Stora magproblem – varning för två livsmedel

2026 04 03

Två livsmedel kan göra att magen säger ifrån i påsk.

Att äta och dricka gott är för många en självklar del av ett traditionellt påskfirande.

Men påskbuffén kan också ställa till det för känsliga magar, och det är framför allt två ingredienser som orsakar problem.

Två livsmedel pekas ut

Vid svenska högtider som påsken dukar vi gärna upp bufféer med alltifrån ägg och sill till köttbullar och Janssons frestelse.

Men många med känslig mage blir dåliga av maten. Det gäller bland annat människor med IBS-besvär, men även andra kan känna hur magen reagerar efter påskbordet.

Det är framför allt två ingredienser som ställer till problem, säger dietisten Sofia Antonsson till GP.

Det handlar om lök och laktos – som finns i flera påskklassiker, exempelvis Janssons, köttbullar och gubbröra.

– Dessa två livsmedel bör man ha koll på om man vet med sig att man har en känslig mage. Särskilt om man har IBS, säger Sofia Antonsson till tidningen.

Kan undvikas

Hon understryker att man kan vara känslig för laktos även om man inte är laktosintolerant.

Och löken ska man alltså också vara försiktig med.

– Lök innehåller höga halter av svårsmälta kolhydrater som jäser i tarmen. Hos personer med känslig mage fungerar nedbrytningen sämre och då bildas istället gaser, säger Sofia Antonsson till tidningen.

Man kan hantera det genom att undvika eller minska ned på användningen av laktos och lök i påskmaten och hitta andra alternativ, menar dietisten.

Det finns dessutom en lång rad påskklassiker som är snällare mot magen, exempelvis lax, ägg, räkor, sill och potatis.

LÄS OCKSÅ: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Fel hantering kan göra dig sjuk

Andra experter har också varnat för att många rätter på påskbordet kan bli bakteriefällor om de hanteras fel, rapporterar TV4.

Det gäller bland annat räkor och ägg, som inte är dåliga för magen i sig, men som kan göra en riktigt sjuk om man hanterar livsmedlen på fel sätt.

Livsmedelshygienprofessorn Marie-Louise Danielsson-Tham varnar bland annat för att många köper räkor med skal och sparar skalen för att koka fond – men slarvar med att kylförvara dem på samma sätt som räkorna.

– Många tänker att ”det här ska ändå kokas, det är ofarligt”. Men stafylokocker från händerna kan ha hunnit bilda ett gift innan man kokar skalen, säger hon till kanalen, och varnar för att detta kan leda till att den som äter maten börjar kräkas.

Även ägghalvor med räkor och majonnäs kan locka till sig mycket bakterier. Man bör därför vara noggrann med handhygien och kylförvaring när man hanterar dessa påskklassiker, enligt experten.

LÄS OCKSÅ: Framgång för Zelenskyj - fiasko för Ryssland

Foto: Derneuemann resp Kim Cruickshanks

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen


Planerar 100 butiker i Sverige – ska utmana Biltema

2026 04 03

En nordisk butiksjätte storsatsar i Sverige.

Den danska butikskedjan Thansen, som säljer diverse biltillbehör och har beskrivits som en utmanare till Biltema, fortsätter sin storsatsning i Sverige.

År 2022 tog man steget över till den svenska marknaden, och har sedan dess vuxit i snabb takt.

I februari öppnade butik nummer 31 i Sverige i Barkarby.

– Etableringen i Barkarby passar perfekt i vår svenska satsning. Barkarby är en klassisk handelsplats och vi har fått till ett attraktivt läge med skräddarsydda lokaler tack vare ett gott samarbete med hyresvärden, sade Thansens administrationschef i Sverige, Stefan Roysson, till Fastighetsvärlden i samband med öppningen.

Öppnar snart nummer 33

Nu är redan Thansenbutik nummer 33 på väg att öppna. Denna gång i Mora som slår upp portarna den 17 april, rapporterar Dagens Handel.

Och planerna slutar inte där.

Den kraftiga expansionen kommer att fortsätta.

– Vi kommer att öppna många butiker och bli kundernas favorit och förstahandsval när det gäller reservdelar och utrustning för bilar, cyklar och camping, framhåller kedjan i ett uttalande.

100 butiker i Sverige

Den snabba expansionen har bara inletts. I alla fall om man ska tro Thansens administrativa Sverigechef.

– Vi ser ett 100-tal butiker framför oss de närmaste åren, säger Stefan Roysson, till Fastighetsvärlden.

LÄS OCKSÅ: Varning om jobben: ”Mycket mörkt läge”

Grundades 1991

Den danska butikskedjan Thansen grundades 1991 som ett postorderföretag.

Men 2002 tog bolaget steget och började expansionen i Danmark, där kedjan idag har 86 butiker.

2017 tog företaget steget in på den norska marknaden, och har idag 53 butiker i landet.

2022 öppnades Thansen den första butiken i Sverige, när portarna slogs upp till butiken i Väla, Helsingborg.

Biltemas fortsätter växa

Biltema har idag 64 butiker i Sverige.

Företaget, som grundades 1963, har sitt huvudkontor i Partille i Göteborg.

Biltema fortsätter också sin expansion i Sverige. Den 28 maj öppnar ett nytt varuhus i Säffle och under 2027 planeras bland annat ytterligare en öppning i Karlstad, rapporterar NWT.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: Biltema

Text: Redaktionen