Storbritannien pekar ut svensk stad – “existentiellt hot”

2023 09 27

Storbritanniens inrikesminister riktar blickarna mot Sverige.

Suella Braverman, inrikesminister i den brittiska regeringen, talade igår kväll inför en publik i Washington, USA.

Hon var en av talarna vid AEI, American Enterprise Institute, och varnade då för en situation hon menar utspelar sig i bland annat Sverige.

– Okontrollerad invandring, otillräcklig integration och en missriktad dogm om mångkultur har visat sig vara en giftig kombination för Europa under de senaste decennierna, sade Suella Braverman enligt BBC.

Nämnde svensk stad

Den brittiska ministern pekar ut illegal migration som ett “existentiellt” hot mot västvärldens politiska och kulturella institutioner.

Och i sitt tal gav hon ett svenskt exempel.

– Du kan se den spelas ut på gatorna i städer i hela Europa, sade Braverman när hon talade om att “mångkulturen har misslyckats”.

– Från Malmö, till Paris, Bryssel, till Leicester.

Ifrågasatte konvention

Suella Braverman ifrågasatte även om FN:s flyktingkonvention från 1951 är “lämplig för vår moderna tid eller i behov av reformer”.

– Vi kommer inte att kunna upprätthålla ett asylsystem om det i själva verket är tillräckligt att bara vara homosexuell eller kvinna och vara rädd för diskriminering i ditt ursprungsland för att kvalificera sig för skydd, sade inrikesministern.

Får hård kritik

Bravermans uttalanden har inte gått obemärkt förbi.

Och de får skarp kritik från flera håll.

Bland annat från FN:s flyktingorgan UNHCR som betonar att konventionen från 1951 “förblir ett livräddande instrument” med stor betydelse inte minst för ukrainska flyktingar idag.

– Behovet är inte reformer eller restriktiv tolkning, utan en starkare och mer konsekvent tillämpning av konventionen och dess underliggande princip om ansvarsfördelning, framhåller UNHCR i ett uttalande enligt BBC.

"Cynism och främlingsfientlighet"

Även Amnesty stämmer in i kritiken.

– Flyktingkonventionen är en hörnsten i det internationella rättssystemet och vi måste kalla detta angrepp på konventionen för vad det är: en uppvisning av cynism och främlingsfientlighet, säger Sacha Deshmukh, vd för Amnesty International UK.

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


Allt fler bilister drabbas av samma problem – bilarna förstörs

2023 12 04

Mekaniker uppmärksammar nu ett växande problem för bilister.

Under den senaste tiden har det varit mycket kallt i Sverige och många håller sig inomhus i den mån det är möjligt.

Samtidigt är det många som uppskattar att de har en bil att ta sig till jobbet med, men nu drabbas allt fler bilister av samma problem.

Problemet gör gällande obehagliga upptäckter under motorhuven, där råttor och möss flyttar in i allt högre grad.

Det rapporterar SVT.

“Klart de drivs”

Mössen och råttorna bosätter sig i motorutrymmet på bilarna och ställer till med problem.

Det är någonting som har blivit allt vanligare, förklarar bilmekanikern Fredrik, som SVT har pratat med.

– Min uppfattning är att de här problemen eskalerat. Klart de trivs här. Här har de ju en varm lägenhet de kan möblera, säger han.

Orsakar problem

Gnagarna orsakar problem för bilister, då de härjar runt i fordonet.

Det är någonting som Fredrik själv vittnar om när bilar har kommit in till hans verkstad.

– Det hade blivit kortslutning. När vi lyfte på huven förstod vi varför.

Kostsamma skador

Försäkringsbolaget Folksam understryker vikten av att hålla koll så att inga omfattande skador orsakas på bilarna.

– Eftersom råttor behöver gnaga för att tänderna inte ska bli för långa äter de gärna på inredning i bilkupén och kablar i motorutrymmet om de tagit sig. Det kan orsaka stora skador och kostsamma reparationer, framhåller Folksam.

Ger tips

Det finns några saker man kan göra för att hålla gnagare borta från bilen, bland annat skaffa en elektrisk råttskrämma som sänder ut ett högfrekvent ljud för att hålla råttorna borta.

– Du bör också se till att du har rent och städat i och runt bilen för att inte locka till sig gnagare. Ett annat tips är att flytta bilen varje dag för att störa råttorna, förklarar Folksam.

– En bil som står still under längre tid blir ett lätt villebråd i ett område där det finns råttor och möss.

Foto: M. Teirlinck

Text: Redaktionen


Flera telefonsamtal kan förbjudas – ”Hårresande granskning”

2023 12 04

Telefonförsäljning av krediter är i dag ett vanligt fenomen i Sverige.

Ihärdiga försäljare från diverse kreditbolag fortsätter att kontakta potentiella kunder via telefon.

Men nu kan samtalen få ett abrupt slut.  

Konsumentverket anser att ett förbud mot telefonförsäljning av krediter bör införas med omedelbar verkan.

I ett remissvar till utredningen "Ett förstärkt konsumentskydd mot riskfylld kreditgivning och överskuldsättning" konstaterar myndigheten att telefonförsäljning av krediter skapar betydande problem på kreditmarknaden och därför bör förbjudas.

– Det har vi fog för, vill jag påstå. Resultatet av vår granskning var minst sagt hårresande, framhåller Konsumentombudsmannen, KO, Cecilia Tisell.

Stress och uteblivna förklaringar

Cecilia Tisell pekar ut flera faktorer som talar för att ett förbud bör införas.

– Till exempel använder sig kreditförmedlare av flera marknadsföringsåtgärder som är svartlistade enligt marknadsföringslagen, de efterlever inte skriftlighetskravet och stressar konsumenter att så snabbt som möjligt signera kreditavtal.

Tisell tillägger att det även är vanligt förekommande att konsumenter inte får tillräckligt med information i säljsamtalen. Viktiga förklaringar, som krävs för att kunna fatta ett genomtänkt beslut, utelämnas i kommunikationen mellan säljare och kund.

– Av material som Konsumentverket har granskat framgår tydligt att konsumenter har svårt att förstå innebörden av krediterna som marknadsförs, konstaterar KO.

Accepterar inte ett nej

Konsumentverkets granskning visar dessutom att flera kreditförmedlare inte accepterar ett nej från konsumenter.

Flera anmälningar visar samma sak:

- Företagen fortsätter att kontakta konsumenter, trots att de sagt nej och bett om att inte bli kontaktade igen.

- Kreditförmedlare tar fram en kreditupplysning på konsumenten, trots att denne klart och tydligt sagt nej.

Hänvisar till tidigare förbud

År 2018 infördes ett förbud mot telefonförsäljning av premiepensionsprodukter.

Konsumentombudsmannen Cecilia Tissel anser att förbudet har resulterat i att marknadsföring av premiepensionsprodukter i stort sett har blivit kvitt sina problem.

– Detta talar starkt för att ett förbud mot telefonförsäljning av krediter kan vara ett effektivt sätt att minska problemen även på konsumentkreditmarknaden.

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen