Storbank meddelar: två nya ändringar när man betalar på nätet

2024 06 04

Nu agerar nästa storbank med nya villkor som ska gälla vid betalningar online.

Förra veckan meddelade Handelsbanken att man inför en “fördröjning” på två dagar när man tillfälligt höjer sin beloppsgräns i Swish.

På tisdagen är det SEB som meddelar flera förändringar.

– Vi ser väldigt allvarligt på det ökande antalet bedrägerier i Sverige och har de senaste åren vidtagit en rad åtgärder för att stärka skyddet för våra kunder liksom bankens egna förmågor att motverka finansiell brottslighet, säger Jonas Söderberg, chef för SEB:s divisioN Företag & Privatkunder, i en kommentar.

– Som en del av vårt löpande arbete med dessa frågor lanserar vi nu ett paket med ett antal nya säkerhetstillägg för våra privatkunder.

Två ändringar

Även hos SEB handlar det om en tidsfördröjning vid överföring och betalningar. Den delen börjar gälla idag.

– Vilket ger ökade möjligheter till att hinna stoppa dessa vid misstanke om bedrägeri, framhåller SEB.

Dessutom kommer kunden att kunna välja om en anhörig ska godkänna transaktionen innan de går iväg, en säkerhetsåtgärd som kallas för dubbelsignering eller dualitet. Den senare ändringen träder i kraft i mitten på juni.

Banken understryker dock att båda förändringarna är valfria och att det är upp till kunden att bestämma om man vill aktivera dem.

Kristersson: Måste stoppas

Beskedet från SEB kommer efter att regeringen påtalat att bankerna behöver göra mer för att förhindra bedrägerier där framför allt äldre pensionärer utsätts.

– Det är cyniskt och hänsynslöst och måste stoppas, säger statsminister Ulf Kristersson (M) på en pressträff.

Enligt SEB har man sedan tidigare infört en rad andra åtgärder. Där ingår bland annat beloppsbegränsningar på Swish och vid andra transaktioner.

Dessutom har man i maj gjort det möjligt att kunna avaktivera betalningar till utlandet.

– Vi är övertygade om att de åtgärder som både SEB och de andra bankerna nu vidtar starkt kommer att bidra till att bryta den negativa utveckling vi sett och stärka skyddet och tryggheten för våra kunder, säger Jonas Söderberg.

"Hot mot hela samhället"

Han tillägger:

– Då kriminella hela tiden försöker hitta nya sätt att utnyttja det finansiella systemet kommer vi även fortsättningsvis att löpande utveckla nya funktioner på detta område. Samtidigt är detta ett problem för och ett hot mot hela samhället och något som bankerna inte kan stoppa på egen hand. 

– Här måste hela samhället kraftsamla och vi hoppas få se fler åtgärder även från regeringen, brottsbekämpande myndigheter och telekombolag, inte minst vad gäller de lagändringar vi genom Bankföreningen länge har efterlyst.

Foto: Rupixen resp BankID

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 26

Skatt på ISK höjs kraftigt

2026 10 21

I dag använder över fyra miljoner svenskar investeringssparkontot ISK.

Snart höjs skatten på den populära sparformen.

Skatten på ISK – som räknas ut genom att statslåneräntan plus en procentenhet multipliceras med en schablonskatt på 30 procent – beräknas höjas från 1,065 procent till cirka 1,22 procent, rapporterar Di.

Det motsvarar en ökning på cirka 15 procent.

Då behöver du betala

Den som har ett sammanlagt sparande på högst 300 000 kronor på ISK behöver inte betala någon schablonskatt på sparandet. Det beror på att den skattefria grundnivån uppgår till 300 000 kronor sedan årsskiftet 2025/26.

För sparare med större kapital kan det däremot vara fördelaktigt att placera en del av pengarna i en annan sparform.

– För den som redan utnyttjat den skattefria delen på 300 000 kronor och vill ha ett räntesparande med en stabil men lite lägre avkastning kan en vanlig aktiedepå ge mer. Men om du förväntar dig en avkastning högre än 3,7 procent så ska du ha pengarna på ett investeringssparkonto, säger Länsförsäkringars sparekonom Stefan Westerberg till Di.

Kan tjäna mer 

En aktiedepå är ett konto där du kan köpa och sälja aktier och andra värdepapper. Till skillnad från ISK, där sparandet beskattas med en årlig schablonskatt, betalas skatt på ett depåkonto varje gång ett värdepapper säljs med vinst.

– Med en riktigt lång spartid, omkring 30 år, kan aktiedepån vinna genom att pengarna växer innan vinsten beskattas, säger Stefan Westberg till tidningen.  

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen 

Så beräknas ISK-skatten

- Med ett investeringssparkonto betalar du ingen skatt på de vinster du gör när du säljer aktier, fonder och andra tillgångar, och inte heller på räntor och utdelningar.

- Du kan inte heller göra avdrag i deklarationen om du gör förlust när du säljer värdepapper. Istället betalar du en schablonskatt på hela kapitalet varje år.

- Schablonskatten baseras på statslåneräntan och för 2026 är schablonskatten 1,065 procent.

Källa: Skandia 

Andra läser: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den 

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen