STORBRITANNIEN: Beslut om könsidentitet väcker starka känslor

2024 05 16

Storbritanniens regering kommer med ett kontroversiellt besked om könsidentitet.

På brittiska skolor ska man hädanefter inte undervisa om könsidentitet.

Detta enligt nya riktlinjer som den brittiska regeringen har tagit fram för landets skolor, rapporterar BBC.

Det blir även förändringar när det gäller sexualundervisningen.

– Regeringskällor har berättat för BBC News om planer på att förbjuda sexualundervisning för elever under nio år samt undervisning om könsidentitet, uppger kanalen.

Ska inte undervisa om könsidentitet

Syftet med de nya riktlinjerna är bland annat att säkerställa att barn inte ”exponeras för störande innehåll”, enligt landets konservativa premiärminister, Rishi Sunak.

I Storbritannien har det varit en het debatt om könsidentitet under den senaste tiden.

Men nu vill alltså regeringen se till att begreppet inte ingår i skolundervisningen.

– Lärare i England kommer att bli tillsagda att inte undervisa ”om konceptet könsidentitet”, rapporterar Politico.

”Omstridda synsätt”

Den brittiska regeringen menar att det handlar om en försiktighetsåtgärd.

Man ska undvika att använda undervisningsmaterial som ”presenterar omstridda synsätt som fakta”, inklusive ”synsättet att könsidentitet är ett spektrum”.

Det innebär att brittiska skolor bara ska lära ut att det finns två kön, enligt förslaget.

– Det är biologiska kön är grunden för relations-, sexual- och hälsoundervisning – inte dessa omstridda synsätt, säger utbildningsminister Gillian Keegan till kanalen.

Enligt förslaget ska det också bli lättare för föräldrar att få tillgång till det undervisningsmaterial som används i skolan, så att föräldrarna själva kan se vad barnen får lära sig.

Får kritik

De nya riktlinjerna har dock fått kritik från flera håll.

Bland annat från lärarfacket National Education Union, som menar att lärarna redan undervisar på ett lämpligt och åldersanpassat sätt.

– Regeringen verkar vilja så frön av tvivel om att detta inte redan idag görs och tänks igenom noggrant av skolledare och lärare i hela landet, säger Daniel Kebede från National Education Union.

Foto: A Marinkovic

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen