Stora slagsmål i Göteborg och Stockholm

2024 03 03

Stora slagsmål med många människor inblandade har ägt rum i både Göteborg och Stockholm under söndagen.

De stora bråken har ägt rum under eftermiddagen och kvällen i Sveriges två största städer.

I båda fallet tros ett större antal personer ha varit inblandade i slagsmålen.

Händelsen i Stockholm ska ha ägt rum vid 15-tiden.

– Det pågår en polisinsats vid Tele 2 arena med anledning av en fotbollsmatch, rapporterade polisen.

Många omhändertagna

Bråket ägde rum vid arenan i samband med fotbollsmatchen i Svenska cupen mellan Djurgården och IFK Göteborg.

Enligt polisen var det ett större antal personer som var inblandade i bråket.

– Polisen har proaktivt och ur ett brottsförebyggande perspektiv omhändertagit 19 individer i Blåsut som bedöms ha andra intentioner än att se på fotboll, meddelar polisen.

Personerna avlägsnades från platsen.

– Omhändertagandet har föregåtts av slagsmål och andra ordningsstörningar, enligt polisen.

Bråk på Kungsportsplatsen

Även i Göteborg har det varit slagsmål mellan olika fotbollssupportrar.

Det rör sig om ett större slagsmål som ägde rum på Kungsportsplatsen under söndagskvällen.

De inblandade ska enligt uppgift ha varit supportrar till fotbollsklubbarna Gais och Örgryte.

De har dock inte varit intresserade av att samarbeta med polisen.

– Vi är där med flera patruller. Det är ingen tvekan om att man slagits, men ingen av de här personer vill berätta något, säger Morten Gunneng, vakthavande befäl vid polisen i Region Väst, till GP.

”Suttit och druckit öl”

Slagsmålet ägde rum vid 19-tiden, ungefär fyra timmar efter att den aktuella matchen var slut.

– De hade väl suttit och druckit öl och fått syn på varandra. Patruller rapporterar att det springer runt folk och att man även hittat någon liggande på marken, berättar Gunneng.

Flera personer hade synliga skador, men har trots det inte velat svara på polisens frågor.

Ingen misstänkt har gripits, och ingen person har förts till sjukhus, enligt polisen.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm, Facebook

Text: Redaktionen


Sex länder går samman – markerar mot Trump

2026 01 04

Sex länder markerar mot USA:s president efter attacken mot Venezuela.

USA:s attack mot Venezuela tidigt på lördagen har lett till kraftiga reaktioner världen över.

Nicolas Maduro har förts ut ur landet och befinner sig nu i New York i väntan på rättegång.

Samtidigt går sex länder samman för att markera mot Donald Trump, rapporterar The Guardian.

Går samman

Spanien, Brasilien, Chile, Colombia, Mexiko och Uruguay har släppt ett gemensamt meddelande där de framhåller att USA:s aktioner “utgör ett extremt farligt prejudikat för fred och regional säkerhet och utsätter civilbefolkningen för fara”.

– Vi uttrycker vår djupa oro över och vårt avståndstagande från de militära handlingar som utförts ensidigt på venezuelanskt territorium, vilka strider mot folkrättens grundläggande principer, i synnerhet förbudet mot användning och hot om våld samt respekten för staters suveränitet och territoriella integritet.

“Oförenligt”

Det gemensamma meddelandet fortsätter.

– Vi uttrycker vår oro gällande varje försök till statlig kontroll, administration eller externt övertagande av naturresurser eller strategiska resurser, vilket är oförenligt med internationell rätt och hotar regionens politiska, ekonomiska och sociala stabilitet.

Läs mer: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Kristerssons kommentar

Många världsledare har kommenterat händelserna med olika uppfattningar om attacken.

En som uttryckt sina tankar är Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det venezuelanska folket har nu befriats från Maduros diktatur, skriver statsministern på X.

– Men alla stater har samtidigt ett ansvar att respektera och agera i enlighet med folkrätten. Det är dessutom ett långsiktigt säkerhetspolitiskt intresse för Sverige.

Domstol på Manhattan

Maduro och hans fru Cilia Flores väntas framträda i en federal domstol på Manhattan på måndagen.

Detta enligt en talesperson för domstolen, rapporterar BBC.

Läs mer: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen