11 jun 26

Stora problem hos Försäkringskassan

2023 07 23

Den statliga aktör som betalar ut bland annat föräldrapenning, sjukpenning och barnbidrag är under betydande press.

Försäkringskassan med sina 14 000 medarbetare från Ystad i söder till Kiruna i norr har drabbats av problem med sin service till allmänheten.

”20 stycken har slutat”

Sjukpensionären Jörgen Sköld i Malmö vittnar om det svåra läget.

När han ringde Försäkringskassan i tisdags angående sin ansökan om höjt bostadstillägg fick han följande besked.

– Det är 20 stycken som har slutat och vi har anställningsstopp.

Det berättar han för Sydsvenskan.

Så sent som i fjol var framtidsförhoppningarna hos Försäkringskassan helt annorlunda.

– Redan i år kommer Försäkringskassan att behöva nyanställa 400 medarbetare. Och sedan ytterligare minst 500 till och med 2025, rapporterade nättidningen Publikt.

Tidningen återgav formuleringar i myndighetens budgetunderlag till regeringen för åren 2023-2025.

Utlovades svar 19 maj

Jörgen Sköld skickade in sin ansökan redan den 19 april och utlovades svar senast inom 30 dagar, det vill säga senast omkring 19 maj.

Men han har fortfarande inte fått svar.

– Tänk hur det känns när du frågar ”när handlägger ni mitt ärende” och de svarar ”jag vet inte”, säger han till Sydsvenskan.

Försäkringskassan har nu förlängt handläggningstiden för bostadstillägg från 1 månad till 3 månader.

Svidande kritik

Justitieombudsmannen (JO) har riktat svidande kritik mot Försäkringskassan vid inte mindre än fyra tillfällen under 2023.

2023-06-16: För att ärenden prioriterats på ett sätt som står i strid med likhets- och objektivitetsprinciperna och för att inte ha underrättat enskilda.

2023-05-31: För fortsatt långa handläggningstider och för att inte ha underrättat om väsentlig försening.

2023-05-31: För långsam handläggning angående ersättning för kostnader för vård utomlands.

2023-05-31: För långsam handläggning angående ersättning för kostnader för vård respektive tandvård utomlands.

Personalbrist och många ärenden

Försäkringskassan framhåller följande orsaker till Sydsvenskan angående den långa handläggningstiden:

- Personalbrist

- Fler ansökningar än väntat

Samtidigt understryker Försäkringskassan sin viktiga funktion på sin webbsida.

– Försäkringskassan är en av Sveriges största myndigheter med medarbetare över hela landet.

– Våra utbetalningar står för ungefär en femtedel av statens budget varje år.

Foto: Försäkringskassans presstjänst

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen