Stora brister i 82-årige Esbjörns överklagan mot Ebba Busch (KD)

2021 11 18

Svea Hovrätt tycks inte anse att Esbjörns överklagan i husbråket med KD-ledaren är mycket att hänga i julgranen.

Hovrätten ställer sig nämligen rejält frågande till den överklagan som Esbjörn och hans nya ombud skickat in i samband med att de nyligen överklagade förlikningen med Ebba som ägde rum mellan de båda parterna den 18 oktober.

Kraftiga ifrågasättanden

Svea Hovrätt bedömer att Esbjörns överklagan brister på en rad punkter och hovrätten klankar till och med ned på Esbjörns ombud och frågar sig varför ombudet inte har kunnat visa att han verkligen är ombud, rapporterar DN.

Långt ifrån fullständig

Hovrätten anser att överklagan är långt ifrån fullständig och domstolen vill nu att Esbjörns ombud förtydligar en rad punkter, avslöjar DN.

▪Skall skicka in en fullmakt i original som visar att du är ombud för mannen.

▪Måste tydligare ange vilken ändring du vill att domstolen ska göra i överklagat avgörande.

▪Skall ange grunderna för överklagandet och vad du tycker är fel i tingsrättens motivering.

▪Skall ange vilken bevisning du åberopar.

▪Skall ange varför du tycker att domstolen bör ge prövningstillstånd.

Alla turer

Alla turer och turbulens kring huset som Ebba Busch (KD köpt av 82-årige Esbjörn Bohlin tycks aldrig ta slut.

🔸 Ebba Bush köpte huset av Esbjörn.

🔸 Esbjörn protesterade och menade att han inte visste vad han skrivit under och han blivit lurad.

🔸 Ebba ville fortsatt genomföra köpet men Esbjörn vägrade.

🔸 Frågan var på väg att gå till rättegång.

🔸 Bara två veckor för domstolsförfarandet enas Ebba och Esbjörn i en förlikning.

🔸 Esbjörn ändrar sig dock igen och överklagar sin egen förlikning.

🔸 Esbjörns ombud menar att Esbjörn kan ändå – trots allt – kan gå med på affären – om han får mer pengar.

🔸 Ebbas advokat känner sig fullkomligt överraskad och avfärdar Esbjörns utspel.

🔸 Svea Hovrätt ifrågasätter Esbjörns överklagan på en rad punkter.

Ombudet har nu på sig till den 26 november att skicka in nya och efterfrågade uppgifterna.

Foto: Kristdemokraterna


28 januari 2026

Gmail-användare varnas – ”Väldigt viktigt att kolla detta”

2026 03 02

Cyberkriminella ger sig på Gmail-användare.

De använder sig bland annat av AI för att driva attackerna.

På så sätt har de lyckats ta över mejlkonton och komma över känslig information.

Nu är det “viktigare än någonsin” att kolla Gmail-kontot, rapporterar Forbes.

Kolla kontot

En av de metoder som de cyberkriminella använder sig av just nu är att utnyttja Googles funktion för kontoåterställning.

Mängder av falska säkerhetsmeddelanden eller verifieringsförfrågningar skickas ut i syfte att få Gmail-användaren att ange sina uppgifter och ge bedragaren chansen att få tag på dem.

– När hackare nu siktar in sig på Googles säkerhetskontroll, har denna varning om att se över ditt Gmail-konto aldrig varit viktigare, skriver Forbes.

Börjar med en uppmaning

De falska mejlen ser alltså ut att vara rutinmässiga säkerhetsmeddelanden.

– Det börjar med en uppmaning om att installera Googles verktyg för säkerhetskontroll. Detta fästs sedan på hemskärmen som en progressiv webbapp, som körs i ett eget fönster utan adressfält. Allt är utformat för att se ut och kännas precis som en officiell Google-app.

Det är nu mycket viktigt att Gmail-användare dubbelkollar och trippelkollar att säkerhetsmeddelanden verkligen kommer från Google.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Google varnar

Även Google har utfärdat en varning.

– En stor andel nätfiske riktar in sig på Gmail-användare i syfte att stjäla deras användaruppgifter, skriver techjätten.

– Det kan stå i meddelandet att du behöver uppdatera användaruppgifterna för Gmail-kontot om du inte vill att kontot ska stängas av.

“Se upp”

Google understryker att användare inte ska stressa – och uppmanar dem till att säkerställa att mejlet kommer från rätt avsändare.

– Se upp för dessa e-postmeddelanden och dubbelkolla alltid att webbadressen är den adress du förväntar dig innan du anger personliga uppgifter eller lösenord.

Läs mer: Biltema går ut med varning till kunder

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


I NATT: Tre Natoländer ger sig in i kriget

2026 03 02

Kriget i Mellanöstern ser ut att eskalera ytterligare.

I ett gemensamt uttalande framhåller Frankrike, Tyskland och Storbritannien att de är redo att vidta svarsattacker mot Iran om det anses nödvändigt.

– Irans vårdslösa attacker har riktat sig mot våra nära allierade och hotar vår militärpersonal och våra civila i hela regionen, skriver Natoländerna enligt AFP.

– Vi kommer att vidta åtgärder för att försvara våra intressen och våra allierades intressen i regionen, fortsätter uttalandet.

Brittisk flygplats attackerad

De europeiska länderna öppnar för ”nödvändiga och proportionella defensiva åtgärder” för att begränsa Irans förmåga att avfyra robotar och drönare.

Samtidigt kommer uppgifter att Iran har attackerat en brittisk militärbas på Cypern. En explosion har rapporterats vid den militära flygplatsen RAF Akrotiri.

Det brittiska försvarsdepartementet bekräftar att det rör sig om en drönarattack.

– Vår beredskap i regionen är på högsta nivå och åtgärder har vidtagits för att försvara vårt folk, framhåller departementet i ett uttalande.

Det finns inga uppgifter om dödsoffer.

LÄS MER: Brittiska stridsflygplan i luften

Trump räknar med dödsoffer

Under natten mot måndag har USA och Israel fortsatt att attackera mål i Iran. Flera nya explosioner har rapporterats i den iranska huvudstaden Teheran under de senaste timmarna.

USA:s president Donald Trump uppger på de militära operationerna i Iran kommer att fortsätta. 

– Stridsoperationerna fortsätter för närvarande med full styrka och kommer att fortsätta tills alla våra mål är uppnådda, säger han i en video som publicerats på Truth Social.

Vidare säger Trump att han förväntar sig fler amerikanska dödsoffer och att varje dödsfall kommer att hämnas.

Det har tidigare rapporterats att tre amerikanska soldater har dödats i iranska motattacker.

LÄS OCKSÅ: Trump-allierad rasar mot Europa – ”Ni är patetiska”

Foto: Military Material resp Sociala medier

Text: Redaktionen