Stor vinnarfråga för Vänsterpartiet

2021 05 09

Vänsterpartiet växlar nu upp när det gäller kampen mot marknadshyror och det är en fråga med stor vinnarpotential för partiet.

Sedan Nooshi Dadgostar tog över efter Jonas Sjöstedt har partiet behållit sin starka position bland väljarna och till och med ökat i flera mätningar och min bedömning är att partiet kan lyfta ytterligare framöver. Vänsterpartiet höjer nu tempot i sin kampanj mot marknadshyror och ökar synligheten online i frågan under rubriken ”Stoppa hyreschocken”. Partiet förklarar i tre olika punkter vad man anser att marknadshyror skulle leda till:

✅ Högre hyror för hyresgäster i hela landet

✅ Sämre trygghet för alla hyresgäster

✅ Bostadssegregationen blir ännu värre

– Att straffa låg- och normalinkomsttagare genom chockhöjda hyror är inte en väg framåt. Det är ofattbart hur regeringen mitt i en nationell kris kan gå fram med en utredning om att kraftigt höja människors hyror, framhåller Nooshi Dadgostar (V).

Partiet har gått ut med en särskild förklaringstext om det hela.

– Enligt januariavtalet ska marknadshyror införas för nyproducerade bostäder. Idag bor runt tre miljoner svenskar, en tredjedel av befolkningen, i hyresrätt. Med regeringens planerade politik kommer i princip alla dessa människor direkt eller på sikt få kraftigt höjda hyror, anser V.

Partiet framhåller att regeringens utredning ”Fri hyressättning vid nyproduktion” ska redovisas senast 31 maj 2021 och betonar att enligt januariavtalet ska ny lagstiftning kring fri hyressättning vara på plats så snart som 1 juli 2021.

– Vårt mål är att väcka opinion och mobilisera mot förslaget, och på så sätt se till att det aldrig läggs fram. Om regeringen trots allt lägger fram lagförslag som innebär att marknadshyror införs så kommer vi att rikta en misstroendeförklaring mot statsminister Stefan Löfven.

ANALYS

Det är framförallt Centern som driver förslaget om fri hyressättning som tydligt framgår som punkt 44 av 73 i Januariavtalet mellan S, MP, C och L.

Centerns syfte är att göra det attraktivare att bygga nya hyresrätter och därmed öka tillgången till hyresbostäder och minska köerna.  Partiet räknar även med att bostadssegregationen därmed ska minska och vill motverka chockhöjda hyror genom ett särskilt skydd.

Min bedömning är dock att Centern har en uppförsbacke och en stor pedagogisk utmaning när det gäller att få väljarna på sin sida i frågan. Vänsterpartiet har möjlighet att profilera sig hos stora väljargrupper som kan tänkas oroas av förslaget och min prognos är att V har potential att öka med 2-3% framöver och att just frågan om marknadshyror är nyckeln i detta.

[yop_poll id="4"]

24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 augusti 2026

Mette Frederiksen varnar – kommer slå till i vinter

2026 08 23

En skarp varning utfärdas inför vintern.

Varningen kommer från den danska ledaren Mette Frederiksen, som tillsammans med Norges statsminister Jonas Gahr Støre och den finske presidenten Alexander Stubb besöker Ukraina i helgen.

På programmet står bland annat ett möte med den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Samtidigt uppmanar Frederiksen Europas länder att göra allt som är möjligt för att öka stödet av luftförsvar till Ukraina, rapporterar TV2. Situationen är akut, menar statsministern.

– Man kan säga att om vi inte gör det, kommer Ukraina att se in i en vinter där ryssarna kommer att slå till – också med ballistiska missiler – och döda många människor, säger hon till kanalen.

Få klarar det

Den danska statsministern hyllar också det ukrainska försvaret. Danmark kommer också fortsatt att stödja på de sätt som landet kan, lovar Frederiksen.

– Få hade klarat av det ukrainarna har gjort, säger hon, enligt kanalen.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Norge håller med

Från Norges statsminister hörs samma slutsats. Ukraina behöver få mer hjälp för att kunna fortsätta försvara sig mot de tunga ryska anfallen från luften.

– Det är den stora sårbarheten, och det är det som Zelenskyj och hans stab betonar hela tiden, säger Jonas Gahr Støre, rapporterar NRK.

Också den finske presidenten Alexander Stubb betonar behovet, och lovar fortsatt stöd till Ukraina.

Zelenskyj har flaggat för minskning

För några veckor sedan gick Volodymyr Zelenskyj ut och uppgav att leveranserna av luftförsvar från allierade länder har minskat kraftigt under 2026.

I jämförelse med förra året har de varit tre gången mindre i omfattning.

– Det är viktigt att nödvändiga politiska beslut fortfarande fattas om leveranser och acceleration av produktionsprocesser, inklusive placering i Ukraina, skrev den ukrainske presidenten i ett inlägg på X.

Ryssland har den senaste tiden vid flera tillfällen slagit hårt mot ukrainskt territorium, inte minst mot huvudstaden. Flera gånger har Ukraina haft svårt att avvärja attackerna från luften.

Läs mer: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen