STORBRITANNIEN: Polis har förlorat livet – tragisk olycka

2023 08 29

Ett mycket tragiskt dödsfall har skett i Storbritannien.

I Nottinghamshire i de centrala delarna av landet har en polis dött i samband med att ha försökt rädda livet på en man.

Närmare bestämt var det i byn Balderton utanför Newark som händelsen ägde rum.

Polis kallades till ett bostadsområde då allmänheten uttryckt oro över en persons säkerhet.

Det rapporterar BBC.

Räddade mannen

Den 46-årige polisen Graham Saville var en av poliserna som tog sig till platsen där en 29-årig man befann sig på ett tågspår i ett kritiskt hälsotillstånd.

Saville tog sig dit, och ska på något sätt ha fastnat på tågspåret när han försökte hjälpa mannen, och blev påkörd av ett inkommande tåg.

Efter händelsen fördes han till sjukhus men hans skador var för svåra, och Saville avled med sin familj vid sin sida.

– Graham var en enormt respekterad och populär kollega och hans död i tjänsten har kommit som en enorm chock för oss alla, säger Nottinghamshires polischef Kate Meynell.

– Idag är en sorgens dag för hela polisfamiljen.

Mannen överlevde

Meynell uttrycker även tacksamhet till kollegor på plats som gjorde vad de kunde för att rädda livet på Saville efter det att han blivit påkörd.

Mannen som Saville försökte rädda fördes till sjukhus då han fått skador av elstötar från tågspåret, men hans skador är inte livshotande.

Myndigheter kommer nu att utreda exakt vad det är som har hänt.

Premiärministern kommenterar

Storbritanniens premiärminister Rishi Sunak har kommenterat händelsen.

– Jag är ledsen att höra om Savilles bortgång, framhåller han via X.

– Det är ett bevis på hans mod att han dog i tjänsten och en fruktansvärd påminnelse om det arbete polisen gör varje dag för att hålla oss säkra.

Flaggor på halv stång

Den brittiska polisstyrkan kommer nu att ha flaggorna på halv stång för att hedra den bortgångne polisen.

En insamling har även startat för Savilles familj, rapporterar Sky News.

Foto: A. Marinkovic

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


17 sep 2026

Blankt nej – nytt besked i regeringsfrågan

2026 09 18

Oppositionen har vunnit valet.

Nu ska de rödgröna partierna försöka enas om ett regeringsunderlag.

Tidigare under dagen öppnade Centerpartiet för en ren S-regering med stöd av MP, C och V.

– Varken V och C är intresserade av att MP får fördelen att sitta i regeringen, sade en C-källa till Aftonbladet.

Blankt nej

Nu svarar Vänsterpartiet.

V säger blankt nej till förslaget, rapporterar Aftonbladet.

Alla regeringsalternativ där V inte ingår ses som uteslutna, uppger tidningen med hänvisning till källor inom Vänsterpartiet.

”Alla ska med!”

Vänsterpartiets vice partiledare Ida Gabrielsson dömer också ut förslaget om en ren S-regering.

– Klart att alla fyra partier bör ta ansvar i regeringen, för stabiliteten, så att våra överenskommelser och budgetar kan genomföras. Nu testar C att säga nej till ännu ett parti, skriver hon på X och fortsätter:

– Tror ärligt talat det är bättre att inse att man måste börja säga ja istället! Alla ska med!

Samtal inleds i morgon

Talmannen Andreas Norlén kommer att inleda samtal med alla partiledare under fredagen. Detta efter att statsminister Ulf Kristersson (M) meddelat sin avgång under dagen.

– Talmannen har i dag tagit emot begäran om entledigande från statsminister Ulf Kristersson (M). Mot bakgrund av detta inleder talmannen uppdraget att ta fram förslag till ny statsminister, framhåller riksdagen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Ebba Busch: Vi står redo

Om förhandlingarna mellan de rödgröna partierna skulle kollapsa är högersidan redo att ta över ledartröjan, uppger KD-ledaren Ebba Busch.

– Det blågula laget har i fyra år visat att vi både kan enas och genomföra för Sverige nödvändiga reformer, politik och budget. Vi kan också konstatera att valresultatet gett Sverige en majoritet för en borgerlig ekonomisk politik framåt, det står vi redo att söka möjligheter kring framåt, skriver hon på X.

LÄS MER: Arbetslösheten minskar i Sverige – en grupp sticker ut 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen