polisfamiljen.

Mannen överlevde

Meynell uttrycker även tacksamhet till kollegor på plats som gjorde vad de kunde för att rädda livet på Saville efter det att han blivit påkörd.

Mannen som Saville försökte rädda fördes till sjukhus då han fått skador av elstötar från tågspåret, men hans skador är inte livshotande.

Myndigheter kommer nu att utreda exakt vad det är som har hänt.

Premiärministern kommenterar

Storbritanniens premiärminister Rishi Sunak har kommenterat händelsen.

– Jag är ledsen att höra om Savilles bortgång, framhåller han via X.

– Det är ett bevis på hans mod att han dog i tjänsten och en fruktansvärd påminnelse om det arbete polisen gör varje dag för att hålla oss säkra.

Flaggor på halv stång

Den brittiska polisstyrkan kommer nu att ha flaggorna på halv stång för att hedra den bortgångne polisen.

En insamling har även startat för Savilles familj, rapporterar Sky News.

Foto: A. Marinkovic

Text: Redaktionen


16 april 2026

Populärt kaffe försvinner från butiker – säljs på ICA och Willys

2026 04 16

Ett välkänt kaffe går i graven.

Detta då ett historiskt rosteri i Uppsala tvingas stänga.

Kaffet kommer fortfarande att säljas i flera stora matbutiker, bland annat ICA och Willys, tills det att lagret tar slut.

Stänger efter 130 år

Lindvalls kaffe har rostat kaffe i Uppsala i över 130 år, men verksamheten ska nu stängas.

Orsaken är att Trafikverket behöver området för utbyggnaden av järnvägen till fyrspår.

Beslutet innebär att ett av Sveriges äldsta familjeägda kafferosterier lämnar platsen där det funnits i generationer, och att matjättarnas hyllor med kaffet kommer eka tomma.

Cirka 20 anställda påverkas av stängningen, och företaget har samtidigt försökt hitta möjligheter att fortsätta verksamheten på annan ort – men utan någon klar lösning.

Trafikverkets ersättning för att bygga ett nytt rosteri är för liten.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Stark efterfrågan trots stängning

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, sade Ulf Lindvall, vd på Lindvalls, till SVT, när beskedet kom i fjol.

Trots detta har efterfrågan på Lindvalls kaffe ökat kraftigt den sista tiden.

Enligt företaget rostas nu omkring 260 ton kaffe i månaden.

– Vi rostar mer än vad vi någonsin gjort tidigare. Så vi slår rekord efter rekord här nu, säger Ulf Lindvall till SR.

Han beskriver samtidigt situationen som motsägelsefull.

– Allting känns jättemärkligt. Att när det går som bäst så kommer någon och säger åt en att du måste stänga ner verksamheten, säger han.

Fortsätter säljas i matbutiker

Trots att rosteriet nu stänger helt försvinner inte kaffet direkt från hyllorna.

Lindvalls kaffe finns fortfarande hos flera stora matkedjor, bland annat ICA och Willys, där produkterna säljs parallellt med andra varumärken.

Hur länge dessa kommer finnas kvar i butik beror på hur stora lager som finns hos återförsäljare.

LÄS MER: Klädbolag rusar 600 procent på börsen

Foto: John ydju

Text: Redaktionen


16 april 2026

Kan bli iskallt i Sverige – värsta i modern tid

2026 04 16

Det är betydligt mer sannolikt än tidigare trott att extrem iskyla kommer att slå mot bland annat Sverige.

Amoc, det stora systemet av havsströmmar i Atlanten, är närmare en kollaps än vad som tidigare befarats.

Det visar helt nya studier som får forskarna att hissa illröd varningsflagg, rapporterar The Guardian.

– Jag är nu alltmer orolig för att vi mycket väl kan passera den där brytpunkten för Amoc-nedstängningen, där den blir oundviklig, i mitten av detta århundrade, vilket är ganska nära, säger den tyska klimatprofessorn Stefan Rahmstorf till tidningen.

Modern istid

Amoc för med sig varmt vatten  från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa. Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

"Mer än 50 procents risk"

Systemet har kollapsat förr. Senast var för 12 000 år sedan, i samband med den senaste istiden.

Enligt den nya studien kan alltså brytpunkten passeras igen om ungefär 25 år. Ett scenario som måste undvikas till “varje pris”, enligt Rahmstorf som studerat Amoc i 35 år.

Jag argumenterade för detta när vi trodde att risken för en nedstängning av Amoc var kanske 5 procent, och även då sa vi att risken är för hög, med tanke på de massiva effekterna. Nu ser det ut som att den är mer än 50 procent. De mest dramatiska och drastiska klimatförändringarna vi ser under de senaste 100 000 åren av jordens historia har varit när Amoc ändrade tillstånd.

ANDRA LÄSER: ”JD Vance har misslyckats – han hade chansen”

"Mycket oroande"

Den nya studien publicerades i tidskriften Science Advances. I studien bedöms den största avmattningen av strömsystemet vara den mest realistiska. 

– Detta är ett viktigt och mycket oroande resultat. Det visar att de “pessimistiska” modellerna, som visar en stark försvagning av Amoc till 2100, tyvärr är de realistiska, eftersom de stämmer bättre överens med observationsdata, säger Stefan Rahmstorf.

ANDRA LÄSER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen