Stor svängning i opinionsmätning – SD backar rejält

2022 11 18

En ny opinionsundersökning visar att högerpartierna tappar i stöd och SD backar mest.

Moderaterna går om Sverigedemokraterna, visar en ny väljarbarometer från SvD/Sifo.

Samtidigt växer både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet, medan Liberalerna åter faller under spärren.

Undersökningen, som genomfördes i november månad, visar att SD backar 2,8 procentenheter sedan valet.

Högerpartierna tappar

En högerregering bestående av Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna, med stöd av SD, bildades efter valet.

Nu kommer nya uppgifter som påvisar att högerpartierna tappar i stöd.

Moderaterna är enda högerparti att gå upp i mätningen, och når till 20,1 procent av väljarstödet.

Samtidigt faller Liberalerna 0,9 procentenheter och Kristdemokraterna 0,2 procentenheter jämfört med den förra mätningen.

Positivt för S

Enligt undersökningen går Socialdemokraterna upp med 1,6 procent.

Vänsterpartiet ser också en fin tillväxt och har 8,2 procent av väljarnas stöd.

Oppositionspartierna skulle baserat på undersökningen idag nå en majoritet med 52,1 procent, uppger SvD.

Kritiserad regering

Den nya regeringen har fått utstå kritik från olika håll efter att ha röstats fram i valet.

Bland annat har den tidigare justitieministern Morgan Johansson (S) kritiserat regeringens agerande i Natofrågan. 

Regeringens hantering av Natoprocessen är både oroväckande och undfallande. Först veckans besked om att öppna upp för kärnvapen på svensk mark, och nu avståndstagandet mot kurderna i Syrien, har Johansson sagt enligt SVT. 

Klimatpolitiken i blåsväder

Oppositionen har även riktat hård kritik mot regeringens klimatpolitik. 

Bland annat har beslutet att inte ha något eget miljödepartement hamnat i blåsväder, uppger SVT.

 Det här är ett svek inte bara mot klimatet och kommande generationer, utan också mot de som vill att Sverige ska ta en aktiv roll och också få det internationella klimatarbetet att gå framåt, säger Per Bolund (MP) om regeringens klimatval. 

Klimat-och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) understryker att Sverige fortsatt är ett föredöme för andra länder i klimatfrågan. 

Här är Sifomätningen för november månad jämfört med den förra månaden.

🔴Vänsterpartiet                    8,2         +0,8
🔴Socialdemokraterna     33,4        +1,6
🟢Miljöpartiet                          5,0        +0,5
🟢Centern                                  5,5         -0,3
🔵Liberalerna                           3,6          -0,9
🔵Moderaterna                     20,1        +0,5
🔵Kristdemokraterna           4,8         -0,2
🔵Sverigedemokraterna   17,7         -2,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  52,1          +2,6
🔴🟢 S+V+MP                        46,6         +2,9
🟢      Centern                             5,5          -0,3
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,2          -2,7
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       124 + 30 + 18 + 20 = 192      
🔴🟢 S+V+MP              124 + 30 + 18 = 172
🟢      Centern                20 = 20
🔵🔵 M+KD+SD+L    74 + 18 + 65 +0 = 157
 
Text: Redaktionen

JUST NU: Pensionspengar ska rädda jättekonkurs

2025 10 21

Det gröna stålbolaget Stegra riskerar att gå i konkurs.

Stegra, som är beläget i Boden, behöver akut få in flera miljarder kronor för att rädda verksamheten.

Under tisdagen  höll bolagets styrelse ett krismöte. Detta efter att storägaren Harald Mix lämnat ägarrollen.  

Nu uppges Al Gores klimatfond Just Climate bli den nya huvudägaren i Stegra, enligt uppgifter till SvD.

En potentiell jättesmäll för svenska pensionssparare, uppger Affärsvärlden.

– Om investeringsbolaget Just Climate tar kontrollen över Stegra blir svenska pensionspengar i praktiken räddare av stålprojektet – bara månader efter att AP-fonderna bränt nästan 6 miljarder kronor på Northvolt, framhåller tidningens reporter Karolina Palutko Marcéus.

Krävs på svar

Andra AP-fonden har krävt Stegra på svar.

Än så länge har stålbolaget inte kommenterat uppgifterna.

– Vi har inga fler kommentarer i dag utan väntar på mer information från bolaget, säger Caroline Eking på Andra AP-fonden till Affärsvärlden.

LÄS MER: Skatten kan sänkas – för 1,2 miljoner hushåll

”Kommenterar inte enskilda möten”

Stegra ambition är att tillverka klimatsmart stål med hjälp av grön vätgas i tillverkningsprocessen i stället för kol.

Men bolaget blöder ekonomiskt.

Enligt uppgifter till Financial Times kan Stegra behöva få in 17 miljarder kronor – annars kan kapitalet ta slut inom kort.   

Under tisdagens krismöte samtalade styrelsen med investerare och långivare.

– Vi har meddelat att vi är in en finansieringsrunda och det är därför helt naturligt att vi träffar investerare, långivare och andra intressenter. Som ett projektfinansierat bolag gör vi det dessutom regelbundet för att informera dem om projektet, säger en talesperson för Stegra till EFN.

–  Vi kommenterar inte på enskilda möten och de är heller inte öppna för deltagare annat än de som är inbjudna, tillägger talespersonen.

LÄS OCKSÅ: Priskollaps nära – folkkär produkt kan störtdyka i pris 

Foto: Stegra pressbild 

Text: Redaktionen


21 oktober 2025

JUST NU: ”Bisarrt och absurt” – Trump kräver två miljarder

2025 10 21

Donald Trump kräver två miljarder.

USA:s president Donald Trump har tidigare varit föremål för ett antal brottsutredningar.

Som kompensation kräver nu Trump motsvarande över 2,1 miljarder kronor från det amerikanska justitiedepartementet.

Nu ska Trumps egna advokater och rådgivare fatta beslut i ärendet – vilket beskrivs som ”bisarrt”, ”absurt” och ett ”tydligt exempel på en etisk konflikt”.

”Saknar motstycke i amerikansk historia”

Donald Trump har alltså krävt ersättning för integritetskränkningar som han anser sig ha utsatts för i samband med utredningar mot honom under hans presidentvalskampanj.

De som ska fatta beslut om skadeståndskraven är personer som Trump själv har tillsatt på justitiedepartementet, rapporterar New York Times. Det handlar bland annat om Trumps egna advokater.

– Situationen saknar motstycke i amerikansk historia, eftersom Trump, en presidentkandidat, utreddes av federal polis och till slut vann valet och tog över just den regering som nu måste granska hans påståenden, rapporterar tidningen.

2023 lämnade Trump in ett skadeståndskrav efter en utredning om rysk valmanipulation och möjliga kopplingar till Trump-kampanjen 2016.

Året därpå lämnade han in ett liknande skadeståndskrav där han anklagade FBI för att ha kränkt hans integritet i samband med att de sökte igenom hans residens Mar-a-Lago efter hemligstämplade dokument.

Och nu ska beslut om skadeståndskraven alltså fattas av personer som Trump själv har tillsatt.

LÄS OCKSÅ: Zelenskyjs ilska mot Trump - beskedet förändrade allt

”Bisarrt och absurt”

Kritiker menar att intressekonflikten är uppenbar.

Bennett L. Gershman, professor i juridik vid Pace University, kallar det för "en parodi".

– Den etiska konflikten är så grundläggande och fundamental att du inte behöver en juridikprofessor för att förklara den, säger Gershman till tidningen.

– Och att sedan låta folk i justitiedepartementet avgöra om hans krav ska få gehör eller inte, och det är dessa människor som tjänar honom som avgör om han vinner eller förlorar. Det är bisarrt och nästan för absurt för att tro på, säger Bennett L. Gershman.

LÄS OCKSÅ: Tvärvändning om Trump och Putin

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen